
Janko Lorenci
-
Komentar / Distanca, ne ekvidistanca
Večini volivcev se zdi janšizem nevaren, okroglima dvema tretjinama pa vsaj moteč. Oboje ni samo občutek, ampak dejstvo. Navedimo nekaj primerov.
-
Komentar / Traktorji na asfaltu
Nizozemska ima 100 milijonov glav govedi, svinj in perutnine ter 17 milijonov ljudi. Množica domačih živali in intenzivno kmetijstvo sta dodobra zastrupila deželo in oblast je sklenila, da bo to množico zmanjšala za tretjino. Kmetovalcem je med drugim zagrozila s prisilnim odkupom, ti so se uprli, nastala je močna regionalna nova stranka, politika se je ustrašila in zdaj se ne ve, ali ji bo načrtovano zmanjšanje števila domačih živali uspelo ali ne.
-
Marko Radmilovič je pretekli teden v svoji rubriki na Radiu Slovenija Zapisi iz močvirja bistrovidno opisal razliko med janševskimi in liberalnimi mediji: prvi naskakujejo in rušijo samo liberalne vlade, svojih nikakor, liberalni mediji pa rušijo oboje, Janševe in levosredinske vlade. A vlade niso enake; Janševe so do ljudstva sovražne, liberalne pa »samo« nesposobne. In ko liberalni mediji rušijo liberalne oblasti, pomagajo vračati Janšo na oblast. Ergo: liberalni mediji naj liberalne vlade – to manjše zlo – z vsemi močmi podpirajo.
-
Umetna inteligenca (UI) je v silovitem zagonu. Tehnološke korporacije tekmujejo, katera bo ustvarila močnejši sistem, Chat GPT je že dva meseca po nastanku uporabljalo 100 milijonov ljudi in ta reč zna pisati odlične spise, spravi skupaj za silo rime, v hipu prevede dolga besedila, se razumno pogovarja z živim človekom. Marca letos se mu je pridružil GPT-4, še osupljivo zmogljivejši. Spodbudil je alarmantno javno pismo.
-
Negotovost / Ali premier ve, kaj hoče?
To je bil kozolec desetletja: Robert Golob na POP TV govori o osebnih rečeh, svoji partnerki in otrocih, živalih, nato pa navrže, da reform morda ne bo. A vse do te izjave so bile reforme zanj, za vlado in koalicijo popek sveta. No, pri zdravstveni reformi bomo vztrajali, je rekel, pri drugih pa le, če bomo zanje pridobili ljudstvo.
-
SDS je interpelacijo proti vladi utemeljila tudi s tem, da je Golobova vlada ukinila urad za demografijo in tako škodila naši rodnosti. A eden večjih škodljivcev v tem pogledu je prav janšizem.
-
Ali bo človek končal v lastni nesnagi? To bi bil prav neslaven konec. A gremo po vrsti.
-
Slovenija je na občutljivi točki dolgega cikla, ki mu je dajalo pečat postopno zmanjševanje enakosti, prodiranje privatizerstva in postopno krčenje socialne države. Po zadnjem rušilnem in za demokracijo nevarnem Janševem mandatu se zdaj – prvič v samostojni Sloveniji – resneje majejo celo javne službe (zdravstvo, šolstvo …). Če bodo hudo ranjene, bo Slovenija drugačna, bistveno slabša država.
-
Komentar / Reforme sredi viharja?
Slovenija je v slabi koži. Težavne so zunanje okoliščine – posledice ukrajinske vojne, vročična geopolitika, inflacija, težave s podnebjem … Nič boljše ni doma – draginja, razdraženi sindikati, razdiralna opozicija, že pozabljeno olajšanje po Janševem padcu z oblasti.
-
Janša nas je pehal na evropski vzhod, nova oblast je zasukala krmilo nazaj proti zahodu. To je pomembna, a v naši zunanji politiki tudi edina omembe vredna sprememba. Zdaj se damo znova pohlevno nositi glavnemu toku v Uniji.
-
Komentar / Nebo, oblaki, žveplo
Voda je čudež. Lahko je trda kot kamen, lahko je voda v najbolj običajni – tekoči – obliki, lahko nevidna, če, porazdeljena v neznatne kapljice, lebdi v ozračju. V vseh oblikah je nepogrešljiva, brez nje ni življenja. Iz njenih nenavadnih lastnosti so zrasle celo teorije, da je inteligentna in ima spomin. Pri tem niti ne vemo dobro, ali je zemeljskega izvora. Menda so jo sem v milijonih let pritovorili asteroidi.
-
Komentar / Na Zahodu in Vzhodu nič novega
Vojna v nesrečni Ukrajini je nekako ustaljena. Prvotno naglo rusko prodiranje se je že zdavnaj ustavilo, sledilo je postopno ukrajinsko osvobajanje okupiranih ozemelj, zdaj pa se zdi, da je vojna bolj ali manj pozicijska.
-
Komentar / Je Zemlja ploščata?
Človek si praviloma skuša napraviti življenje stabilno, stalno, predvidljivo.
-
Levica je naša edina res leva stranka, edina, ki se zavzema tudi za socializem, demokratični seveda. Kljub drugačnosti njena priljubljenost postopoma usiha.
-
Stopiti skupaj je pri nas zlasti v politiki vsakdanja fraza. Je sinonim za (politično) enotnost, sodelovanje, dialoškost itd. Izraz je popularen, vsebinsko pa običajno prazen.
