26. 6. 2005 | Mladina 25 | Kultura | Knjiga
Tine Mihelič: KLIC GORA
Sidarta, Ljubljana 2005, 4.200 SIT
Posthumna avtobiografija alpinista, violinista in pisca gorskih vodnikov.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
26. 6. 2005 | Mladina 25 | Kultura | Knjiga
Posthumna avtobiografija alpinista, violinista in pisca gorskih vodnikov.
Avtor ima dar miselnega opazovanja: ko se nekoč po istem grebenu vzpenja s kozoroginjo z mladičem - vsak s svoje strani kajpak -, se žival ustavi na meji, do koder raste bilje, in začudeno gleda za človekom, ki se nadaljuje korak naprej v gole skale. Osvajanje nekoristnega je črta ločnica.
Če poskuša meščan razumeti vzgibe gornika, si bo predstavljal zadovoljstvo nad uspehom v prispodobi užitka pogledati z vrha v dolino ali v čisti lirični metafori: ko zavzame gledišče orla. Vendar Mihelič, ki sicer vseskozi piše o osvajanju vrhov, sledi filozofiji prvinskosti. Zadovoljstvu biti homo faber. Naj si bo, ko kot otrok odide proti vrhovom z očetom, ki ima vedno s seboj staro konzervo, v kateri obredno na primerni pečini skuha nad ognjem suhljadi lipov čaj. Ali pa naravni ritem vstajanja, ki ga ponudi prenočevanje v bivaku, ko te zjutraj namesto budilke zdrami mraz, ki ob svitu zanesljivo prodre skozi obleko.
Veselju izdelovati z lastnimi rokami se pridružuje umetnost preživetja v prvinskosti. Zmanjkuje ti hrane? Kaj bolj enostavnega, kot da skrčiš obroke? A hkrati izkušnja, ki se je v civilizaciji ne boš postopil. Gore torej kot priložnost za izvirnost, tako v plezanju, kot v rešitvah, kako ugnati materialno pomanjkanje. Še več, tudi izničenje. Dobesedno, zakaj smrt med tovariši je stalnica, naravna danost, ki danes zadane njega, jutri tebe, pojutrišnjem mene. Ki pa je tako vpeta v strukturo gorništva, da je od neločljiva, saj vnaprej postavi kot nesmiselno običajno vprašanje: kaj če ne bi šel tja?