Danijel Vončina

 |  Mladina 40  |  Kultura  |  Knjiga

Beremo skupaj: priročnik za spodbujanje branja

Mladinska knjiga, Ljubljana 2003, 4.900 SIT

Moderen priročnik o bralni vzgoji predšolskih otrok in otrok v prvem triletju osnovnega izobraževanja.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Danijel Vončina

 |  Mladina 40  |  Kultura  |  Knjiga

Moderen priročnik o bralni vzgoji predšolskih otrok in otrok v prvem triletju osnovnega izobraževanja.

Prvič, bruno v očesu: ob že omenjeni modernosti zbode v oči (da ne bo nesporazuma, priročniku glede kvalitete ni kaj očitati) "slavospev" narodove železne tradicije: odgovornost za celokupno oziroma celostno vzgojo otrok sloni izključno na ženskah; - moški svet pa začne z njihovo nad-vzgojo šele dolgo zatem, ko je "drek že počeden". Doklej še tako dalje ...?

Drugič, komu je priročnik namenjen? Vsem, ki po starševski ali službeni dolžnosti "sodelujejo" s predšolskimi otroki in otroki v prvem triletju osnovnega izobraževanja, t.j. materam (in očetom), vzgojiteljicam (in vzgojiteljem), učiteljicam (in učiteljem), knjižničarkam (in knjižničarjem) etc. (etc).

Tretjič, "govorica" priročnika: razumljiv, uporabniku prijazen preplet teoretičnih spoznaj in praktičnih izkušenj, podan z vidika psihologije, pedagogike, jezikoslovja, knjižničarstva, pripovedništva, vseskozi s poudarkom na pomenu likovnih elementov v knjigah za otroke ...

Četrtič, moto priročnika: ustvarja(j)mo bralca! Kdaj naj se omenjeno ustvarjanje torej začne, kdaj sploh začeti z branjem? "Nikoli ni prezgodaj in nikoli ni prepozno," odgovarja psihologinja dr. Livija Knaflič v svojem prispevku Vzgoja bralca v družini, "saj se otroci glede pripravljenosti za poslušanje pripovedovanja ali branja zgodbic med seboj močno razlikujejo.". Ampak: z branjem je treba začeti v družini!

Za današnje, za knjigo nehvaležne razmere: Beremo skupaj je več kot samo priročnik.