Saša Eržen

  • Saša Eržen

    26. 4. 2024  |  Mladina 17  |  Kultura  |  Hudo

    Cool mix

    Nogometna navijaška strast je pri nas očitno dovolj močna, da prenese vse, če le vsebuje simbolni Triglav in dežurni nogometni navijaški slogan »Kdor ne skače, ni Sloven’c«, ki se, mimogrede, gladko požvižga na paraplegike. Hrustljavi slani prigrizek COOL MIX trka na patriotska čustva gorečih privržencev slovenskih nogometašev prav z dotičnima dvema elementoma ter dodanim napisom »Navijam za Slovenijo«, ki ne dopušča nobenega dvoma. Še dobro, ker je vse ostalo, od samega imena izdelka do njegovega opisa ter lokacij, kjer naj bi ga med navijanjem grizljali, v angleščini. Mešanica suho praženih slanih arašidov in pražene slane koruze je tako »extra tasty, salted mix, the best for cheering«, uživala pa naj bi se »at home, at the gym, on the road, at work«. Nogometaš z zelenim srcem na etiketi je očitno slovenski, ter tudi navijači, ki bodo nasedli temu verbalnemu in vizualnemu skrpucalu, vse ostalo je uvoženo; sestavine – poleg koruznih zrn in arašidov so to še sončnično olje, palmovo olje in sol – prihajajo iz Hrvaške, Španije in Brazilije. Za piko na i grickalice pakirajo na Hrvaškem, v firmi Marjan voće.

  • Saša Eržen

    19. 4. 2024  |  Mladina 16  |  Kultura  |  Hudo

    Shelfy

    Vlada je lani 24. april razglasila za slovenski dan brez zavržene hrane. Statistični podatki izpred dveh let sicer govorijo, da pri nas vsak prebivalec na leto v povprečju zavrže 72 kilogramov hrane, od tega kar 40 odstotkov še užitne. Skoraj polovico odpadne hrane roma v koš v gospodinjstvih, dobra tretjina pa v gostinstvu. In prav za zmanjševanje ter preprečevanje zavržene hrane so si v italijanskem podjetju Vitasy izmislili pripomoček, ki ga je treba nastaniti v hladilniku, kjer naj bi za dvakrat podaljšal rok uporabe sadja in zelenjave. Poleg tega da odstrani bakterije, mikroorganizme in plesni ter tako upočasni proces zorenja, prijazno posrka še vonjave, na primer sira, mesa in rib. Ima tudi nadzor nad tem, kolikokrat na dan odprete vrata hladilnika, in vas s pomočjo aplikacije opozori, če ga biksate. Poimenovali so ga Shelfy, nekaj takega kot poličko, deluje pa na baterijo, ki jo je treba polniti vsake štiri tedne. Vsebuje filter, ki ga ni treba menjati, le operemo ga pod tekočo vodo. Hrana bo zavoljo njega resda ostala dalj časa sveža, treba pa jo je tudi dejansko uporabiti, da ne bo romala v smeti, samo malo kasneje.

  • Saša Eržen

    12. 4. 2024  |  Mladina 15  |  Kultura  |  Hudo

    Truthbrush

    Kot majhni smo nekateri sanjali o robotu, ki bi nam umival zobe. Nekaj desetletij kasneje lahko umetna inteligenca namesto otrok piše domače naloge, zobovje pa moramo vsi po vrsti še vedno drgniti sami. Tehnologija je prevzela le nadzor nad našim ščetkanjem. Truthbrush je sledilnik v obliki gumbka, ki ga lahko nataknemo na ročaj katerekoli ščetke, in ga dopolnjujeta baza s programsko opremo in USB-vtičem ter mobilna aplikacija. Njegovo ime je besedna igra, ki združuje besedi ščetka in resnica, angl. toothbrush in truth, saj vsako ščetko spremeni v pripomoček, ki se nikoli ne zlaže. Dnevi, ko je mladež goljufala tako, da je zobno pasto iztisnila na konico prsta in z njim le ošvignila zobe, so minili. Zdaj se bo točno vedelo, kdaj je kdo ščetkal zobe, koliko časa in kako temeljito. Nadzor je popolnoma avtomatski, nobenega gumba ni treba pritisniti, nobenega telefona ali aplikacije ni treba vključiti, naprava podatke zbira pasivno ter jih v oblaku obdeluje v realnem času. Sledilec omogoča spremljanje zobne higiene vseh družinskih članov, ponuja pa tudi nastavitev trajanja ščetkanja, katerega konec naznani s piskom.

  • Saša Eržen

    5. 4. 2024  |  Mladina 14  |  Kultura  |  Hudo

    Kolesarska atrakcija

    Kolo s prikolico ob strani, ki po videzu spominja na stare motorje iz druge svetovne vojne, je v resnici povsem sodobno, saj je električno. Njegova prikolica, ki je pritrjena na desni bok, zdrži do 68 kilogramov, zato je primerna za otroka, psa ter celo ne pretežkega ali prevelikega odraslega, pa tudi kot prtljažnik. Sopotniki morajo biti sicer gibčni, saj je prikolica brez vratc, tako da je treba vanjo in iz nje skočiti. Opremljena je s kolesom, usnjenim sedežem, varnostnim pasom in obročkoma za pritrditev povodca. Kadar je prazna, jo lahko odstranimo, drugače se pri zavijanju v levo njeno kolo dviguje v zrak, kar pa po svoje dela vožnjo vznemirljivo. Kolo je zaradi prikolice – skupaj merita sto trideset centimetrov – preširoko za povprečno slovensko kolesarsko stezo; minimalna širina kolesarske steze pri nas je en meter, »normalna« širina, karkoli že to pomeni, pa dva. Hkrati je verjetno prepočasno za cestišče, saj je največja hitrost, ki jo lahko doseže, 45 km/h. S polno baterijo premaga razdaljo do 80 kilometrov, s pomočjo USB-priključka pa lahko med vožnjo še polnimo različne naprave.

