Bernard Nežmah

 |  Mladina 29  |  Kultura  |  Knjiga

Friderik Klampfer: Etiški pojmovnik

Aristej, Maribor 2003, 4.900 SIT

Knjiga o moralnih vprašanjih, namenjena mladim.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 29  |  Kultura  |  Knjiga

Knjiga o moralnih vprašanjih, namenjena mladim.

Reč je izvrstno napisana, zakaj avtor ne docira o moralnih sodbah, kaj je prav in kaj ne, ampak napeljuje bralca v veselje do dialoga. Najprej stopi na njegov teren z zgodbo o gimnazijki, ki je zanosila, sedaj pa je v dilemi, ali naj splavi ali ne. Vrstijo se razlogi, eni in drugi, a ne končajo v dveh škatlah "za" in "proti", marveč napeljejo na različne tipe moralih sodb, ko se sprašujemo, kaj bi nekdo moral storiti, kaj je prav in kaj narobe, čemu pripisujemo dobroto. Avtor gradi na stvarnih primerih, tako da knjiga postaja sopotnica mladega bralca, ki vsakdanje življenje lahko reflektira z gledišč moralne filozofije. Ta naenkrat postane izjemno uporabna, ko se sprašuje o pravicah, ki si jih jemljejo starši, da brskajo po predalih najstnikov, ali pa o malce bolj oddaljenih, kot so pravice tistih, ki bodo živeli čez sto let, da jim ne uničimo planeta zemlje.

Moralne teme se razvijajo skozi mini šolo argumetiranja: ali imajo živali pravico, da jih ne trpinčimo, ko jih z množično proizvodnjo na farmah redimo, da jih potem zakoljemo in pojemo? In na drugi strani protiteza, da smo jim s farmami sploh omogočili, da živijo, res ne v idealnih razmerah, ampak za nekaj časa smo jim poklonili, da se rodijo, rastejo in živijo.

Kako je morala spekter, skozi katerega lahko gledamo celotno življenje, ključ za razumevanja, pokaže premislek o pravičnosti. Ali je lastnost pravičnega, da ne dela razlik med ljudmi? - Vzemimo sadističnega učitelja, ki se izživlja nad vsemi učenici enako: je mar pravičnik?

Knjiga, ki deluje kot filozofski prijatelj, ki denimo sprejme najstnikovo odločitev, da bo pri 15 letih zapustil šolo, a obenem izolira to dejanje kot avtomno, zatem pa ga napelje še na pojem svobode, ki ne pomeni apriornega izpolnjevanja želja, marveč racionalno presojo, da željam odmerimo realno mesto. Od tod avtomnost kot tudi odgovornost za svoja dejanja, ko krenemo v dejanja vedoč, da nas zadanejo tudi posledice. Pa koncept vrline, kot je pogum, in spet drugod konlikt med moralo in religijo etc.

Redko, zares redko naletimo na prikaz etiških teorij, ki bi delovale tako stvarno, da dobi bralec vtis, da brez njih sploh ne bi več mogel misliti svojega bivanja.