Bernard Nežmah

 |  Mladina 44  |  Kultura  |  Knjiga

Samuel P.Huntington: Spopad civilizacij

Mladinska knjiga, Ljubljana 2005, 6.490 SIT

Naposled.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 44  |  Kultura  |  Knjiga

Naposled.

Pohvala, a v istem tudi kritika slovenskega založništva, ki potrebuje 9 let, da izda prevod kontraverzne knjige, ki pa je na Slovenskem tako kultna, da je vsakdo, ki je kaj dal na svoj ugled, znal o njej povedati vsaj štiri stavke.

Moč knjige je v tem, da sicer univerzalni svet pojasnjuje v njegovih antagonizmih, ki izhajajo iz devetih civilizacij: zahodne, latinsko-ameriške, afriške, islamske, sinovske (kitajske), hinduistične, pravoslavne, budistične in japonske. Ki niso provizorične, ampak osnovane na različnih zmeseh ideologije, religije in oblik politike.

Šibkejši del je v dominantno sinhroni perspektivi, saj praktično ne pojasni notranje zgodovine pri posameznih civilizacijah in še manj zgodovine spopadov. Se pravi principov, po katerih se področja dominacije ene ali druge civilizacije širijo in krčijo.

Posebej zanimiva so poglavja o raztrganih civilizacijah, kot so poskusi v posameznih državah, da eno civilizacijo nadomestijo z drugimi. Za to smer ni značilna samo Turčija in podobne, ampak tudi ZDA in nenazadnje Evropa, če pomislimo samo na vpliv islama recimo na Nizozemskem. Vendar pa tema prepletanja civilizacij ostaja v glavnem obrobna.

Knjiga sicer ponuja številne nastavke za sociološka razmišljanja, čeravno v biti ostaja politično delo. Ko denimo postavi v ospredje romantične ideje vsesplošnih spopadov, ki privlačijo bralce, saj so idealna kost za nadaljnja klepetanja. Vzemimo potencialno vojno med ZDA in Kitajsko. Kitajci prevzamejo nadzor nad nafto v Južnokitajskem morju. Pride do vojne z Vietnamom, ki ga podprejo ZDA. To izkoristi Indija in napade Pakistan. Temu priskoči na pomoč Iran, v arabskih državah se razplamti upor proti zahodu, uničijo Izrael, možnost kitajske zmage in vzpon islama poveže Rusijo z zahodom, Japonci obrnejo hrbet ZDA, vključi se Evropa, v Bosni razplamti nova vojna et cetera. Na koncu prosperirajo države, ki niso sodelovale v vojni.