Bernard Nežmah

 |  Mladina 23  |  Kultura  |  Knjiga

Carl G. Jung: Človek in njegovi simboli

Mladinska knjiga, Ljubljana 2003, 7.400 SIT

Psihoanalitikova beseda za širno občinstvo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 23  |  Kultura  |  Knjiga

Psihoanalitikova beseda za širno občinstvo.

Jung ni več priimek, ne ime avtorja številnih del, ampak je pojem, kot so Einstein, Freud, Galilei, Mozart, Shakespeare in podobni. Spada v arzenal splošne izobrazbe, katere značilnost je, da celo tisti, ki niso prebrali niti ene vrstice tega, kar je napisal, vedo povedati o njem stavek ali dva.

Knjiga, ki je izšla že posthumno, pa ni simplifikacija tipa Freud za začetnike, ki bi izhajala iz poskusa, kako pojasniti interpretacijo sanj neukemu bralcu. Avtor je s sodelavci poskusil predstaviti svoj nauk v knjižnem tempu, pri čemer je ohranil svoje koncepte, ki pa jih je argumentiral s številnimi podobami iz slikarstva in sodobnih mitov.

V času poplave psiholoških uspešnic, kako se znebiti travm, kako do uspešnega komuniciranja, kako ukrotiti stres, je delo pravzaprav nenavadno. Izhodišče pri Jungu je nezavedno, vendar pa potem teksta ne piše kot nasvetov bralcem, kaj naj počnejo s samim seboj, temveč jim le odstira zavese racionalnosti, izza katerih lahko uzrejo svoje nezavedno. Seveda ne v banalnem smislu, da bo zdaj vsakdo svoj lastni psihoterapevt, bolj v starogrškem spoznanju gnothi seauton, odkrivanju neznanega dela samega sebe.

Kdo naj bi spoznaval svojo dušo? "Danes je na milijone ljudi, ki so izgubili vero v vsakršno religijo. Še svoje ne razumejo več. Dokler življenje brez religije gladko teče svojo pot, je izguba skoraj neopazna. Ko pa nastopi trpljenje, se stvari obrnejo. Takrat začnejo ljudje iskati rešitev in razmišljati o smislu življenja, o njegovih osupljivih in bolečih izkušnjah." V znanstveni dobi je psihiater pravi naslov za vprašanja, ki so bila nekoč domena teologov.

In pacient psihoanalize je danes sodobni človek, katerega problem je v tem, da v bistvu funkcionira enako kot arhaični človek, le da je oropan za svet mitov, ki urejajo njegovo bivanje. Toda večni arhetipi vztrajajo tudi v njem, le da so zdaj premeščeni v nezavedno in spregovorijo le skozi sanje oziroma simbole. Torej, mit junaka, iniciacija, transcendenca, ženska anima v moškem, moški animus v ženski, sebstvo ...

Zakaj sanjamo? Kaj narediti s sanjami? Kako jih razumeti? Kaj iz njih potegniti? Kako brati simbole?

Knjiga, ki vodi k refleksiji nezavednega.