  • Saša Eržen

    29. 3. 2024  |  Mladina 13  |  Kultura  |  Hudo

    Čelada za rast las

    Približno 80 odstotkov moških naj bi se prej ali slej soočilo s plešavostjo, proti kateri sicer niso imune niti ženske. Nekateri jo sprejmejo, drugi poskrbijo za zaslužek ponudnikov najrazličnejših, bolj ali manj učinkovitih metod za spopadanje s to estetsko nadlogo. Letos med pripomočke prihaja Niostem, nekakšna čelada proti pleši, ki so jo zasnovali strokovnjaki v Nemčiji. Gre za napravo, ki s tehnologijo šibkih bioelektričnih impulzov poskrbi za stimulacijo lasnih mešičkov ter regeneracijo in reaktivacijo matičnih oziroma izvornih celic las, s tem pa pri tako imenovani moški plešavosti oziroma androgeni alopeciji zaustavi izpadanje obstoječih las in spodbudi rast novih. Pilotna študija je pokazala, da se z redno uporabo gostota grive v pol leta poveča za 19 odstotkov oziroma natanko 42 las na kvadratni centimeter, pri čemer lasje postanejo tudi debelejši. Pokrivalo z elektrodami bo treba imeti na glavi pol ure na dan, vsaj šest dni na teden, stalo pa naj bi okoli tisoč evrov. Rezultat obljubljajo v pol leta in ga bo mogoče spremljati s pomočjo aplikacije, v nasprotnem primeru omenjajo vračilo denarja.

  • Saša Eržen

    22. 3. 2024  |  Mladina 12  |  Kultura  |  Hudo

    Zabava z dušikom

    Pihanje svečk na torti je rojstnodnevna tradicija, ki ji tudi v času pandemije koronavirusa okrepljeni strah pred mikrobi dolgoročno ni zares prišel do živega. Germofobne glave v ZDA so sicer brž iznašle alternativo in izdelale pršilo, katerega edina sestavina je dušik, ki uduši ogenj, imenuje pa se Candle magic, čarovnija s svečami. V zraku, ki ga dihamo, je sicer kar 78 odstotkov dušika; ker gre za plin brez vonja in okusa, ga med drugim na veliko uporabljajo pri pakiranju hrane, na primer v vrečkah s čipsom. Poleg tega ni vnetljiv, kar je pri gašenju gorečih sveč še posebej dobrodošla lastnost. Treba ga je držati od pet do sedem centimetrov od plamena, polna pločevinka pa je tako lahka, kot bi bila prazna, zato je na njej napisano tudi, da šele takrat, ko pršilec neha spuščati sikajoč zvok, vemo, da je dušika zmanjkalo. Sprej, ki namesto vas upihne svečke na torti, bo zagotovo vnesel dodatno vznemirjenje na vsako zabavo. Ena pločevinka čarovnije z dušikom zadošča za upihnjenje kakih tristo svečk, kar je toliko, kot jih en človek porabi od svojega prvega do štiriindvajsetega rojstnega dneva.

  • Saša Eržen

    15. 3. 2024  |  Mladina 11  |  Kultura  |  Hudo

    Sesalec za kocke

    Starši, ki ponoči v temi bosi motovilijo proti stranišču in pri tem stopijo na pozabljeno legokocko, so kliše, a bodo v prihodnosti morda postali ogrožena vrsta. Pojavili so se namreč prvi sesalci za kocke. Ti so namenjeni otrokom – ker froci praviloma ne marajo pospravljanja, so si odrasli zanje izmislili igračo za pospravljanje igrač. Obstaja nekaj različic, najnaprednejši pa je za zdaj sesalec, ki so ga poimenovali pick up bricks, poberi kocke, s pokrovom, ki je prozorna kupola, da lahko otrok, medtem ko nevede pospravlja, opazuje, kako se posesane kocke vrtinčijo v zbiralni posodi. Pod to je še en zbiralnik, v katerega skozi reže padajo smetke, kosmi prahu, drobtine piškotov in pasja dlaka, da so kocke po tem, ko jih posesamo, čiste oziroma ločene od umazanije. Očitno je premer sesalne cevi prilagojen velikosti kock lego, saj bo treba kocke duplo, ki so večje, še vedno pospravljati ročno. Brezžični sesalec lahko v eni minuti pogoltne več kot tisoč kock, polna baterija pa zadošča za od 15- do 20-minutno seanso sesanja. Namenjen je otrokom od četrtega leta starosti, z njim pa se seveda lahko zabavajo tudi odrasli.

