Bernard Nežmah

 |  Mladina 29  |  Kultura  |  Knjiga

Uroš Lipušček: Ave Wilson: ZDA in prekrajanje Slovenije v Versaillesu 1919-1920

Založba Sophia, Ljubljana 2003, 4.900 SIT

Delo o slovenski politični usodi na versaillski mirovni konferenci.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 29  |  Kultura  |  Knjiga

Delo o slovenski politični usodi na versaillski mirovni konferenci.

Knjiga je obsežna: skoraj 400 drobno potiskanih strani, 972 opomb, 11 strani virov in literature, kar vse priča o izdatnosti vloženega dela. Sama tema je intrigantna, zakaj zadeva hipotetični lok zgodovine, ki bi se v drugačnih okoliščinah lahko bil dogodil - da bi Slovenija že leta 1920 postala država, z nekaj patronata Lige narodov.

Sam tekst je napisan po učbeniško sistematično in globalno. Pa vendar, humanistično radovedni bralec v njej zlepa ne bo našel dovolj vneme, da bi užival v nje spoznanjih.

Osnovni problem ponazori šolska anekdota o učencu, ki je vprašan o slonu, on pa začne, kako je slon pohodil mravljo, ter nato preskoči na pripovedovanje o mravljah.

Lipušček osnovno dilemo raztegne v čas in prostor. Tako pojasnjuje konture ameriške zunanje politike pred prvo svetovno vojno, obdobje misijonarske zunanje politike Woodrowa Wilsona, vlogo ZDA v prvi svetovni vojni, se vmes sklicuje še na Freudovo psihološko študijo predsednika Wilsona, na koncu pa preide še na politiko Josipa Broza-Tita, razpad Jugoslavije, Jamesa Bakerja, Dimitrija Rupla, Milana Kučana et simile.

Sicer povsem zanimiva poglavja, ki pa niso v neposredni povezavi z "utopitvijo" ideje o slovenski državi med letoma 1919 in 1920.

Najzanimivejši so kajpak detajli na sami mirovni konferenci, ameriške študije in različice mirovnih predlogov, polemike ob vprašanjih referendumov narodov, zakulisna diplomacija, delovanje jugoslovanske delegacije, slovenski politični pogledi, diplomatski problemi informiranosti, dejavnost slovenskih emigrantov v ZDA.

Knjiga, katere slabost je prevelika eklektičnost.