23. 3. 2008 | Mladina 11 |
Novi grehi
Tokrat Vatikan kot varuh človekovih pravic
© Tomo Lavrič
Po občutnem padcu priljubljenosti v javnomnenjskih anketah, ko je premočno prva SD izgubila prva mesta na strankarskih lestvicah, je hitro odreagiral njen predsednik. Umik hrvaške vlade od ERC je pokomentiral v zanj nenavadnem žargonu. Borut Pahor se je namreč iz Bruslja javil medijem z besedami, da je hrvaška politika dobila po prstih. Politik, ki je tehtal pri izbiri besed, je zdaj udaril z gostilniškim besednjakom. Vsekakor v želji po večji prepoznavnosti in po naklonjenosti tudi med nacionalistično usmerjenih volivci.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
23. 3. 2008 | Mladina 11 |
© Tomo Lavrič
Po občutnem padcu priljubljenosti v javnomnenjskih anketah, ko je premočno prva SD izgubila prva mesta na strankarskih lestvicah, je hitro odreagiral njen predsednik. Umik hrvaške vlade od ERC je pokomentiral v zanj nenavadnem žargonu. Borut Pahor se je namreč iz Bruslja javil medijem z besedami, da je hrvaška politika dobila po prstih. Politik, ki je tehtal pri izbiri besed, je zdaj udaril z gostilniškim besednjakom. Vsekakor v želji po večji prepoznavnosti in po naklonjenosti tudi med nacionalistično usmerjenih volivci.
Za opozicijskega politika sicer razumljivo, za bodočega potencialnega premiera pa je tak poniževalni odnos do sosednje države katastrofalna popotnica. Modri državnik bo pri ERC poraženim hrvaškim politikom vsekakor pustil možnost za častni umik in ne bo bahavo slavil zmage.
Toda Borut Pahor je s svojo SD napravil še drugo bučno potezo za publiko. Medijem je najavil, da bo predvolilno kampanjo za njegovo stranko vodil kreator promocije ameriške demokratske kandidatke Hillary Clinton!
Lepo in odmevno, toda mož, ki bi rad zasedel premierski položaj, se zdaj postavlja s propagandno agencijo, ki je pred meseci absolutno vodečo političarko demokratske stranke pripeljala v poraz proti Baracku Obami!????????
Vse drugače ravnajo njegovi tekmeci iz stranke Zares. Njen vodja Gregor Golobič je malce sramežljivo, a vsebinsko šokantno napovedal, da zna njegova stranka zmagati na jesenskih volitvah. Lansiral je torej predstavo, da je zmaga Zaresa v sferi možnega. Pri čemer pa njegovi ne gradijo le na videzu, ampak so si za idejno platformo izbrali eko usmeritev. Zares se je pripel na aktualni kultni avstrijski dokumentarec Kruh naš vsakdanji, zraven pa je oblikoval tudi predlog zakona, ki bi prepovedal gojenje gensko spremenjenih rastlin in poljščin.
Ko gledamo poslanko Cveto Zalokar - Oražem kot zagovornico eko-kmetij, smo seveda začudeni, od kod ta nenadni preobrat nekdanje liberalke in domžalske županje, ki je v svojem županjevanju vodila popolnoma drugačno politiko družbenih vrednot.
Toda, dragocen je vsak glas spreobrnjenega, ki zdaj osvešča javno mnenje, da ključno vodilo pri človekovem bivanju ni profit za vsako ceno.
Zares nastopa malodane v sozvočju z Vatikanom. Tudi škof Gianfranco Girotti je te dni evidentiral nove grehe, med njimi pa izpostavil poskuse in raziskave na področju genetike.
Toda, če je Vatikan Janeza Pavla II. dosegal popularnost med neverujočimi z glamourjem voditelja, je Vatikan Ratzingerja spregovoril z idejami. Škof Girotti je med sodobne grehe namreč uvrstil tudi zlorabo mamil, prekomerno bogatenje, pedofilijo in onesnaževanje okolja.