  • Saša Eržen

    8. 3. 2024  |  Mladina 10  |  Kultura  |  Hudo

    Čaj v spreju

    Naj za trenutek odložita svoji skodelici čaja draga bralka in dragi bralec, da se jima napitek ne bi zaletel ali polil, medtem ko bosta prebirala naslednjo z njim povezano neverjetnost: pravi čaj je na voljo tudi v spreju, ker je to bojda dosti boljše od vrečk. Čajeljubec Guy Woodall je namreč leta raziskoval svoj najljubši napitek ter ugotovil, da je problem v vrečkah; samo v njegovem rodnem Združenem kraljestvu naj bi na leto med odpadke odvrgli 370.000 ton razmočenih čajnih vrečk. Zmotilo ga je tudi dejstvo, da moramo pravi čaj v poparku namakati vsaj dve do tri minute, kar je po njegovem izguba časa. Zato je ustvaril koncentriran čaj, ki je pripravljen hitreje, saj ga je treba iz aluminijaste pločevinke le nasprejati v skodelico ter mu dodati vročo vodo, po želji pa še mleko in sladkor. Ponuja ga v treh klasičnih različicah, ki so english breakfast, earl grey in zeleni čaj jasmin. V eni pločevinki ga je dva decilitra, kar zadošča za dvajset skodelic čaja. Woodall trdi, da je njegov čaj po okusu boljši od klasičnega, pravoverni pivci pa užaljeno vihajo nosove in ga primerjajo celo z rjavo vodo iz radiatorja.

  • Saša Eržen

    1. 3. 2024  |  Mladina 9  |  Kultura  |  Hudo

    NBA-natikači

    Preden odrinete na poletne počitnice, bo treba iti še kar nekajkrat spat, a nemara ne bo odveč, če že zdaj razmislite o tem, kaj boste letos na morju nosili na nogah. Ako vam utrip poskoči ob severnoameriški profesionalni košarkarski ligi NBA ter obuvala znamke Crocs povezujete z udobjem in praktičnostjo, se le hitro zagrebite za njihove nove natikače iz kolekcije Echo, ki so prek spleta kot »natikači za na bazen« že naprodaj tudi pri nas. Namenjeni so ženskam in moškim, izdelani iz materiala croslite, ki ni ne guma ne plastika, ter vliti v enem kosu. Krasi jih logo NBA ter miniaturni koš s čisto pravo mrežo na levi in minaturno košarkarsko žogo na desni šlapi. Oba okraska sta, kot je pri kroksih v navadi, snemljiva, možno pa ju je seveda dopolniti z okraskom najljubšega moštva lige. Poleg lukenj za okraske imajo natikači še luknje za ventilacijo in za odtekanje vode. Čeprav se barvno povsem ujemajo s klasično košarkarsko žogo in posnemajo tudi njen vzorec, se v njih ni priporočljivo športno udejstvovati, saj lahko hitro pride do poškodb; primernejše so za komentiranje tekem s sodrugi ob kakšnem šanku.

  • Saša Eržen

    23. 2. 2024  |  Mladina 8  |  Kultura  |  Hudo

    Bioluminiscentne petunije / Cvetlice, ki se svetijo v temi

    Kresnice so hrošči, ki partnerje privabljajo s svojimi zadki, v katerih s posebnim biokemičnim procesom nastaja svetloba. Njihove svetleče se utripajoče riti, ki pričarajo čarobnost v poletnih nočeh, bodo letos dobile resno konkurenco v cvetlicah – petunijah sorte kresnica, angl. firefly, na katere so z genetsko manipulacijo prenesli bioluminiscenco gliv. Petunije so sicer enoletne rastline, ki prihajajo iz Južne Amerike in cvetijo od junija do oktobra. Obožujejo sonce in tudi njihova bioluminiscenčna različica potrebuje vsaj šesturno izpostavljenost neposredni sončni svetlobi. »Edina cvetlica, ki jo vidite, ko se ugasnejo luči«, bo lepšala večere na balkonu, vrtu ali terasi, saj uspeva v loncih in tudi na gredah, kjer bo brlela namesto priljubljenih solarnih svetilk. Sij, ki ga oddaja, je subtilen in naj bi spominjal na mesečino, če bi seveda ta bila zelenkasta. Čeprav gre za enoletnico, jo lahko v hladnejšem delu leta preselimo v notranji prostor, kjer bo uspevala le na dovolj sončnem in toplem mestu. Naprodaj bo od letošnje pomladi, zato zanjo že sprejemajo prednaročila, a za zdaj samo v ZDA.

  • Saša Eržen

    16. 2. 2024  |  Mladina 7  |  Kultura  |  Hudo

    Nevidnost za vsakogar

    Čelada nevidnosti, čepica nevidnica, pa tudi prstan in plašč nevidnosti so domišljijska oprava, s pomočjo katere so različni mitološki, literarni in filmski junaki po potrebi izginili izpred oči svojih opazovalcev. Nevidnost na ukaz je zdaj iz fikcije stopila v resničnost, saj se lahko s pomočjo posebne plošče, za katero počepnemo, z nevidnostjo považi prav vsak. Gre za ploščo, ki je izdelana iz posebne plastike in katere površina je sestavljena iz konveksnih leč, svoj trik pa pričara s pomočjo svetlobe. Te na inovativen način razpršijo svetlobo, ki se odbija od objekta, pri tem pa poudarijo ozadje, čeprav ga tudi rahlo zameglijo, zato je najprimernejše ozadje enotno, uniformno. Plošča nevidnosti je visoka en meter in široka 70 centimetrov, da se za njo zlahka čepe skrije gibek odrasel, kaj šele mali froc. Vprašanje je, ali je ščit res dovolj neopazen, da bi lahko za njim skrivoma prisostvovali kakšnim srečanjem ali sestankom, lahko pa z njegovo pomočjo koga dobro prestrašimo. Kupci ploščo nevidnosti priporočajo tudi za kopalniška okna, tako da zadeva ni namenjena samo zabavi, ampak je dejansko uporabna.

