Danijel Vončina

 |  Mladina 36  |  Kultura  |  Knjiga

Metka Kuhar: V imenu lepote: družbena konstrukcija telesne samopodobe

Fakulteta za družbene vede, Ljubljana 2004, 3.510 SIT

Tematika, ob kateri si bralec nehote prikliče v spomin tisto simpatično kletvico: "Hudičeva koža, ki te (jo, ga) drži skupaj."

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Danijel Vončina

 |  Mladina 36  |  Kultura  |  Knjiga

Tematika, ob kateri si bralec nehote prikliče v spomin tisto simpatično kletvico: "Hudičeva koža, ki te (jo, ga) drži skupaj."

Avtorica (r.1978, MS), trenutno je doktorska študentka in mlada raziskovalka v Centru za socialno psihologijo na Fakulteti za družbene vede, je v našem akademskem prostoru prva, ki se je polotila kompleksne študije oziroma raziskave problematike "videza telesa". In v čem, kako, je raz/vidna omenjena kompleksnost v pričujočem izdelku? Prvič, avtorica najprej spregovori o obstoju univerzalno lepih telesnih značilnosti (npr. čvrste prsi in boki pri ženskah, višina in mišičavost pri moških); drugič, poda zanimiv (beri: pretresljiv) pregled telesnih praks v kulturno zgodovinskem kontekstu (povezovanje stopal na Kitajskem, nošnja jeklene kletke /korzeta/ na Zahodu); tretjič, sledi prikaz idealnega ženskega in moškega telesa skozi čas (... če bi MM danes prišla pred vrata hollywoodskega studia, bi jih pred nosom zaloputnili ...); četrtič, tu je obravnava sodobnih telesnih idealov, od vitkosti do fenomena bujnih ženskih prsi; petič, govora je o pomenu telesnega videza, beseda pa je prepuščena zdravnikom, teoretikom in raziskovalcem; šestič, obelodani vpliv medijev na telesno samopodobo (telo v revijah, telesni ideali in oglaševanje); sedmič, pred nami zaživi telo kot projekt (diete, bodybuilding, kozmetična kirurgija ...); - in osmič, tu so predstavljeni še rezultati avtoričine raziskave (anketni vprašalniki, skupinske diskusije) o odnosu mladih v Sloveniji do telesa.

Eno redkih strokovnih del, ki ima vse možnosti postati knjižna uspešnica.