Breda Smolnikar: Spuščena zanka
Samozaložba, Depala vas 2003
"In vendar ... se je odpravila na tisto pot. Na pot s preiskovalci po hišah, kjer se je pletlo brez dovoljenja."
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
"In vendar ... se je odpravila na tisto pot. Na pot s preiskovalci po hišah, kjer se je pletlo brez dovoljenja."
Zgodba romana - gre za peklensko igro sistema s človeškimi usodami - se dogaja v prvih povojnih letih, torej v času, ko zmagovita komunistična oblast še ni prav točno vedela, kam naj bi po revolucionarni bibliji, VKPb-ju, sploh umestila male obrtnike: ali kratkomalo v tovarne, ali pa mogoče na kmetije. Ampak, zmagovita "ljudska" oblast je kaj kmalu našla sebe vreden odgovor tudi na to na videz tako zapleteno vprašanje in - z mesarsko veščino razsekala ta zanjo neljubi gordijski vozel.
No, in to ji je uspelo dobesedno čez noč, vzrok za njeno tako hitro "priborjeno" zmago pa je bil skrit v pregovorni privoščljivosti njenih podalpskih podanikov (npr., Bog daj, da bi sosedu crknila krava; ali: Slovenci, vrženi v vragov kotel ne potrebujejo prav nobenega nadzornega peklenščka, saj znajo pač sami dovolj dobro poskrbeli za to, da ja ne bi kakšen posameznik slučajno pobegnil iz njega). Zgodba: nekdanji (a tudi sedanji) niče Albert, zdaj predstavnik oblasti, pokliče na občino na zagovor malo obrtnico Zalko (pomembno: vanjo je bil zagledan že od malih nog, ona pa se zanj seveda ni nikoli ogrela), češ da ima v svoji delavnici zaposlene neprijavljene delavce ... In kaj na te obtožbe stori Zalka? "Jaz imam obrt," reče, "jaz plačujem davke, drugi pa delajo brez dovoljenja." In potem vse poznane druge, drugega za drugim, poimensko izda ...
Pretresljiv roman o peklu v povojnemu komunističnemu paradižu.