  • Saša Eržen

    9. 2. 2024  |  Mladina 6  |  Kultura  |  Hudo

    Pametni prstan

    Pametne ure in zapestnice so za rajo, za športne maherje prihaja čas pametnih prstanov, ki omogočajo vpogled v psihofizično stanje uporabnika ter mu pomagajo dosegati vrhunske rezultate. Oura, Ultrahuman, Circular, Ringconn so imena najbolj znanih, letos spomladi, predvidoma marca, pa se jim bo pridružil prstan Helio znamke Amazfit – če so ostali cenejši in za nekaj stotakov dostopni tudi navadnim smrtnikom, je najnovejši namenjen predvsem vrhunskim športnikom, ki se zavedajo, da je kakovostna regeneracija enako pomembna kot kakovosten trening, in jim ni škoda odšteti par tisočakov za prstan, ki ga bodo morali nositi tudi med spanjem. Senzorji v prstanu merijo srčni utrip, nasičenost krvi s kisikom, kakovost spanca in počitka čez dan, različne faze spanca, kakovost dihanja med spanjem, raven stresa ipd. S pomočjo aplikacije prstan zbrane podatke analizira, poda oceno kakovosti spanca in tudi vadbe ter ponuja temu prilagojene nasvete. Izdelan je iz titana, trpežen, lahek, vodoodporen in zdrži podvodni pritisk do globine sto metrov, nanj pa je mogoče vgravirati tudi motivacijske misli, pomembne datume ali imena bližnjih.

  • Saša Eržen

    2. 2. 2024  |  Mladina 5  |  Kultura  |  Hudo

    Noge z roko v roki

    Valentinovo je za vogalom. Najrazličnejši oglasi nas poskušajo prepričati, da je treba dvojino praznovati z zapravljanjem denarja, si s pomočjo fičnikov izkazovati ljubezen in nasploh vsa svoja čustva naklonjenosti pretvoriti v kupljene materialne dokaze, ki poganjajo kolesje potrošništva. Če ste tudi sami naklonjeni tej filozofiji, lahko občutek povezanosti – in to takšne čisto dobesedne – že za mali denar ustvarite in poudarite s štumfi. Samo kanček je treba pobrskati po spletu, pa se dokopljemo do belih dokolenk z izvezenimi očmi ter prišitimi ročicami, v katerih se skrivajo čisto pravi magnetki. Kot da niso nogavice z rokami ob strani že same po sebi dovolj kjut in zabavne! Po zaslugi magnetkov je s temi zokni vsak dan dan ljubezni. Ko si s kom stojimo dovolj blizu, roka na naši nogi kar sama poišče roko na nogi bližnjika in jo zagrabi ter ne izpusti, dokler se ne razmaknemo. Magnetna privlačnost je kakopak odličen simbol zveze, a ne le za zaljubljence, štumfki so kot nalašč tudi za bestičke, v dobro voljo nas bodo spravili, celo če smo samski, če le imamo obe nogi, da smo lahko sami svoj par.

  • Saša Eržen

    19. 1. 2024  |  Mladina 3  |  Kultura  |  Hudo

    Kava je orožje

    Kava je lahko smrtonosno orožje, in to brez kakšnih dodatkov. Gre za posebno znamko kofeta, ki že s svojim imenom Biohazard, biološka nevarnost, opozarja, da je nekaj čisto drugega kot poživilni zvarki, ki jih ljudje srebajo, da jim čas v službi hitreje mine. Razglašajo jo za najmočnejšo na svetu in naj bi bila štirikrat močnejša od običajne močne kave ter dvakrat močnejša od energijskih napitkov, pri čemer vsebuje kar 928 miligramov kofeina v skodelici in pol. Največja priporočljiva doza kofeina za odrasle naj bi bila sicer štiristo miligramov na dan, kolikor ga je na primer v ducatu pločevink kokakole. Tisoč miligramov že lahko povzroči zastrupitev, ta pa se lahko konča celo s smrtjo, je mogoče prebrati na spletu, kot tudi opozorilo, da je večja količina kofeina še posebej nevarna za posameznike z motnjo srčnega ritma. A proizvajalci kave Biohazard, ki je za zdaj na voljo le v ZDA, so se kljub resni nevarnosti odločili za nagovor v šaljivem tonu; na embalaži je kot opozorilo zapisano le, da lahko tako visoka vsebnost kofeina povzroči »prekomerno storilnost, celonočno bedenje in občasni občutek nepremagljivosti«.

  • Saša Eržen

    12. 1. 2024  |  Mladina 2  |  Kultura  |  Hudo

    Abacus

    Dostopnost je bila ena glavnih značilnosti osebnega računalnika ZX Spectrum iz osemdesetih let prejšnjega stoletja, ki je zdaj navdihnil ustvarjalce podjetja Pentafor, da so osebni računalnik vtaknili kar v tipkovnico. Imenuje se Abacus in ga izdelujejo s polikarbonatnim prosojnim okvirjem ali črnim iz reciklirane plastike. Tako kot legendarni ZX Spectrum so tudi Abacus zasnovali v Veliki Britaniji, z njim pa želijo računalnik približati amorfni gmoti, saj je enostaven za uporabo, robusten in cenovno dostopen, v treh različicah, od katerih je najosnovnejša na prodaj za manj kot 190 evrov, najzmogljivejša pa za sto evrov več. Povežemo ga lahko s katerimkoli zaslonom, tudi televizijskim, deluje takoj in vsebuje vse, kar potrebuje za brezžično povezavo. Ima naložen operacijski sistem Windows 10, kompatibilen je z Linuxom, omogoča delo, igranje iger, videoklice, spremljanje medijskih vsebin prek pretočnih platform ali ustvarjanje glasbe. Porabi dve tretjini manj energije od običajnega namiznega računalnika in je bolj prenosen od prenosnika, ker je manjši in lažji; tipkovnico lahko enostavno prenašamo kar v roki.

