1. 9. 2003 | Mladina 35 | Kultura | Knjiga
Dušan S. Lajovic: Med svobodo in rdečo zvezdo
Nova obzorja, Ljubljana 2003, 7.000 SIT
"Avtor" razvpite udba.net je izdal knjigo spominov plus tiskani seznam UDBE.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
1. 9. 2003 | Mladina 35 | Kultura | Knjiga
"Avtor" razvpite udba.net je izdal knjigo spominov plus tiskani seznam UDBE.
Delo je napisano fifty-fifty, prva polovica spomini, druga pa spiski, ki učinkujejo kot reklama za knjigo. Zato bi lahko porekli, da so memoari le pandant, ki je pritaknjen razvpiti zgodbi udba.net. Toda tudi spomini brez seznamov so zanimivo branje.
Delo sicer ni napisano izključno na spominjanju, ki izvira iz osebnih izkušenj in doživetij, zakaj memoarist se sklicuje tudi na "kolektivni spomin" socialne in družbene skupine, ki ji je pripadal. Ta pa je igrala zgodovinsko vlogo kot antagonist komunistični partiji.
Sami spomini se v grobem delijo na pet obdobij: na predvojne, vojne, povojne, avstralsko emigrantstvo in slovensko demokratizacijo. Predvojni so pričevanje o načinu življenja ljubljanskih buržujev, vojni o vzdušju, dilemah in akcijah tistih prebivalcev ljubljanske pokrajine, ki niso paktirali s komunistično partijo - družina je bila razcepljena tudi med podpornike in nasprotnike OF -, povojni še posebej pritegnejo, ko opisujejo, kako se je politična emigracija organizirala na tleh Italije in Avstrije - g. Lajovic je bil pripadnik Matjaževe vojske - in pripravljala vpade in celo atentat na Kardelja. Avstralski del je bolj osebna biografija, medtem ko zadnji del poudari Lajovčevo podporo Demosu in kasneje slovenskim vladam, tudi Drnovškovi, hkrati pa navaja številne prigode, ki mu jih je povzročala dolga roka stare UDBE; njegovemu novemu jaguarju sta se v času obiska skupine Slovencev v Avstraliji po nepojasnljivem vzroku odvili prednji dve kolesi.
Spominski del je pisan dvoplastno: politično in podjetniško. Medtem ko je bil v politiko pahnjen in zato brez večjih uspehov, pa je podjetništvo opisoval skozi žilico strasti. Mož, ki so mu po vojni nacionalizirali tovarne in stanovanjske hiše, je uspel na novo kot avstralski poslovnež, potem pa je v devetdesetih vložil v Ljubljani zahtevo za denacionalizacijo. Njegova družina je dobila 15-odstotni delež v tovarni "Tuba", ki je bila nekoč v celoti njihova last. Kaj stori sedemdesetletni mož? Odkupi še preostale deleže in potem uživa v zadovoljstvu, da mu je z na novo konstituiranim podjetjem uspelo podvojiti proizvodnjo.
Vsekakor prispevek k razumevanju novejše zgodovine.