Vanja Pirc  |  foto: Borut Peterlin

 |  Mladina 15  |  Družba  |  Intervju

Dr. Joanna McKay: »Ni nepomembno, da Angela Merkel nima otrok.«

Britanska politologinja in sociologinja dr. Joanna McKay o razlogih za pomanjkanje žensk v politiki, ki kličejo po nujnih in predvsem družinam bolj naklonjenih družbenih spremembah

© Borut Peterlin

Ženske sestavljajo dobro polovico slovenskega prebivalstva, a v politiki jih je le za vzorec. Še manj se jih prebije na najvišje položaje. Še nikdar nismo imeli premierke ali predsednice države. V sedanji vladi sedi ena sama ministrica. Zaradi kvot imamo vsaj rekordno tretjino poslank. A kvote so le začetek. Največja ovira je spoznanje žensk samih, da najverjetneje ne bodo zmogle dovolj dobro krmariti med politično kariero in družinskim življenjem. Na koncu praviloma izberejo slednje.

Do podobnih ugotovitev je prišla tudi dr. Joanna McKay, ki na univerzi Nottingham Trent University poučuje britansko in nemško politiko ter primerjalne evropske politike. Čeprav so njene ugotovitve plod proučevanja številnih britanskih in nemških političark, ne ponujajo le vpogleda v zakulisje odločitev, s katerimi se ubadajo bodoče ali aktivne političarke, temveč tudi tistih, ki jih morajo sprejeti ženske na drugih izpostavljenih položajih in vse tiste, ki se bodo nanje morda povzpele kdaj v prihodnosti.

Slovenski parlament ima v sedanji sestavi največji delež poslank v svoji zgodovini, kar je posledica volilne zakonodaje, ki je vpeljala ženske kvote. A v vladi smo imeli še nedavno štiri ministrice, od tega sta bili dve odgovorni za obrambo in notranje zadeve, ki sta dva izmed ključnih resorjev. Zdaj pa imamo le eno ministrico. Pristojna je za Slovence po svetu.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.