Bernard Nežmah

 |  Mladina 25  |  Kultura  |  Knjiga

Plutarh: VZPOREDNI ŽIVLJENJEPISI I.

DZS, Ljubljana 2004, 4.990 SIT

Ne, to ni ponatis Sovretovega prevoda, ampak serija novih prevodov.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 25  |  Kultura  |  Knjiga

Ne, to ni ponatis Sovretovega prevoda, ampak serija novih prevodov.

Medtem ko je Sovre postavil grške in rimske osebnosti vsake v svojo knjigo, jih glavni prevajalec Hriberšek ohranja v originalni obliki. Prva knjiga tako predstavlja tri pare: Tezej-Romul, Likurg-Numa in Solon-Publikola, založba pa napoveduje, da bo izdala prevode vseh 21 parov.

Izmed antičnih avtorjev je sodobniku morda še najbližji Plutarh. Pri njem je nepoznavanja konteksta časa še najmanjša ovira pri sodobnem branju. Piše namreč o človeških likih velikih voditeljev, vojskovodij in politikov, o načelih, ki jih branijo, o vrednotah, ki jih širijo, o spletkah in spopadih, ki jih vojujejo. V primerjavi s sodobnimi političnimi biografijami je Plutarh izredno oster, zakaj nima nikakršne hagiografske potrebe graditi idole ali svetnike iz velikih mož. O "modrem" Solonu hladno zapiše, da je bil nagnjen k potrati in razuzdanem življenju ter da v svojih pesmih govori precej prostaško in filozofa nevredno.

Poseben čar Plutarha je, da so njegovi življenjepisi hkrati tudi neverjeten spekter družbenih normalnosti, ki so danes videti kot abnormalnosti. Pod Likurgom je npr. bivala navada, da je starejši mož povabil v goste mladeniča, ki ga je cenil, mu za noč prepustil svojo ženo, da jo je napolnil s plemenitim semenom, potem pa sam otroka vzgajal, kot da je njegov. Pod Numo v Rimu pa so poznali postavo, po kateri je mož, čigar žena je rodila že številno potomstvo, čutil tovarištvo do nesrečnega prijatelja brez otrok, pa mu je lastno ženo v obliki začasne zaročenke posodil za nekaj let v razplod.

Ime Plutarh je garant tako za spoznavno kot za intrigantno branje.