Jaša L. Zlobec

 |  Mladina 25  |  Kultura

Zločin in kazen

Hja, na začetku je bilo vse skupaj kar prijetno in spodbudno. Ko je predsednik Bush zaropotal in zagrozil celemu svetu, da se bo lahkomiselnežem, ki mu ne bodo zvesto stali ob strani, slabo pisalo, smo nekako mimogrede zamahnili z roko in si porekli:

© Tomo Lavrič

"Ah, spet bomo poslušali levite, potem pa se bo vse pomirilo, kakor se je doslej še zmerom." Teksaški ranč in ZAPISKI IZ MRTVEGA DOMA. Še posebej je kazalo, da bo pomladna ploha hitro mimo, brez neurij in poplav, ker sta Francoz in Nemec kar čez noč pozabila, kako sta se upirala ameriškemu Velikemu bratu. Tudi v Varnostnemu svetu je vse potihnilo. Evropa očitno hitro pozablja. Amerika pa si promptno in natančno arhivira vsak faux pas stare celine. VOJNA IN MIR.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jaša L. Zlobec

 |  Mladina 25  |  Kultura

© Tomo Lavrič

"Ah, spet bomo poslušali levite, potem pa se bo vse pomirilo, kakor se je doslej še zmerom." Teksaški ranč in ZAPISKI IZ MRTVEGA DOMA. Še posebej je kazalo, da bo pomladna ploha hitro mimo, brez neurij in poplav, ker sta Francoz in Nemec kar čez noč pozabila, kako sta se upirala ameriškemu Velikemu bratu. Tudi v Varnostnemu svetu je vse potihnilo. Evropa očitno hitro pozablja. Amerika pa si promptno in natančno arhivira vsak faux pas stare celine. VOJNA IN MIR.

Celo zadevo so zakuhali Belgijci. Natančneje povedano, njihov premier Guy Verhofstadt, ki se je hudo zameril Američanom, ker jih je obtožil, da so sprožili vojno v Iraku brez kakršnegakoli povoda. Belgijci imajo seveda prav, še bolj prav pa imajo Bush in njegovi. Predvsem zato, ker imajo na razpolago neizmerno vojaško moč. Belgijska vlada se je hitro soočila z dejstvom, da z močnejšimi ni posebej veselo zobati češenj. ČEŠNJEV VRT. Uradno naj bi Belgija spor z Washingtonom zgladila na bilateralni ravni. Neuradno pa premier ne skriva nelagodja. V evforiji je namreč izjavil, da na balgijskem ozemlju veljajo samo in edinole belgijski zakoni. Po domače povedano, če bi se obrambni minister ZDA Rumsfeld šetal po Belgiji in po prostranih Prostorih Nata na severu Bruslja, bi lahko imel težave s tamkajšnjo justico. Seveda samo teoretično. Ha, si lahko mislite, da bi bruseljski orožniki preganjali Dicka Cheneya? IDIOT.

Zadeva je za Busha in njegove zoprna samo toliko, ker se v nedogled ponavlja zadrto ameriško stališče, da ameriškim državljanom lahko sodijo samo njihova, domača sodišča. Dosedanji moralni dobiček ni šel posebej gladko v mošnjiček. Razen Romunije in peščice negotovih in ne posebej uglednih držav, ameriški križarski pohod ni obrodil pravih rezultatov. SADOVI JEZE. Ameriški obrambni minister si je za svoj gromovniški govor izbral bruseljski sedež Nata. Da se ve, kdo je NA SVOJI ZEMLJI. Ni govora, je odločno zagrozil Rumsfeld, da bi Washington sodeloval pri sofinanciranju gradnje novega Natovega sedeža v Bruslju - kar je bilo že pred časom trdno dogovorjeno - če Bruselj ne bo ponudil garancij političnim in vojaškim ameriškim predstavnikom. Aluzija je bila več kot jasna. Šlo je namreč za dve tožbi. UJETEGA PTIČA TOŽBA. Ena je bila naperjena proti generalu Tommyju Franksu zaradi vojnih zločinov med ameriško invazijo na Irak, druga pa je bila še bolj našpičena. Na sodišču naj bi se zaradi vojnih zločinov znašli George Bush senior, Dick Cheney, Colin Powell in Norman Schwarzkopf, in sicer zaradi bombardiranja civilnega zaklonišča v Bagdadu leta 1991. Seveda pa belgijska vlada nikakor ne bo šla do konca, kajti nasprotnik ni samo neskončno močan, ampak je svojo moč pripravljen tudi pokazati.

Belgijski obrambni minister Andre Flahaut je na ta dejstva opozoril svojega ameriškega kolega, ki je v dnevniku La Libre Belgique strumno odvrnil: "Poznamo sedanjo belgijsko vlado, vendar pa ne vemo, kako bodo ravnali drugi." BRATJE KARAMAZOVI. Ni bilo treba posebne nabritosti, da so Belgijci spoznali, da London trdno podpira Američane, za proameriško češnjo na torti pa je osebno poskrbel generalni sekretar Nata Sir George Robinson. To je tisti Sir George, ki ga je v Ljubljano povabila slovenska vlada tik pred referendumom za Nato, sam pa je izjavil, da pri vsem skupaj nima nič zraven. IGRALEC. Zadeve tečejo naprej, predvidljivo in vse bolj fluidno. Končalo se bo tako, kot je bilo z vso zanesljivostjo mogoče predvideti že vnaprej. ZAPISKI IZ MRTVEGA DOMA.

Belgijski obrambni minister je brez posebnega in nepotrebnega filozofiranja ugotovil, da desetmilijonska Belgija nima dovolj moči in mišic, da bi na svojem ozemlju lahko postavila na sodišče domnevne vojne zločince. Bruseljska nacionalna justica se je prav pred kratkim opekla, ko je hotela spraviti na sodišče izraelskega premiera Ariela Šarona. PONIŽANI IN RAZŽALJENI. To za Šarona seveda ne velja, prav tako, kot je za vekomaj pozabljen pokol Palestincev v Sabri in Šatili. BEDNI LJUDJE. Neimenovani belgijski diplomat je jasno povedal preprosto resnico: "Vse vojaško osebje ki delajo v Natu v Bruslju in v Monsu, kjer je locirano glavno poveljstvo Nata, so zavarovani z imuniteto, tako kot tudi civilni predstavniki Nata. Kar preprosto pomeni: nikakršne bojazni ni, da bi kogarkoli civilna justica zgrabila za vrat, ne glede na takšna ali drugačna dejanja. BESI. Po diplomatskih kanalih je resnica postala še bolj banalno preprosta: "Washington nas hoče kaznovati, ker smo se že pred vojno v Iraku pridružili Parizu in Berlinu." V VRTINCU.

V Pragi so se leta 2002 Natovci odločili, da bodo zgradili novo poslopje, ki bo merilo 180.000 kvadratnih metrov. Vendar bo ta načrt težko uresničiti, če bodo Američani še naprej kuhali mulo. Odločili so se namreč, da za zdaj ne bodo financirali četrtine novega Natovega poveljstva. Čeprav gre za drobiž, nekje med 300 in 400 milijonov evrov. MOSKVA PETUŠKI.