Bernard Nežmah

 |  Mladina 12  |  Kultura  |  Knjiga

Tine Germ: Simbolika števil

Mladinska knjiga, Ljubljana, 2003, 4.800 SIT

Simbolni pomeni števil v stari evropski kulturi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 12  |  Kultura  |  Knjiga

Simbolni pomeni števil v stari evropski kulturi.

Tu matematike ni, razen preprostih seštevkov, po katerem je 10 vsota prvih številk: 1,2,3 in 4, ali enakost multiplikativnega in aditivnega principa pri 6, ki je tako seštevek 1+2+3 kakor zmnožek 1x2x3. Tudi modernosti ni, če pomislimo na top 10, final four, nogometno enajsterico, šest teniških nizov, tri medalje, seven heaven ali pa štacunarsko ceno 99.

To je torej knjiga, ki brska po skoraj izključno po simboliki antike, krščanstva in židovstva. Tako 2 kot prva delitev, kot večni spopad dobrega in slabega, 4 kot uravnoteženost in skladnost sveta, s štirimi stranmi sveta, štirimi letnimi časi, štiri reke v raju, 5 kot število človeka v njegovih petih čutih, ali v petih kamnih, ki jih je pobral David, da je z njimi pobil Goljata, 6 kot dovršenost v šestih perutih angelskih serafov in v Davidovi zvezdi, 8 kot harmonično število, ki je podvojena štirica in osmi dan je bil obrezan Jezus, 10 kot simbol odličnosti z desetimi zapovedmi, ki se kaže tudi v Teodorikovem mavzoleju, zgrajenem na desetkotni osnovi, 11 simbolizira neurejenost in rušenje reda, kar potrjuje enajst zvez iz sanj svetega Jožefa, 12 kot nebeško število in tako dalje tudi po višjih številkah tja do 100.

Delo je pisano po bralno togem principu konstatiranja: tako pač je, zato v njem ne najdemo dilem in prehodov ter še toliko manj problematiziranja drobnih sprememb v simboliki števil. Simpatičnejši del knjige so materialni dokazi simbolnih pomenov, ki se kažejo v 12 vratih, ki so vodila v svetopisemski Jeruzalem, v podobah portalnih rož po francoskih katedralah, ki so se vrstile v krogih s po 12 apostoli, patriarhi etc., v starogrških navadah, ko je denimo Heziod svaril ljudi, 40-dnevni post kot simbol človeške potrpežljivosti , ali srednjeveške slike, na katerih pleše po devet muz zaveznic umetnosti in znanosti, ki zaznamujejo moč duha in modrosti.

S slikovnimi podobami bogata knjiga, ob kateri bralec predvsem pomisli, komu izmed znancev bi napravil veselje, če bi mu jo podaril.