  • Saša Eržen

    5. 1. 2024  |  Mladina 1  |  Kultura  |  Hudo

    Dnevna ura

    Čas je relativen. To nam sporoča tudi stenska ura, pri kateri lahko od časovnih koordinat izvemo le to, kateri dan v tednu je. Znotraj vsakega dneva je na številčnici sicer še grafična oznaka, ki loči dopoldanski del dneva od popoldanskega. Dayclock, dnevna ura, kot se časomer imenuje, je »popolna ura za vsakogar, ki ima to srečo, da meri življenje v dnevih in ne urah«. Kot darilo bo na poslovilni službeni zabavi novopečenega upokojenca verjetno bolj razveselila od sprehajalne palice s humornim dodatkom, kot sta čutara ali kolesarski zvonec. Primerna je za pustolovce, ki se na jadrnici odpravljajo na pot okoli sveta, za počitniške hišice, pa tudi bolnike z demenco ali Alzheimerjem. Številčnica z enim samim kazalcem je v okvirju iz hrastovega, mahagonijevega, borovega lesa ali pa iz aluminija.

  • Saša Eržen

    29. 12. 2023  |  Mladina 52  |  Kultura  |  Hudo

    Protistresna dojka

    Kaj podariti nekomu, ki ima že vse? Danes, ko smo bolj ali manj vsi obremenjeni s stresom, ne morete zgrešiti z izdelkom, ki pomaga pri sproščanju. Protistresne žogice so za otroke, odrasli imajo raje takšne, ki imajo prsno bradavico in kolobar okoli nje. Ta »neverjetna igrača proti stresu« je na voljo v dveh velikostih; manjša je široka devet centimetrov in gre v dlan, večjo, ki jo razglašajo za XXL in ima premer trinajst centimetrov, pa je že skoraj treba prijeti z obema rokama. V heteronormativni družbi je dojka kakopak namenjena moškim – tistim, ki »se morajo znebiti napetosti in nimajo svojega organskega modela pri roki«.

  • Saša Eržen

    15. 12. 2023  |  Mladina 50  |  Kultura  |  Hudo

    Masaža za mačke

    Kaj podariti mački, ki ima že vse? Mačke so muhasta in svojeglava bitja, delijo pa se na tiste, ki ne marajo dotikov, in takšne, ki se rade prepustijo božanju, seveda le, kadar se njim zdi pravi trenutek za to. Masažni pripomoček je namenjen slednjim, ker pa se mačka z njim ne more masirati sama, ji mora človek poleg njega podariti tudi malo sebe in svojega časa. Orodje je izdelano iz roza plastike, sestavljajo pa ga štirje koleščki na dolgem držalu z dvema krakoma; po dve kolesci sta na koncu vsakega kraka. Masažno pomagalo je zasnovano tako, da se kraka razširita in lahko z valjčki objamemo mačji obraz ter ga masiramo od spredaj ali od zadaj, po vrhu glave ali pod brado pa jo masiramo kar z vsemi štirimi valjčki skupaj. Masažer ni namenjen le masaži obraza, z njim lahko povaljamo tudi mačkine sprednje in zadnje tačke, če je žival pri volji. Bojda je masaža za mačke dobrodejna, saj spodbuja cirkulacijo krvi, da o dobrem počutju sploh ne govorimo. Vsekakor bo pripomoček pomagal dodatno sprostiti mačko, ki je dovolj sproščena, da se bo sploh pustila masirati.

  • Saša Eržen

    8. 12. 2023  |  Mladina 49  |  Kultura  |  Hudo

    Glamping za pse

    Kaj podariti psu, ki ima že vse? Francoska firma Hermès, ki ponuja luksuzne dobrine, s posebno linijo izdelkov skrbi za to, da za razkošje niso prikrajšani niti štirinožci razsipnežev. Izdelujejo vse od dežnih plaščkov za pse, ovratnic, povodcev do ležišč, odejic, pasjih posodic za hrano, tržijo celo plastičen frizbi za dvesto evrov. Letos so pasjim noblesam namenili še hišico v obliki šotora, poimenovano Cavaletti. Ta italijanska beseda sicer poleg konjičkov označuje tudi lesene ovire, ki jih konji preskakujejo na tekmovanjih in so bile navdih za barvite lesene palice, ki sestavljajo ogrodje pasjega šotorčka. Platno, ki je napeto nanje, je vodotesno ter ga je mogoče obračati, saj je na eni strani oranžno, na drugi pa belo. V opisu izdelka sicer žalijo pse, saj naj bi bil šotor za malo več kot poldrugi tisočak evrov namenjen »jahačevemu drugemu najboljšemu prijatelju«. Velja omeniti, da se je tvrdka Hermès razvila iz pariške delavnice, ki je nastala pred malo manj kot dvema stoletjema in v kateri so izdelovali visoko kakovostne jermene ter uzde za kočije evropskih aristokratov, konja s kočijo pa imajo tudi v svojem logotipu.

