1. 4. 2003 | Mladina 13 | Kultura | Knjiga
Lillian Faderman: Več kot ljubezen moških
Založba ŠKUC, Ljubljana 2002, 4340 SIT
Romantično prijateljstvo in ljubezen med ženskami od renesanse do sodobnosti
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
1. 4. 2003 | Mladina 13 | Kultura | Knjiga
Romantično prijateljstvo in ljubezen med ženskami od renesanse do sodobnosti
Zakaj naj bi ženska ljubezen bila "več" kot ljubezen moških? Zato, ker je lezbištvo v vsakem primeru predvsem politično dejanje, bi se dalo razbrati. Faderman nam skozi prikaz zgodovine moške nadvlade in njihovih podob ženskosti, pokaže tiste vidike ženske ljubezni, ki so omogočili ozaveščanje žensk o lastni identiteti in težnjo po vzpostavitvi enakopravnejših družbenih razmerij. V sprehodu od romantične ljubezni do sodobnega lezbičnega feminizma, izhaja iz prepričanja, da lezbištvo ni predvsem seksualni fenomen, ampak predvsem rezultat "odkritja" žensk in zavrnitev izkoriščanja v heteroseksističnem svetu.
Iz obdobja med 16. in 18. stoletjem razberemo, da je tedaj obstajala navidezno "idilična podoba" romantičnih prijateljstev med ženskami, ki je bila mogoča predvsem zaradi delovanja falocentričnih predsodkov in ker je bila "v prid" visoko čislani deviškosti. Seveda so moški v tovrstnem obnašanju, sčasoma začutili grožnjo. Zato je, s stopnjevanjem odtujenosti in napetosti, v 19. stoletju, prišlo do feminističnega gibanja, ki je omogočilo, da so prej nemogoče življenjske situacije postale izvedljive. Kljub pojavu protifeminističnih gibanj, pa je romantično prijateljstvo postalo zares sporno šele s seksološkimi teorijami poznega 19. stoletja. Ženske so samozavest lahko okrepile šele, ko so same začele definirati lezbištvo. To se je zgodilo v sedemdesetih letih v 20. stoletja in šele takrat se je lezbištvo začelo osvobajati zgodovinskih stigem in predstavljati osvoboditev.