3. 4. 2020 | Mladina 14 | Kultura
Kam je izginil film Požig?
Dokler ne bodo pridobljena vsa dovoljenja za uporabo avtorskih del iz arhiva, filma ne bo mogoče videti
Napovednik za film, ki pa ga (trenutno) ni mogoče videti
© TV SLO
Majda Širca je ob stoletnici požiga Narodnega doma v Trstu za RTV Slovenija posnela dokumentarni film Požig. V njem se ne loteva le požiga, ampak tudi vzpona fašizma in njegovega razvoja v 20. stoletju ter političnega potvarjanja zgodovine glede fojb v kasnejšem obdobju.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
3. 4. 2020 | Mladina 14 | Kultura
Napovednik za film, ki pa ga (trenutno) ni mogoče videti
© TV SLO
Majda Širca je ob stoletnici požiga Narodnega doma v Trstu za RTV Slovenija posnela dokumentarni film Požig. V njem se ne loteva le požiga, ampak tudi vzpona fašizma in njegovega razvoja v 20. stoletju ter političnega potvarjanja zgodovine glede fojb v kasnejšem obdobju.
Po enkratnem predvajanju so na televiziji dokumentarec umaknili iz arhiva oddaj na spletnem portalu. Vzrok naj bi bil, da jim v odmerjenem času ni uspelo pridobiti vseh avtorskih pravic za arhivske posnetke, na katerih sicer temeljijo njeni filmi. »Avtorske pravice je treba spoštovati,« pravi Širca, ki je za omenjeni film priskrbela več kot 50 dovoljenj avtorjev, le eno pridobivanje dovoljenja je prevzela avtorska pisarna RTV.
Prav pri tem se je zapletlo. Šlo naj bi za tri posnetke, dolge približno 20 sekund, iz TV-oddaje, ki je bila pred desetletji producirana pod pokroviteljstvom RTV Slovenija, pri njej pa je sodelovalo več avtorjev. Ena od avtoric je bila že preminula novinarka in napovedovalka Marja Fortič. Njene avtorske pravice so podedovali dediči, ti pa so za upravljanje teh pravic najeli odvetniško pisarno. Do danes pravni zastopnik in avtorska pisarna RTV nista dosegla dogovora glede pravic, zato je film še vedno skrit pred očmi javnosti. »Potrebovali bi neko utečeno prakso glede pridobivanja avtorskih pravic, sicer ne bo nihče več hotel snemati zgodovinskih dokumentarnih filmov,« opozarja Širca, kajti na televiziji je pridobivanje avtorskih pravic pravzaprav vsakodnevna praksa.
TV Slovenija odgovarja, da je zato že podala javno pobudo za poenostavitev in poenotenje zakonodaje, ki ureja pridobivanje avtorskih pravic. Zaveda se, da je predvajanje filma v javnem interesu, vendar formalnega soglasja nosilca pravic ni pridobila. Pravice pa za povrhu izhajajo še iz časov pred zakonom o avtorskih pravicah, navaja, zato je pridobivanje še težje.
Požig je bil enkrat že predvajan na televiziji. Edina projekcija na platnu pa je bila v Muzeju novejše zgodovine in je bila interne narave, namenjena sodelujočim ustvarjalcem. Napovedana je bila še projekcija v Narodnem domu v Trstu, a je bila zaradi epidemije prestavljena, če jim do takrat še ne bo uspelo pridobiti avtorskih pravic, pa ostaja samo ena rešitev – ponovna montaža filma, vendar zanjo Širca pravi: »Filma ne bom premontirala, dokler pisarni ne bosta rekli zadnje besede.«
Nedostopnosti filma navkljub avtorica še vedno, predvsem iz Primorske, vsak dan dobiva prošnje za javno predvajanje. Ker si še vedno močno želi projekcije v Trstu, so že predhodno skupaj z italijanskim inštitutom priskrbeli italijanske podnapise. »Film mora biti predvajan in ljudje ga morajo videti, da sploh zaživi,« sklene Širca. Zagotovo bomo film na TV Slovenija videli vsaj še enkrat, v času okoli obletnice požiga Narodnega doma 13. julija.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.