  • Saša Eržen

    1. 12. 2023  |  Mladina 48  |  Kultura  |  Hudo

    Križanka za desničarje

    Okoli devetdeset odstotkov ljudi naj bi imelo dominantno desno roko, a pri založbi Nova obzorja verjetno niso mislili tega, ko so svojo revijo poimenovali Križanka za desničarje. Gre za politično opredeljen ugankarski tabloid, mesečnik, ki ima na naslovnici najnovejše, desete številke poslanko SDS Evo Irgl z izbrancem, glasbenikom Davidom Božičem. Križanke niso zahtevne, pri sestavljanju dveh nagradnih so si celo pogledali skozi prste; ko se jim ni čisto izšlo, sta dve navpični gesli ostali brez opisa, eno od njiju pa še brez smisla. Nagradni sklad naj bi znašal 650 evrov in je v naturalijah, saj je prva nagrada vinski set, druga okrasni copat in sobni copati z logotipom Nova24TV, tretja okrasna blazina z logotipom in naglavno svetilko zapovrh, četrta in peta knjiga Slovenska kronika 19. stoletja, preostalih deset nagrad pa je prav tako knjižnih, pri čemer vse prihajajo izpod peresa Dimitrija Rupla. Revija med drugim prinaša nekaj nedolžnih tračev, otroški kotiček in rubriko Zgodovina, v kateri je ob članku o partizanskem poboju družine dolenjskih kolaboratorjev leta 1942 tista križanka, ob kateri desničarjem vztrepeta srce, saj je njeno geslo priimek ubite družine.

  • Saša Eržen

    17. 11. 2023  |  Mladina 46  |  Kultura  |  Hudo

    Snežna snežna krogla

    Na Svetovni razstavi v Parizu leta 1878 je lokalna steklarna predstavila izvirne obtežilnike za papir – steklene krogle, v katerih je bil majhen moški z dežnikom. Napolnjene so bile z vodo in belim prahom, ki se je delal, da je sneg. Ob naslednji razstavi, enajst let kasneje, je francoska prestolnica dobila Eifflov stolp in tudi njegovo miniaturno zasneženo različico v stekleni krogli. Snežne krogle je sicer patentiral Avstrijec Ervin Perzy leta 1905. Dobil je naročilo, naj za operacijsko dvorano ustvari svetilko, močnejšo od Edisonove žarnice, pred vir svetlobe postavil z vodo napolnjene steklene krogle in nato eksperimentiral z različnimi delci, ki bi svetlobo pojačali, med njimi tudi s pšeničnim zdrobom, ki ga je spomnil na sneg. Tako je nehote ustvaril prototip danes enega najbolj razširjenih spominkov; leta 1941 je Perzy na primer izdelal tudi znamenito kroglo za film Državljan Kane. V snežno kroglo je sicer možno vtakniti karkoli. Ali pa nič. Podjetje CoolSnowGlobes iz Vermonta izdeluje snežne krogle, v katerih je samo sneg. Minimalistična verzija obstaja deset let in je naprodaj tudi v newyorškem muzeju sodobne umetnosti.

  • Saša Eržen

    10. 11. 2023  |  Mladina 45  |  Kultura  |  Hudo

    Zbudi me

    Kinkanje za volanom je vedno znak za alarm. Zato je podjetje Resqme, ki z različnimi izdelki skrbi za varnost na cesti, ustvarilo alarm, ki voznika v trenutku predrami ter s tem opozori na utrujenost, s katero ogroža sebe, sopotnike v vozilu in ostale udeležence v prometu. Poimenovali so ga Alertme, opozori me, in je videti kot črna bluetooth slušalka za prostoročno telefoniranje ali slušni aparat. Gre za nekakšno budilko, ki si jo šoferji zataknejo za desno uho in se sproži, ko jim glava omahne naprej z nagibom več kot petnajst do dvajset stopinj. Takrat napravica zapiska z jakostjo 90 decibelov, kar je nekaj takega, kot bi vam ob ušesu zažvižgala policijska piščalka, zajokal dojenček ali nekdo zakričal, skratka, v trenutku ste zbujeni. Glede na raziskavo, ki jo je opravil AMZS, je pri nas v zadnjih dveh letih vsak dvanajsti voznik že najmanj enkrat zaspal za volanom. Edini uspešen ukrep proti utrujenosti in zaspanosti je seveda ta, da se ustavite, spijete kavo, odspite petnajst do dvajset minut, in nato, ko butne kofein, nadaljujete vožnjo.

  • Saša Eržen

    3. 11. 2023  |  Mladina 44  |  Kultura  |  Hudo

    Kavbojski kroksi

    Letošnji oktober je postregel z nadpovprečno toplim vremenom in bil tako primeren za krokse, ki sicer veljajo za poletno obutev. V njih smo lahko obeleževali tudi 23. oktober, praznik kroksov, ki ga v ZDA praznujejo na dan krokodilov – ti sicer predstavljajo maskoto blagovne znamke Crocs že vse od njenega nastanka leta 2002. Natikači, nad katerimi nekateri vihajo nos, drugi pa jih obožujejo, so se lani znašli celo v Buckinghamski palači: kot je poročal The Guardian, je bil na prvem kosilu s prejemniki reda za zasluge, ki ga je priredil kralj Karel III., v rumeni par kroksov obut znameniti slikar David Hockney; kralj naj bi bil nad umetnikovo izbiro obutve navdušen. Letos so praznik kroksov izdelovalci kronali z modelom, ki so ga navdihnili klasični kavbojski škornji. Gre za črne kroks škornje z vezeninami na zgornjem delu in plastično imitacijo krokodilje kože v spodnjem delu. Spredaj so prepoznavno okrogli, na peti imajo snemljive ostroge, ob straneh pa značilne luknje, zaradi česar niso primerni za luže. Na voljo so v omejenem številu, po ceni sto štirinajst evrov za par. Kot vsi drugi primerki so tudi ti narejeni na Kitajskem.

