Goran Kompoš

 |  Mladina 30  |  Kultura

Več kot koncertno mašilo

Serija koncertov na letnem vrtu Gale hale

Julijski letni vrt Gala Hale

Julijski letni vrt Gala Hale
© Miha Fras

V poletnih mesecih že tradicionalno tarnamo nad pomanjkanjem zanimivih koncertnih dogodkov v prestolnici. Zdi se, da se - za tako majhno mesto, kot je Ljubljana - skorajda pretirano pestra koncertna ponudba, ki je na voljo od oktobra do julija, z začetkom šolskih počitnic preprosto zavleče v stanje hibernacije, ne meneč se za turiste, ki bi si utegnili zaželeti ogleda zanimivega koncerta. Kulturniška mestna oblast bi najbrž sicer vedela povedati, da (živa) glasba v Ljubljani v tem obdobju odmeva tako rekoč z vsakega vogala. Pod Tromostovjem splavarijo akademski čelisti, v stari Ljubljani tremo premagujejo nadobudni mladi jazzerji in klasiki, priložnostno se oznoji tudi kakšen popularnoglasbeni bend. To sicer vse drži, toda kakšno misel ta seniorsko-turistična glasbena ponudba porodi v mladem, dinamičnem, zabave željnem popotniku? Morda: “Sem se bom vrnil, ko si naložim sedmi križ?”
V primerjavi s preteklimi leti je letošnje poletje kljub vsemu videti nekoliko manj zaspano. Deloma zato, ker bo s kakim zanimivim koncertom postregel Trnfest, ki se je začel ta torek, deloma pa tudi zaradi pestrega julijskega koncertnega dogajanja na idiličnem letnem vrtu metelkovske Gale hale. Tamkajšnja ekipa je sestavila zanimiv glasbeni program, ki vsak večer (in noč) ponuja žanrsko raznovrstnost praviloma manj prepoznavnih domačih glasbenikov in didžejev. Pred nedavnim je nostalgični izbor vrhuncev italijanske kancone osvežil spomin na San Remo, kakšen dan pozneje so soparo razpihovali elektronski minimalizmi, prejšnji četrtek pa je prožnejša ušesa razgibal Martin Ukmar alias Tovariš Strmoglavljeni. Multiinštrumentalist, ki ga poznamo iz sodelovanj s številnimi domačimi (zvočno) radikalnimi formacijami, je tokrat v samosvojo, spontano glasbeno izkušnjo spretno sestavil vplive poezije in spoken worda, folkovskih blodenj, improviziranih zvočnih raziskovanj, konkretnega kolažiranja in še kopice manj standardnih glasbenih domislic. Morebitnemu neukemu turistu je Ukmarjev nastop nedvomno razodel, da slovenski glasbeniki niso nujno s harmonikami zraščeni veseljaki in s priredbami pop uspešnic preokupirani ramštajni za odrasle.
Da tudi slovenski elektronski didžeji sledijo trendovskim smernicam, je prav ta turist lahko spoznal minuli torek, ko so didžeji Freeverse, Sunneh in Nitz z atmosferičnimi downtempo ritmi premagovali dežne oblake. Obzorja si bo lahko širil še ob četrtkovih gostovanjih glasbenih selektorjev Radia Študent, v nekaterih osrednjesezonskih Galinih serialkah (Rapetek, Dub Lab) in še s kopico zanimivih domačih glasbenih kreativcev. Če se mu bo tožilo po zahodnjaških glasbenikih, pa bo na letnem vrtu Gale hale že 4. avgusta lahko poskakoval s čislanim ameriškim hipnotičnim rockovskim trojcem Trans Am. Končno spodoben odgovor na tisti optimistični: “Oprosti, se danes zvečer v mestu kaj dogaja?”

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.