Danijel Vončina

 |  Mladina 12  |  Kultura  |  Knjiga

Uredil Janez Dolenc: Ivan Pregelj, Zbrano delo, knj.1

Litera, Maribor 2002, 3.500 SIT

Zbirka nacionalnega pomena, ki z "vso pravico" lahko umre edinole s smrtjo poslednjega pismenega! Slovenca.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Danijel Vončina

 |  Mladina 12  |  Kultura  |  Knjiga

Zbirka nacionalnega pomena, ki z "vso pravico" lahko umre edinole s smrtjo poslednjega pismenega! Slovenca.

Ampak, Slovenci smo gadje: in tisto leto, ko sta bili dve kravi za en par, smo se skregali s pametjo. In zmagali ... Povedano drugače: vse dokler smo bili vpreženi v tuj jarem, smo se za svojo narodno samobitnost bojevali predvsem s knjigo; ko pa smo "cigaretnega leta" 91' končno le učakali osamosvojitev, smo vojno zopet takoj napovedali taisti knjigi ter ji pokadili s perverzno ugotovitvijo, da je pač tržno blago, tako kot denimo čevelj, toaletni papir, vrečka za pasje iztrebke ... Zares, dobesedno predrzne spremembe! No, in tako so bila tudi Zbrana dela slovenskih pesnikov in pisateljev, največji projekt naše literarne vede po drugi svetovni vojni, obsojena na ukinitev oziroma utopitev v močvari rovtarskih Aten, a vrli Štajerci tega, na narodovo srečo, niso dopustili.

O knjigi: prva knjiga (načrtovanih je dvanajst, op.p.) prinaša obširen Pregljev pesniški opus: najprej ponatis njegove edine pesniške zbirke Romantika (1910); nadalje, nezbrane, a v časopisju etc. objavljene pesmi; potem prigodnice; nato sledijo aforizmi in epigrami; zatem neobjavljene pesmi; in navsezadnje, prevodi iz tuje poezije. In zakaj je Pregelj (1883-1960) toliko let čakal na vstop v zbirko naših klasikov? Ker urednika njegovih del preprosto ni bilo moč najti na Titovi oziroma Slovenski cesti v Ljubljani, kolovoz do Tolmina, do strokovnjaka, profesorja stare šole Janeza Dolenca pa je bil "baje" precej razdrapan.