  • Saša Eržen

    27. 10. 2023  |  Mladina 43  |  Kultura  |  Hudo

    Kaj ti je, bebica

    Dojenčki so preprosta in neposredna bitja, ki se, kadar se ne počutijo dobro ali jim kaj manjka, izražajo z jokom. Novopečeni starši se sicer lahko z nekaj truda in zavzetosti uglasijo s potrebami svojega otročička ter se naučijo prepoznavati različne zvočne odtenke njegovega vekanja, bolj negotovim pa je na voljo tehnologija, ki razglaša, da s pomočjo umetne inteligence in algoritmov »razume« dojenčkov jok, da zna različicam joka pripisati vzroke. Gre za aplikacije, ki so nekakšni prevajalci med dojenčkom – od rojstva pa tam nekje do dopolnjenih šestih mesecev – in starši ali drugimi skrbniki. Svojo interpretacijo prevajalniki oblikujejo na podlagi analize petsekundnega zvočnega posnetka otroškega joka, nato pa na ekranu pametnega telefona sporočijo, ali dete nekaj buba, je lačno, zaspano, zdolgočaseno, potrebuje tolažbo ... Aplikacija cry analizer trdi, da čustveno stanje otroka določi z 80-odstotno natančnostjo, chatter baby se bojda zmoti le v deset odstotkih primerov, tu pa je še cry translator, ki se hvali s 96-odstotnim uspehom pri ugotavljanju razloga za cmerjenje.

  • Saša Eržen

    20. 10. 2023  |  Mladina 42  |  Kultura  |  Hudo

    Digitalna okna

    Zbiratelji nepremičnin bodo zagotovo veseli novotarije, ki bo povečala vrednost oziroma potencial njihovih investicij, saj omogoča slikovit razgled celo v čumnatah, v katerih sploh ni oken. Kako je to možno, se sprašujete. Liquidview ali tekoči razgled, kot so poimenovali digitalna okna, lahko s pomočjo tehnologije vsak dom, pisarno ali sobo prestavi v čudovite destinacije po svetu, četudi je prostor dejansko ob smetišču, obvoznici, med bloki ali pač nekje, kamor sonce nikoli ne posije. Uporabniki vsebino, ki jo želijo videti skozi »okno«, izberejo kar s pomočjo telefona, iz knjižnice s posnetki, ki jih je vedno več; tako se lahko na primer enkrat zbudijo ob morju, drugič sredi džungle. Osupljive pejsaže, ki jih opazujemo skozi namišljena okna, so izvorno posneli z vrhunskimi filmskimi kamerami – prav takšnimi, kakršne je James Cameron uporabil za svoj film Avatar. 24-urni posnetek je sinhroniziran s časom dneva na lokaciji oken in je vir svetlobe. Ekrani so pogreznjeni v steno ter obdani z lesenimi okvirji, nad njimi pa je mogoče obesiti tudi karniso z zavesami, da je iluzija oken popolnejša.

  • Saša Eržen

    13. 10. 2023  |  Mladina 41  |  Kultura  |  Hudo

    Kaisar

    Andropavza, ki jo imenujejo moška menopavza, je obdobje, o katerem se govori in piše še manj kot o klimakteriju pri ženskah. Zmanjšano izločanje testosterona sicer vpliva na različne psihofizične spremembe, predmet zanimanja in raziskovanja pa postaja tudi zaradi svoje tržne vrednosti. In že je tu prva, korejska napravica za večjo virilnost v srednjih letih! Kaisar, kot so ga poimenovali, je namenjen negi moškosti in obnovi reproduktivnega zdravja. Rdeča svetloba in bližnje infrardeče valovanje, ki ju zadeva proizvaja, spodbujata celično aktivnost, skrbita za živahnejšo spermo, višjo raven testosterona ter s povečanim pretokom krvi zvišujeta erektilno funkcijo. Pripomoček je treba uporabljati le petnajst minut na dan, pri tem pa je tako diskreten, da medtem ko ga uporabljate, tega nihče ne bo vedel – celo med delom v pisarni ali med vožnjo v avtu. Z njim v dlani sežete v hlače, ga prižgete ter poveznete čez penis in testise. Ko po četrt ure zaključi delovanje, na to opozori z nežnim vibriranjem in se izklopi. Izdelek je za zdaj še v fazi prototipa, čeprav naj bi si ga prvi kupci v hlače vtikali že novembra.

