Bernard Nežmah

 |  Mladina 11  |  Kultura  |  Knjiga

Madame de Stael: O Nemčiji

Cankarjeva založba, Ljubljana 2003, 10.990 SIT

Delo, ki je bilo nekoč znamenito.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 11  |  Kultura  |  Knjiga

Delo, ki je bilo nekoč znamenito.

Cenzorji so ga sežgali, avtorico pa izgnali iz Francije. Prvič je bilo tako objavljeno v Londonu leta 1813.

Današnji bralec bo v knjigi odkril komaj kaj užitka, ki je bil na voljo bralcem iz začetka 19. stoletja. Pisateljica je v knjigi namreč pokazala, da človeški duh ni ukrojen le po enem samem modelu, da francoske navade, mentalitete in razmišljanja pač niso edine možne, zakaj najti jim je mogoče imenitne alternative prek Rena - na Nemškem.

V modernem zahodnjaškem svetu je "nacionalno" pojem, ki bo šele z EU na novo obujen, v praksi pa težko govorimo o enotnosti sodobnega slovenskega oz. kateregakoli nacionalnega filma. So le avtorji v svojih individualnostih. Ko torej danes prebiramo o navadah Dunajčanov, Prusov, Berlinčanov etc., nas pisateljica spominja na Trstenjaka in njegove opise poštenosti Dolencev, Štajercev, Primorcev, Korošcev ...

Tisto, kar je pri Mme de Stael nedvomno preživelo, je njen pikri slog. "V literaturi dober okus ne more nadomestiti talenta. Tisti, ki nima talenta, dokaže svoj okus predvsem s tem, da ne piše." Njena topika je življenje visoke družbe, ki denimo hodi na počitnice v švicarski Unterseen, da posluša šum slapov Aara in gleda v gorovje tako dolgo, da se do sitega nadolgočasi in se na koncu zadovoljna vrne v Pariz. Zato z zadovoljstvom vplete prigodo svetega Vincencija Pavelskega, kateremu so hoteli preprečiti, da se ne bi izpostavljal največjim nevarnostim samo zato, zato da bi rešil nesrečnike. Bodoči svetnik je odgovoril: "Ali me imate za tako strahopetnega, da mislite, da imam raje svoje življenje kot sebe!"

V obširnem delu je seveda precej odlomkov, v katerih pa je avtorica še kako podjetniško-politično aktualna, vzemimo le njeno razpravo, ko postavlja pod vprašaj moralo, utemeljeno na osebni koristi.