Dušan Kos: O melanholiji, karierizmu, nasilju in žrtvah: tržaška afera Gallenberg 1740
Univerza na Primorskem, Znanstveno-raziskovalno središče, Koper 2004. 3.500 SIT
V slovenskem zgodovinopisju prvič zastavljena oziroma obravnavana "vseskozi moderna" problematika: o nasilju v družini.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
V slovenskem zgodovinopisju prvič zastavljena oziroma obravnavana "vseskozi moderna" problematika: o nasilju v družini.
Knjiga, šteje dobrih tristo strani drobnega tiska, bralca - z napeto in berljivo zgodbo (kar je v našem zgodovinopisju še vedno prej izjema kot pravilo) dobesedno posrka vase že takojci po prebranih uvodnih stavkih in ga potem ne spusti iz svojih krempljev vse tja do junakinjinega /trpinka, žrtev .../ in anti/junakovega /ravno tako trpin, vendar rabelj .../ bridkega konca. Le kako je avtorju (r.1963, strokovnjaku za slovensko srednjeveško in zgodnjeveško socialno zgodovino, pomožne zgodovinske vede etc.) uvodoma povedano pravzaprav uspelo? Ali je, navsezadnje, v "dobrobit" (beri: ugajanje) bralstvu, prešel na ljudskim masam všečno in razumljivo t.i. rumeno/tiskano podajanje zgodovine? Je potemtakem v imenu zgodovinske stroke spisaril banalno zgodbo o razkroju nekega zakona?
Nikakor, ampak nasprotno! Namreč: Kos je, prosim ga za od/zamero, tič v svoji profesiji. Ne le, da bralstvu poda - v stilu napetega trilerja - nevsakdanjo zgodbo o ločevanju plemiškega zakonskega para, temveč mu nevsiljivo predoči, ali bolje, z (so)objavo morja arhivskega gradiva nadvse živo približa tudi sam čas (in s tem seveda tudi takratno miselnost) "inkriminiranega" dogajanja , torej obdobje prve polovice osemnajstega stoletja.
Knjiga, ki je, z eno besedo - PRESEŽEK.