Mateja Hrastar

 |  Mladina 31  |  Kultura

Bodite razumni

Navodila za pravilno kajenje v javnosti

Mateja Hrastar

Mateja Hrastar
© Arhiv Mladine

V nedeljo, na gospodov dan, ob polnoči bo v Podalpju zavel svež zrak. V veljavo bodo stopila nova pravila o kajenju v javnosti. Tega ne morejo preprečiti niti pobude na ustavnem sodišču. Vlada in poslanci so se odločili in basta, ni ugovorov. Kadilcem, ki niso prepričani, kako se bodo lahko v prihodnosti obnašali, ponujam kratka navodila. Kaj se sme, kaj se ne sme, kje se lahko, kje se ne sme.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Mateja Hrastar

 |  Mladina 31  |  Kultura

Mateja Hrastar

Mateja Hrastar
© Arhiv Mladine

V nedeljo, na gospodov dan, ob polnoči bo v Podalpju zavel svež zrak. V veljavo bodo stopila nova pravila o kajenju v javnosti. Tega ne morejo preprečiti niti pobude na ustavnem sodišču. Vlada in poslanci so se odločili in basta, ni ugovorov. Kadilcem, ki niso prepričani, kako se bodo lahko v prihodnosti obnašali, ponujam kratka navodila. Kaj se sme, kaj se ne sme, kje se lahko, kje se ne sme.

Situacija: ravno sem pojedel/a prečudovito kosilo v podeželski gostilni, goveja juha mi še greje želodec, šnicl še čutim med zobmi, zadah imam po solati, a vseeno se mi lušta pred sladico prižgati cigareto. Kje lahko to storim? “Kajenje je v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih prepovedano. Kajenje je prepovedano tudi v prostorih, ki sicer ne štejejo za zaprte prostore, če so del pripadajočih funkcionalnih zemljišč prostorov, kjer se opravlja dejavnost vzgoje in izobraževanja.” Torej: če sedite v klimatizirani sobi gostilne, ne boste mogli kaditi. Lahko pa stopite pred vrata in si eno prižgete. Če ste jedli v menzi skupaj s sinom, ki je trenutno v šoli v naravi, potem ne boste mogli kaditi niti na dvorišču te ustanove. Mogoče pred vrati, ampak se prej pozanimajte, do kod seže njihovo funkcionalno zemljišče, kar morajo dokazati z dokumenti, kot so kupoprodajna pogodba, izpisek iz zemljiške knjige in podobno.

Situacija: ravno sem pojedel/a prečudovito kosilo v podeželski gostilni, goveja juha mi še greje želodec, šnicl še čutim med zobmi, zadah imam po solati, a vseeno se mi lušta pred sladico prižgati cigareto, zunaj dežuje in ne bi kadil/a na dežju. Kaj lahko storim? “Po uveljavitvi pravilnika, ki ga bo minister za zdravje skladno z zakonom izdal v začetku septembra, se bo lahko kadilo v kadilnicah. Kadilnice niso obvezne, izpolnjevati pa bodo morale podrobnejše pogoje, ki jih bo v pravilniku določil minister, pristojen za zdravje.” Torej: počakajte do septembra. Medtem pa lahko sodelujete v javni razpravi o pravilnikih o kadilnicah.

Situacija: ravno sem pojedel/a prečudovito kosilo v podeželski gostilni, goveja juha mi še greje želodec, šnicl še čutim med zobmi, zadah imam po solati, a vseeno se mi lušta pred sladico prižgati cigareto, sedimo na terasi. Kaj lahko storim? “Za zaprt javni ali delovni prostor se šteje prostor, ki ima streho in popolnoma zaprto več kot polovico površine pripadajočih sten. To pomeni, da za zaprte prostore štejejo tisti, ki imajo pokrito zgornjo površino (strop, streha) in zaprto površino najmanj v obsegu polovice površine pripadajočih sten ali stranic, ne glede na vrsto materiala, iz katerega so streha, stene ali stranice, ter ne glede na to, ali gre za trajno ali začasno konstrukcijo. Okna in vrata se štejejo kot del zaprte stene.” Torej: ugotoviti morate, ali ima terasa pomično ali stalno streho. Če sedite pod brajdo, katere vitice ne segajo do tal, ne bo težav, lahko prižgete, ne glede na to, s kakšnimi prezirljivimi pogledi vas bodo pogledali nekadilski jedci za sosednjo mizo, ki ravno režejo čudovito telečjo kračo. Tudi če so na strehi salonitke, lahko kadite. Ako pa gre za enega tistih čudovitih konstruktov slovenskih oštarij, za tako imenovani letno-zimski vrt, ki ima poleg strehe tudi premične stene, predlagam, da pokličete lastnika, upravljavca ali najemnika lokala in ga povprašate po kvadraturi sten. Če je odprta polovica kvadrature sten, lahko kadite. Če ne, lahko morebiti odprete še eno polokno, da bo odprta več kot polovica sten.

