Bernard Nežmah

 |  Mladina 35  |  Kultura  |  Knjiga

Andrej Morovič: Tisoč in ena moč

Mladinska knjiga, Ljubljana 2005, 3.900 SIT

"Živi ščit" v literaturi.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 35  |  Kultura  |  Knjiga

"Živi ščit" v literaturi.

Akcija mirovniških skupin in posameznikov, ki so odpotovali v Bagdad, da bi s svojimi telesi zaščitili iraške stavbe in mesta pred Bushevim bombardiranjem, je bila veliki fiasco. Tik pred napadom so protestniki ugotovili, da iraške oblasti z njimi manipulirajo - da Sadam vseskozi manipulira, je trdil že Bush - in v večini so po nekaj tednih življenja v Iraku v naglici zapustili Irak, ne da bi izvršili svoje proklamirano poslanstvo.

Morovič, eden udeležencev, je o projektu napisal samoironični potopis, v katerem prostodušno popisuje peripetije, notranje neumnosti in protislovja v skupini. Brez velikih besed še večjega poslanstva je predstavil psihologijo in vsakdanja početja udeležencev in neformalnih vodij. Hkrati s tem pa je nizal tudi iraški politični vsakdan, tako na strani slehernikov kot uradnikov in ideologov Sadamovega režima. In ustvaril je prerez predvojnega stanja Bagdada.

Ti spoznavni učinki pisani skozi optiko humorja dosežejo malodane Šeherezadino moč, zakaj pritegnejo tudi bralca, ki je bil skeptično zadržan do akcije "živi ščit".

Zares dobra knjiga, ki pa učinkuje kot torzo. Založba je namreč po liniji najmanjšega odpora natisnila pisateljevo zgodbo in spustila iz rok veliko politično delo. Ko bi dve leti po vojni poslali Moroviča za mesec ali dva v Bagdad, bi lahko dobili fascinantno primerjalno sliko. Bagdaški vsakdanjik pred izbruhom vojne in sedanji pod zahodno okupacijo. Iz česar bi si bralci lahko napravili jasno sliko, kaj je v resnici prinesla vojna: ne v smislu parol o demokraciji in koncu zločinskega režima, ampak v primerjalnih podobah atmosfere, v kateri so živeli domačini nekoč in v kateri živijo danes.