Danijel Vončina

 |  Mladina 37  |  Kultura  |  Knjiga

Pravilo štirih

Založba Miš, Dob pri Domžalah 2005, 6.990 SIT

Roman, ki "združi" Ingoličevo (reinkarnirano) Tajno društvo PGC in Eccovo Ime rože.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Danijel Vončina

 |  Mladina 37  |  Kultura  |  Knjiga

Roman, ki "združi" Ingoličevo (reinkarnirano) Tajno društvo PGC in Eccovo Ime rože.

Gre za trend: Pravilo štirih starta z enake "osnove" (torej pridiha skrivnostnosti etc.) kot že nekaj časa takorekoč vsepovsod pričujoča oziroma prisotna Da Vincijeva šifra, a v zadnji konsekvenci sta omenjena romana pravzaprav primerljiva le po prodajni uspešnosti, recimo, v ZDA obe kotirata proti vrhu lestvice in "se prehitevata zdaj po levi zdaj po desni". No, če že vztrajamo pri primerjavi, potem je Pravilo štirih, če odmislim dogajanje v ZDA 'mobi' dobe, še najbolj primerljivo z Eccovim slogom pisanja: na videz preprosta zgodba je zapleteno/prepleteno/zapletena in od bralca zahteva stoodstotno koncentracijo ter dobršno mero intelektualnega napora; v romanu zaživi mnoštvo antičnih in renesančnih mislecev, znanstvenikov, umetnikov ...; - in tu so seveda nepogrešljive spletke, ki se praviloma končajo z (šele na koncu romana pojasnjenimi) umori.

Kaj pa "pripovedujejo" že navedene ZDA današnjega obdobja? Dobršen del zgodbe se dogaja na uneverzi Princeton, kjer se, tik pred diplomo, štirje študentje usodno povežejo s petsto let staro knjigo, zmuzljivim renesaničnim delom, ki že dolga leta sivi lase strokovnjakom: Hypnerotomachio Poliphili (Polifilov sanjski ljubezenski boj). S čim imamo potemtakem dejansko opravka? Gre za, tako v vse(po)vednem Menaševem Evropsko umetnostno zgodovinskem leksikonu, za alegoričen roman, izdan 1499. leta v Benetkah, znamenito, s 168 lesorezi opremljeno knjigo, ki ...

Tudi delo, ki bralca nevsiljivo napelje k nabirki dodatne literature.