  • Saša Eržen

    6. 10. 2023  |  Mladina 40  |  Kultura  |  Hudo

    Kovček motorček

    »Zajahaj svojo hondo prehiti kawasaki,« je v svojem komadu Hondoidi pel Tomaž Domicelj, 44 let kasneje pa je Honda ustvarila motorček, s katerim bodo ljubitelji hitrosti bolj težko prišli na svoj račun, saj je največja brzina, ki jo doseže, 24 kilometrov na uro. Motocompacto je električni motorček, ki se lahko spremeni v kovček – krmilo, sedež in stopalki enostavno zložimo v ogrodje motorja, ki je oblikovano minimalistično in kompaktno. Vozilce resda ne preseže največje dovoljene hitrosti za električni skiro, zna pa biti precej udobnejše od njega, saj med vožnjo na motorčku sedimo. Z enim polnenjem nas bo pripeljal slabih 20 kilometrov daleč, izpraznjeno baterijo napolnimo v treh urah in pol, doma ali v pisarni. Z njim se bodo lahko peljali tisti, ki niso težji od 120 kilogramov. Sam sicer tehta manj kot 20 kil, tako da ga lahko dejansko prenašamo naokoli kot kovček, zloženega je mogoče vtakniti kar v prtljažnik osebnega avtomobila ali ga celo vzeti s sabo na vlak oziroma avtobus.

  • Saša Eržen

    29. 9. 2023  |  Mladina 39  |  Kultura  |  Hudo

    Pametne nogavice

    Firma Blacksocks že od leta 1999 ponuja naročnino na nogavice, pri kateri vam trikrat na leto pošljejo tri pare izbranih nogavic. Ne ponujajo le črnih, ampak nogavice različnih barv in vzorcev, ki so izdelane v Italiji. Med njimi so tudi pametne nogavice, posebna verzija črnih nogavic, ki se imenuje Plus +. Opremljene so z gumbom, ki je videti kot običajen, prišiti gumb, v resnici pa vsebuje čip in lahko komunicira z aplikacijo na iPhonu. Ker gre za pasivni čip, ki deluje na nizki radijski frekvenci, za to sicer potrebuje prevajalca – posebno napravico, imenovano urejevalec nogavic, ki razbere radijsko frekvenco, ki jo oddaja čip na nogavici, ter jo sporoči aplikaciji. To zna vsekakor priti prav, če ima človek deset parov popolnoma enakih črnih nogavic. Ko jih želite po pranju sortirati, jih »poskenirate« z urejevalcem, ki zapiska, ko najde ujemajoči se par. Aplikacija na telefonu med drugim spremlja, kdaj ste jih naročili, kolikokrat ste jih oprali ter ali gre za levo ali desno nogavico. Če ste po naključju ostali z dvema nogavicama, ki sta izgubili svoj par, pa ju lahko s pomočjo urejevalca združite v novega.

  • Saša Eržen

    22. 9. 2023  |  Mladina 38  |  Kultura  |  Hudo

    Tablica v kovčku

    Prenosni gramofoni, umeščeni v kovček, so se uspeli obdržati tako v retro obliki kot v sodobnejših izpeljankah – te poleg glasbe z analognih plošč predvajajo še takšno iz digitalnih virov –, zdaj pa so firmo LG navdihnili, da je v kufer vtaknila kar tablični računalnik. Ta kakopak lahko predvaja tudi muziko, a verjetno marsikdo od tablice s 27-palčnim zaslonom pričakuje precej več zabave. Kovček z ročajem je tanek in omogoča enostavno prenašanje; StanbyMe Go, kot se zadeva imenuje, pa zahvaljujoč brezžični povezavi s spletom ter bateriji predvaja razne vsebine do tri ure, preden zahteva polnjenje. Kadar je tablica dvignjena in na stojalu štrli iz kovčka, jo lahko za predvajanje filmov ali drugih vsebin uporabljamo nameščeno v pokončnem ali ležečem položaju, pospravljena v kovček pa je uporabna še kot igralna plošča, na primer za računalniški šah ali kakšne druge igre, ki jih omogoča zaslon na dotik. Tablica v kovčku je za zdaj na voljo v prednaročilu, do naslednjega poletja pa se že znajo najti mandeljci, ki jo bodo vlekli na piknike in celo na plažo, če ne zaradi drugega pač zato, da ne zamudijo katere od športnih tekem.

  • Saša Eržen

    15. 9. 2023  |  Mladina 37  |  Kultura  |  Hudo

    Četverooki popotniki

    Slabost in vrtoglavica med vožnjo sta pri nekaterih pogosti sopotnici, in če ste med njimi, boste svoji zbirki očal rade volje dodali potovalna očala, ki jih je razvil Citroen, da bi odpravljala potovalno slabost – pa čeprav so videti, kot da so namenjena šaljivcem. Namesto dveh okularjev imajo namreč kar štiri, pri čemer sta dva spredaj in po eden ob straneh. Očala proti potovalni slabosti so brez leč ter imajo notranji rob okvirja do polovice napolnjen z modro tekočino. Ta pomaga ustvariti navidezen horizont in tako odpravi neskladje med informacijami, ki jih med gibanjem možganom pošiljajo oči in notranje uho. Okvir je izdelan iz plastike in je čvrst, prilega pa se tako odraslim kot otrokom od desetih let. Ko se nas loti potovalna slabost, priporočajo, da pogled najprej usmerimo v nekaj, kar se ne premika, na primer v knjigo ali telefon, nato pa si za deset do štirinajst minut nadenemo potovalna očala, ki jih lahko nataknemo celo čez dioptrijska. Delujejo proti slabosti med vožnjo z avtomobilom ali med letenjem, pa tudi pri morski bolezni, kar je fino, saj se bel okvir in modra barva tekočine lepo ujemata z mornarsko opravo.