Danijel Vončina

 |  Mladina 35  |  Kultura  |  Knjiga

Mitja Čander: Zapiski iz noči: o književnosti in drugih rečeh

Litera, Maribor 2003, 4.200 SIT

Čarna (po)potovanja skozi knjige.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Danijel Vončina

 |  Mladina 35  |  Kultura  |  Knjiga

Čarna (po)potovanja skozi knjige.

O avtorju: Mitja Čander (r. 1974), literarni kritik in esejist, kolumnist, dramaturg in pisec scenarijev za dokumentarne filme ter navsezadnje tudi in sploh urednik naše zadnja leta zagotovo najudarnejše in najprodornejše knjižne zbirke Beletrina je, svojim "rosnim" letom navkljub, tako pravzaprav že dolgoletni (po)znanec iz našega literarnega prostora.

O knjigi: recimo ji - po za/obsegu - kar majhnemu dvorcu, ki pa je, po svoji živopisni vsebnosti, "seštet" iz neštetih soban.

V prvi, Vozni redi, nas denimo najprej prevzame nostalgičen hrum parnih lokomitiv, nakar na prizorišču zaživi (... vse, kar se pripeti zares odločilnega na njeni poti, je povezano z vlakom ...) Tolstojeva Ana Karenina; v drugi, Prestol, nas iz Patriarhove jeseni "nagovarja" Marquezov general, ki v trenutku popolne zmage pravzaprav stopi na pot resničnega poraza; v tretji, Zgodba o telesu, domujejo trije avtorji iz devetdesetih (M. Houellebecq, B.E. Ellis in S. Kane), ki se ukvarjajo s telesom (npr. Ellisov Ameriški psiho) kot zadnjo trdnjavo morebitne življenjske avtentičnosti; v četrti, Jezik strasti, naletimo na srečanja dveh duš, Goethejevo (Wertherjevo) Lotte, Lermontovo (Pečorinovo) Belo, Bretonovo Nadjo, Cortazarjevo (Oliveirovo) Mago itd., v peti, O iskrah in pepelu, sta še posebej zgovorna (s svojim izkušnjami z ženskami) "meseni" Henry Miller in "vegetarijanski" Franz Kafka; v šesti, Ljubosumnost, nam ...

Eseji mojstra besede, ki z literaturo ne ljubimka, temveč jo - ljubi.