Bernard Nežmah

 |  Mladina 36  |  Kultura  |  Knjiga

ur. Alenka Veler: Album slovenskih ilustratorjev

Mladinska Knjiga, Ljubljana 2005, 5.800 SIT

Predstavitev treh ducatov knjižnih ilustratorjev.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 36  |  Kultura  |  Knjiga

Predstavitev treh ducatov knjižnih ilustratorjev.

Delo je koncipirano po aktualističnosti projektov kdo je kdo, saj ne predstavlja starih mojstrov risanja, kot so bili Hinko Smrekar, Maksim Gaspari ali umetnikov, ki so upodabljali vsebine za Dalmatinovo Biblijo. V njem torej nastopajo delujoči risarji; od Suzane Bricelj do Anje Zavadlav, od Zvonka Čoha do Marlenke Stupica, od Kostje Gatnika do Tomaža Lavriča, et cetera. Dasiravno delo ni povsem dosledno, saj zabeleži tudi Marijo Lucijo Stupico (1950-2002).

Geselske osebe so predstavljene s fotografijo, z mini biografijami, z izbrano ilustracijo iz njihovih del ter z nekajvrstično osebno izpovedjo, zakaj so postali ilustratorji.

Za uvid v ilustratorsko profesijo vsekakor dobrodošlo, za splošno bralstvo preveč shematično. 78 strani je knjiga namenila za predstavitve posameznih avtorjev, potem pa kar 50 strani bibliografskih navedb, katere knjige so ilustrirali in kakšne nagrade so prejeli. V knjigi o ilustratorjih je skoraj pol knjige brez ilustracij!?? Predvsem pa bi bilo ustrezneje, ko bi bili ilustratorji predstavljeni z več podobami, ki bi izražale njihove osebne stile.

Kriterij uvrstitve v album so ilustracije književnih del, kar povzroči pretogo omejitev žanra. Izpadeta npr. legenda stripa Miki Muster in politični karikaturist Franko Juri, pri Lavriču pa so zapostavljene njegove časopisne karikature.

Tudi biografije so preveč poenostavljene, ko navajajo kraj in leto rojstvo, šole ter kraj bivanja.

Skratka, simpatičen poskus, ki pa je ostal na sredi poti. Za leksikon je narejen brez poglobljenega koncepta, za album s premalo slikovnimi podobami.