-
Komentar / Premier na prelomnici
Golob je po neumnem izgubil ministrico Bobnarjevo, Urška Klakočar Zupančič je trapasto opravičevala falconski izlet na Dunaj, minister Bešič Loredan je proteste proti stanju v zdravstvu označil za ekstremizem in skušal grdo diskreditirati Kebra … Te in podobne poteze govorijo o pičli politični kilometrini, šibki občutljivosti za javno mnenje, opitosti z novo močjo. Oblasti so pobrale nekaj naklonjenosti in dvignile veliko obrvi. A faza privajanja na oblast se dokončno izteka. Novo leto prinaša vsebinsko fazo, čas obljubljenih reform. Odpustkov svežim politikom ne bo več, pritisk množice problemov pa se naglo veča.
-
Meteor, ki je neovirano letel po vesolju več kot štiri milijarde let, je treščil v domovanje francoske družine Commette (izgovori komet). Nikomur ni bilo nič, Commettovi pa so zdaj ponosni lastniki skale iz globin vesolja, je svojčas poročala revija Time.
-
Prva petina stoletja je minila v znamenju kriz. To velja tudi za prehod v leto 2023. Vse poglavitne lanske krize se vlečejo naprej. Poglejmo na kratko epidemijo, ukrajinsko vojno in podnebno krizo.
-
Fides je za 11. januar napovedal zdravniško stavko. Minister Loredan jo je označil za nepotrebno. Lahko bi rekel tudi, da je nespodobna in brezčutna.
-
Komentar / Skušnjave oblastništva
Premier Golob si je afero Bobnar v glavnem skuhal sam. Tudi ko je zadeva že izbruhnila, bi jo sprva še lahko ustavil – se resno pogovoril z ministrico in zavrnil njen odstop. Zdi pa se, da se ni skušal znebiti Bobnarjeve zato, da bi nastavil ubogljivega ministra, ta pa ubogljivega šefa policije. Če bo Lindav ostal na položaju, bo ta blažja razlaga afere potrjena.
-
Vojna v Ukrajini traja že devet mesecev. Zima prinaša nekaj zatišja, spomladi bo spet bolj divje. A vojne ne more dobiti nobena stran, to pravi celo šef ameriškega generalštaba.
-
Komentar / Spopad, odstop, nelagodje
Po vrsti Janševih volilnih porazov se je zdelo, da utegne na desnici priti do večjih premikov. A z ostrim konfliktom med Golobom in Bobnarjevo se bolj tresejo tla na levi sredini. Ministrica je odstopila, Golob se zdi ta čas zmagovalec, a dogajanje ni končano in utegne vplivati na vso slovensko politiko. Najprej si na hitro oglejmo desnico.
-
Trije najvplivnejši politiki v državi – Robert Golob, predsednik vlade, Nataša Pirc Musar, ki bo vsak hip predsednica republike, in Janez Janša, večni prvak SDS – niso milijarderji, so pa za naše razmere odličnega finančnega zdravja. Milijonarji so, bogati.
-
2. 12. 2022 | Mladina 48 | Družba
In memoriam / Joco Žnidaršič, fotograf
Na Delu sem pisaril pol življenja in kar od blizu gledal karizmo Mitje Gorjupa, mirno pronicljivost Andreja Novaka, disidentsko nepopustljivost Janeza Staniča, izumljanje novih časopisov Anteja Mahkote … V zlatem obdobju Dela – nekako med počasnim umiranjem Jugoslavije in osamosvojitvijo Slovenije ter nekaj čez – je delalo pri časopisu veliko odličnih novinarjev in izrazitih osebnosti.
-
Komentar / Umetnost ali življenje?
Podnebni aktivisti so letos z juhami, pirejem itd. »napadli« nekaj slavnih slik v velikih muzejih; tarče so bili med drugim Monet, van Gogh, Botticelli, Klimt … Nedavno se je oglasila stoterica muzejskih direktorjev in aktiviste posvarila, da ogrožajo krhke umetnine, dragoceno last človeštva. Aktivisti pa so med »napadom« na van Goghove Sončnice vzklikali: Kaj je vredno več – umetnost ali življenje? Vas bolj skrbi varovanje slik ali varovanje našega planeta in ljudi?
-
Volitve so se končale dobro. Ljudstvo je šlo na volišča nadpovprečno množično, pokazalo, da večinsko še ni pozabilo na morasti dve leti Janševe oblasti, na predsedniški položaj prvič izvolilo žensko in s tem potrdilo, da ni mačistično.
-
Komentar / Mož za vse čase in okuse
Borut Pahor se po koncu dvojnega predsedniškega mandata morda vrača v svojo stranko, SD. Njemu to očitno ustreza, stranki nekoliko manj, tako od strani pa se zdi, da je to slabo za SD in za vso našo politiko.
-
Komentar / Pekel ali nebesa, kakor vam drago
To nedeljo se bo v Šarm El Šejku v Egiptu začel podnebni vrh, 27. po vrsti. Vsi so ambiciozni, vsi prinesejo množico sklepov in obljub, okolje pa se še naprej slabša. Generalni sekretar Združenih narodov António Guterres pred sedanjim vrhom: »Bližamo se globalni katastrofi.«
-
Edini, ki imajo od vojn korist, so vojni dobičkarji. A na strahu pred posledicami vojne gradijo ta čas tudi tisti, ki bi Slovenijo na hitro obdarili z JEK 2, drugo nuklearko.
-
Na predsedniških volitvah bo najbrž zmagal politični sredinec, ki pa bo moral v drugem krogu premagati predstavnika skrajne desnice. Ta je torej v Sloveniji trdno zasidrana. Kako uničevalno deluje, tudi če ni na oblasti, vidimo v razkrajanju javne tv.