Praktično gledano zdaj Vatikan in ne Pahorjeva socialdemokracija podpira sindikalno stavko, ki zahteva simbolični dvig najnižjih plač. Če je bil laični človek v distanci do koncepta greha, kot so ga definirali cerkveni očetje, še zlasti do obsojanja abortusov, je ob definiciji novega greha v zadregi. Naenkrat se papeževa država kaže kot neverjetno pronicljiva moralna avtoriteta, ki kot uničevalca okolja obsodi sodobno gospodarsko politiko in ki drastično razslojevanje ljudi ne jemlje kot vrednoto sodobne civilizacije.
Na Celjskem so v minulem tednu domačini doživeli vsaj intervencijo okoljskih inšpektorjev. Doslej so nemočno protestirali, ko so gledali odlagališče odpadkov iz Cinkarne in opozarjali, da gre za drastični proces uničevanja okolja. V rokah so imeli smrdečo zemljo, medtem ko je podjetje postreglo z naročenimi analizami, ko so dokazovale, da živijo malodane v raju. Šele zdaj je v akcijo stopila okoljska inšpekcija, ki napoveduje, da bo s svojimi meritvami presodila stanje.
V tej situaciji bi bilo najbolj logično, da bi celjski župan ustanovil neodvisno komisijo, ki bi ugotavljala še gospodarsko-politično vpletenost pri neodkrivanju kontaminacije okolja. Toda župan Bojan Šrot iz SLS zavrača take zahteve.
Lahko da Zares bolj pro forma postaja zagovornik vrednote zdravega okolja, vendar preprosto izkorišča vakuum, ki ga ustvarja ljudska stranka s svojim brezbrižništvom do okolja. Okoljski minister Janez Podobnik je pravzaprav genij politične nespretnosti.
V času, ko bi lahko lansiral serijo idej in zakonskih predlogov, ki bi ščitile zrak, vode in zemljo pred onesnaževalci, ravna kot birokrat, ki v najboljši meri posreduje v sporih med krajani, ki v svojih naseljih ne marajo več odlagališč odpadkov, in lokalnimi župani.
Ob intervjuju predsednika Danila Türka za nemške medije je spet po medijih zaokrožila misel o vladi, ki bi rada nadzorovala medije. Toda, kdo nadzira medije, da do ljubljanskega župana gojijo le občudovanje?
Ko je Mladina objavila kritiko, da je dala mestna uprava zapreti šišensko knjižnico, še preden bi podpisala pogodbo o nakupu novih prostorov, je list Žurnal 24 objavil članek, v katerem je navedel, da je mestna občina sklenila zapreti stare prostore knjižnice, ker je bila prepričana, da bo pogodba kmalu pripravljena, zdaj pa priznava, da pogodba še vedno ni podpisana in da niso končana niti pogajanja o ceni med občino in investitorjem S.P.C.03!!!
Pri Zevsu, ali poznate podjetnika, ki bi zaprl svojo proizvodno halo z namenom, da se preseli na novo lokacijo, in to še preden bi podpisal pogodbo in še preden bi se dogovoril za ceno!????????????????
V Ljubljani pa je točno to storil župan Zoran Janković, ki se predstavlja kot najsposobnejši podjetnik in menedžer.
In reakcija opozicije? - Je zahtevala izredno sejo, na kateri bi ugotavljala družbeno škodljivost županovih potez, ko bi lahko knjižnica še danes normalno delovala in s selitvijo čakala, dokler bi mestna oblast ne podpisala ustreznih pogodb? Je zadevo prijavila Računskemu sodišču, da prouči delovanje mestne uprave, ki ne posluje skrbno v skladu s pogodbami, ampak vpeljuje načela balkanskih poslov? - Nič in nič.
In meščani? - 150 pobud so poslali, da bi imena starih ulic in trgov preimenovali po Janezu Drnovšku, in nobene pobude, da bi odstavili župana, ker je zaradi neprofesionalnega vodenja več deset tisoč meščanom za dolge mesece pogubil kulturno vrednoto, kot je knjižnica Šiška.