Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 20  |  Kultura  |  Film

Operacija Mincemeat

Operation Mincemeat, 2021, John Madden

zadržan +

Mož, ki ga ni bilo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 20  |  Kultura  |  Film

zadržan +

Mož, ki ga ni bilo.

Britanski pomorski častnik Ewen Montagu je leta 1953 objavil knjigo Mož, ki ga ni bilo (The Man Who Never Was), v kateri je popisal, kako so Britanci leta 1943 – v okviru genialne tajne operacije Mincemeat – na špansko obalo, kjer je deloval neki nemški agent, nastavili anonimno truplo, ki je »igralo« britanskega častnika. Nemški agent ga je res našel, pri njem odkril spretno nastavljene »tajne dokumente«, ki so razkrivali lažno lokacijo zavezniškega izkrcanja – izvedli so dezinformacijski trik, s katerim so pretentali Nemce, ki so mislili, da se bodo zavezniki izkrcali v Grčiji (ali na Sardiniji), ne pa na Siciliji, s čimer so »rešili na desettisoče življenj«, kot piše na koncu Operacije Mincemeat, ki avtorstvo tega »trojanskega konja« prepusti dvema gospodoma Darcyjema, Colinu Firthu (ki igra »pridnega« poročnika Ewena Montaguja) in Matthewu Macfadyenu (ki igra »ekscentričnega« poveljnika Charlesa Cholmondeleyja), ter Basilu Thomsonu, piscu detektivskih romanov, ki je leta 1937 objavil roman s podobnim trikom (The Milliner’s Hat Mystery), in Ianu Flemingu (Johnny Flynn), kasneje avtorju romanov o Jamesu Bondu, tedaj pomočniku kontraadmirala Johna H. Godfreyja, direktorja Pomorske obveščevalne službe (Naval Intelligence), ki je postal model za M-ja, Bondovega šefa.

Ko gledate Operacijo Mincemeat, se sprašujete: je to film o tem, kako so Britanci nategnili Hitlerja in dobili II. svetovno vojno, ali film o tem, kako se je kalil James Bond? A podton je na dlani: če hočeš dobiti vojno, moraš razmišljati kot James Bond. Če torej hočeš, da ti bodo verjeli, moraš razmišljati kot fiktivni lik – kot mož, ki ga ni bilo. (kino)

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.