Situacija: Sem na poroki na vrtu čudovitega dvorca. Mize s svati so razporejene pod belim šotorom. Ali lahko z ženinom in s prijatelji ob konjaku za mizo prižgem cigaro? “Za zaprt prostor se šteje tudi šotor, kadar ima streho in zaprto več kot polovico pripadajočih stranic.” Torej: če ste gost na poroki, kjer kaj dajo na okus in dekoracijo, je velika verjetnost, da ne boste mogli kaditi za mizo, ker ima šotor verjetno tudi nekaj stranic. Zatorej je najbolje, da pokličete organizatorje poroke in jih povprašate, kolikšen odstotek šotorskih sten je zaprt. Ako je to več kot polovica, ženina in prijatelje povabite pred vhod v šotor. Če pa ste na poroki, kjer imajo cenene bau šotore brez stranic, ne bo težav - cigaro si lahko privoščite za mizo.

Situacija: sem v petzvezdičnem hotelu v slovenskem zdravilišču, s parterjem/ko sem se ravno namočil/a v jacuzziju na balkonu, sedaj bi res prijala cigareta. Ali jo smem prižgati? “Zakon med izjeme, kjer se kajenje dovoljuje, uvršča tudi prostore nastanitvenih obratov in drugih ponudnikov prenočitev. To ne pomeni skupnih prostorov, ki bi bili namenjeni kadilcem, ampak zgolj omogoča, da lastnik, najemnik ali upravitelj nastanitvenih obratov in drugih ponudnikov prenočitev v njih določi nastanitvene sobe, ki so lahko kadilske. V teh sobah se strežba gostom, ki v sobi prenočujejo oz. prebivajo, izrecno ne prepoveduje.” Torej: če ste bili dovolj zviti, da ste najeli kadilsko sobo, lahko neovirano kadite, ob tem pa vas lahko razvajajo tudi s prvovrstno sobno postrežbo. Če vam isto večerjo postrežejo v hotelski jedilnici, je kajenje ob njej prepovedano.

Situacija: sem turist, na obisku v Sloveniji. Ob pivu v mestnem lokalu bi želel prižgati cigareto, pa nikjer v prostoru ne vidim oznake, ali je kajenje dovoljeno. Kaj naj storim? “Zakon izrecno ne predpisuje nobenih napisov glede prepovedi kajenja v gostinskih lokalih, zato je ureditev načina zagotavljanja prepovedi kajenja v zaprtih javnih in delovnih prostorih prepuščena delodajalcu oziroma lastniku, najemniku ali upravitelju teh prostorov.” Torej: lahko se naredite Francoza in prižgete ali pa vljudno vprašate, ali lahko kadite. Odgovor bo vedno enak: “Ne!”

Situacija: sem lastnik lokala. Gost v lokalu je prižgal cigareto. Sem odgovoren za njegovo početje? “Od nosilcev dejavnosti se pričakuje, da bodo v razumnih mejah naredili vse, da do kršitev ne bo prihajalo, in če že, da bo kršitev prenehala. Kadilca naj prijazno, a odločno opozorijo, da krši zakon in da naj neha kaditi v prostoru; razložijo, da v primeru, ko najemnik, lastnik ali upravitelj lokala ne zagotovi spoštovanja prepovedi kajenja, tudi on plača visoko globo; osebo, ki ne preneha kaditi, opozorijo, da ji lahko odrečejo storitve, zaradi katerih je prišla, in jo zaprosijo, naj zapusti prostor in kadi tam, kjer je to dovoljeno; v primeru nasilnega odziva kadilca, ravnajo kot v vseh primerih kršenja javnega reda in miru oziroma grožnje z nasiljem.” Torej: kot gostinec bodite razumni, opravite svojo državljansko dolžnost in prekrškarja prijavite policiji, ki vam bo naprtila globo.

Situacija: sem gost v gostinskem lokalu. Za sosednjo mizo vidim gosta lokala, ki kadi. Tudi sam bi prižgal, a sem zaveden državljan in vem, da ne smem, zato me kadilec pri sosednji mizi zelo moti. Kaj naj storim? “V takem primeru se lahko obrne na lastnika, najemnika ali upravitelja javnega ali delovnega prostora, ki mora zagotoviti spoštovanje prepovedi kajenja v zaprtem javnem ali delovnem prostoru. Če oseba še vedno ne preneha kaditi, posameznik kršitev lahko prijavi pristojnemu inšpektoratu.” Torej: bodite še naprej zaveden državljan in zatožite packaste kadilce lastniku, ne, ne samo lastniku, pokličite inšpekcijo, še posebno, če se to dogaja ob enih zjutraj v nočnem klubu! Red je red, zakon je zakon!

Situacija: ura je polnoč, trgovine so zaprte, zmanjkalo mi je cigaret. Kaj lahko storim? “Zakon ne posega na področje prodajanja tobačnih izdelkov, razen v delu, ki se nanaša na zahtevano starost 18 let za prodajalce in kupce tobačnih izdelkov. Zato je prodaja tobačnih izdelkov v gostinskih lokalih, ob navedenih omejitvah, še vedno možna.” Torej: stopite v prvi odprt lokal, kupite cigarete in jih pokadite na klopi v parku.

Opomba: navedke navodil je v pomoč državljanom pripravilo ministrstvo za zdravje.