7. 4. 2004 | Mladina 14 | Kultura | Knjiga
Cvetka Šeruga Prek in Emica Antončič: Slovenska zborna izreka
Aristej, Maribor 2004
Knjiga in zvočna zgoščenka z vajami za javne govorce.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
7. 4. 2004 | Mladina 14 | Kultura | Knjiga
Knjiga in zvočna zgoščenka z vajami za javne govorce.
Delo, ki zadeva človekovo travmo. Vsak je prepričan, če kaj zna, je to njegov materni jezik. Dobro, lahko da nisi vešč pri postavljanju vejic, da zgrešiš kdaj pravi sklon, se zmotiš v dvojini, toda, kar izgovoriš, je brezhibno. Konec koncev, nekje Bogu za hrbtom znate naleteti na komajda pismeno ženičko, ki prav lepo govori slovensko.
Na knjižnem trgu je na voljo že precejšnje število pravopisov, jezikovnih brusov, različnih slovnic, vodnikov po napakah slovenskega jezika, prava rariteta pa je najti knjigo, ki bi bila posvečena vprašanjem slovenske zborne izreke. Tudi iz praktičnih razlogov, zakaj nemalo učiteljev slovenščine je položilo učencem na srce - napačno izreko.
Tako nekdo celo življenje v najboljši veri govori 'Ojdip namesto Ojd'ip, P'ortugalska namesto Portug'alska, N'izozemska namesto Nizoz'emska, V'alentin Vodnik namesto Valent'in Vodnik, pr'islov namesto prislov, b'inom namesto bin'om in podobno.
Sama knjiga ni pisana kot seznam pogostih napak, ampak po tematskih poglavjih, kot so: predvidljivost dolgega širokega E-ja, predvidljivost kratko naglašenih samoglasnikov, premični naglas pri deležnikih na -L, naglaševanje deležnikov na -N, variante fonema V, predvidljivost polglasnika, besede z več naglasi ..., vseskozi pa poglavja prekinjajo vaje za utrjevanje. .
Resda poučna knjiga, ob kateri pa bralec vseeno trči na neugodno oviro: naglaševanje po nekaj ducatov besed eno za drugo se izkaže kot duhamoren dril. Toda le za hip, zakaj avtorici mu priskočita na pomoč z adutom v podobi zgoščenke, ki si jo lahko bralec predvaja in v miru posluša vzorno izgovorjavo. Sobo mu tako napolni glas Ivana Lotriča in Ajde Kalan, pojma moškega in ženskega govorca zborne izreke.- Pravljica? Ne povsem, naenkrat dobi občutek, da posluša radijski program. Kar je lahko za nadaljnje delo usodno. Pomisli namreč, da je zanj veliko bolj enostavneje, da se slovenske zborne izreke nauči tako, da vključi prvi ali pa tretji program Radia Slovenije.