Bernard Nežmah

 |  Mladina 22  |  Kultura  |  Knjiga

izd. Larousse: Moj prvi atlas sveta

Učila, Tržič 2003, 5.990 SIT

Slikovni zemljevidi za otroke od 4 pa tja do 11 let.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 22  |  Kultura  |  Knjiga

Slikovni zemljevidi za otroke od 4 pa tja do 11 let.

Prevod francoskega založnika, ki je atlase posebej prilagodil deci. Pripovedujejo namreč tisto, kar je v teh letih fascinantno. Celine in oceani so naseljeni s kiti, levi, kačami in drugimi živalmi; Antarktiko tako spoznavajo prek pingvinov, Indijski ocean pa prek morskih psov. Če je pojem puščave v prvih letih spoznavanja ponavadi označen z neznansko vročino, je tod širši, saj vključi tudi puščavo Gobi, kjer so zime do - 45 stopinj C.

Pojem zemljevida so karte naravnih bogastev, prirodnih značilnosti, industrije in poseljenosti, tukajšnji primerki pa vključujejo otroške teme, kot denimo smeri selitve ptic, z vinjetnimi pristavki, kakor je podatek, da divje gosi letijo v jatah oblike črke V, da varčujejo z močmi.

Knjiga je po svoje pravljična, saj predstavlja vse dežele iz idilične plati. Medtem ko slovenski misijonar Pedro Opeka deluje med nesrečniki brez strehe nad glavo in jih uči, kako si izdelati opeko in z nje bivališče, Laroussov leksikon slika čarobnost koč malgaških vasi, napravljenih iz ilovice in postavljenih na pilotih, ki jih varujejo pred nalivi. Toda, prav ta idiličnost je sprožilec, ki v otroku zbudi enako radovednost tako do pokrajin blagostanja kot siromaštva. Vsak konec sveta je po nečem edinstven.

Sam tekst pa je postavljen enciklopedično, ko pogleda za banalnost, recimo čokolade. Od kod ta prihaja? Najprej kraji, kot so Brazilija, Gana, Slonokoščena obala in Indonezija, potem pa podoba drevesa kakavovca s plodovi, ki rastejo na drevesnem deblu. Prikaz plodu z 20-50 semeni, nato ponazoritev: za čokoladno tablico porabimo 8 seme, in na koncu kratek postopek industrijske predelave.

Zemljevidi, sicer natančno narisani, pa vsebujejo duhovite karikature, ki jih otroci še posebej požirajo. Slovita ameriška puščava Doline smrti se smeji v podobi okostnjaka, ki potuje s krsto, ali pa kmet, ki s koruznega polja preganja prašiča in druge "škodljivce".

Domišljen atlas za otroke.