22. 4. 2003 | Mladina 16 | Kultura | Knjiga
Stan B. Walters: Resnica ali laž
Mladinska knjiga, Ljubljana 2003, 4.990 SIT
Kako prepoznati laž in se zavarovati pred prevaro.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 4. 2003 | Mladina 16 | Kultura | Knjiga
Kako prepoznati laž in se zavarovati pred prevaro.
Koga ne bi pritegnil tak podnaslov, ki obeta, da nas poduči veščin, s katerimi si zgradimo obrambni sistem, ki nas bo obvaroval pred vsemi prevaranti, manipulanti, spletkarji in goljufi? Kdo bi se ne spomnil brezbrižnega otroštva, ko je gledal risanke o pojoči travici, ki je nezmotljivo ugotavljala, kdo vam laže in kdo govori resnico? In kdo si ne bi želel bogovske vednosti, kaj se mota po glavi njegovim sogovorcem?
Zdaj nastopi krucialni problem: kako izpolniti to željo? In še huje: je sploh moč ustvariti ta čarobni miselni strojček, ki bo že med pogovorom ločeval laži in od resnic?
Priročnik ni napisan šarlatansko, saj ne ponuja razpredelnice z desetimi poglavitnimi pravili in serijo podpravil. Tudi ni pisan v smislu zaključenega skupka pravil, ki bi vam zagotavljal, da ste ga osvojili, potem ko ga enkrat ali dvakrat preberete. Namesto tega vam ponudi 200 strani besedila, v katerem vam opredeljuje prevare: "Zmesti, dezinformirati, zavajati, hliniti, prikrivati, zaplesti, goljufati, izmišljevati si, pretvarjati se, izkrivljati, dvoumno se izražati, nekoga potegniti za nos, izumiti, ponarediti, napačno predstaviti, prevarati, izogniti se vprašanju, ovinkariti, razpredati, lagati." Uf, kot da je celotno bivanje ena sama igra lažnivih videzov!
Nikakor, avtor osami serijo usodnih situacij, v katerih velja vključiti antilagalni senzor. Ki potem zaznava, da je sogovornik nenadoma začel hitreje govoriti, da vam je pokazal širok nasmeh, vendar brez žara v očeh, da vam na vprašanje odgovarja pritrdilno, medtem pa z rameni zmiguje, da mu prekrižani gleženj čez drugo nogo, začne hitro nihati, da uporablja besede, s katerimi zmanjšuje grob videz svojih dejanj, da je neverjetno prijazen, da si s smehom pridobiva čas, v katerem si bo izmislil izgovor, etc.
Je torej zdaj bralec varen pred lažnivci? Še zdaleč ne, vsak izmed navedenih simptomov ni enosmerni identifikator laži, saj je lahko le znamenje stresa.
Skratka, ni univerzalnega recepta, so pa številni indici, po katerih lahko prepoznamo prevaranta.