Stanka Prodnik

 |  Mladina 15  |  Kultura

Popotniki proti malemu delu

Kdo vse lahko na televiziji nasprotuje vladi

Oče zakona o malem delu, minister Svetlik, na referendumski dan

Oče zakona o malem delu, minister Svetlik, na referendumski dan
© Miro Majcen

Spomladansko sezono referendumov je prejšnjo nedeljo odprl referendum o zakonu o malem delu, enem od tistih zakončkov, s katerim je želela vlada omejiti prekomerno bogatenje posrednikov študentskega dela in študentom, ki zaradi nizko obdavčenega študentskega dela težje dobijo redno zaposlitev, omogočiti vsaj osnovne socialne pravice, ki jih zdaj nimajo. A koga briga. Tisti, ki bi po zakonu o malem delu največ izgubili, so s podporo opozicije, ki je zavohala priložnost za udrihanje po vladi, organizirali eno bolj manipulativnih kampanj, kar jih pomnimo zadnje čase.
Da so nasprotniki zakona resnično zanimiva mešanica interesov, se je pokazalo v petkovem predreferendumskem soočenju na nacionalki, ki ga je vodila Vida Petrovčič. Ta si zasluži posebno nagrado za jeklene živce, saj je bila koncentracija sumljivcev in demagogov rekordna. Na strani zagovornikov zakona so se sicer podvajali upokojenci, a na strani nasprotnikov se nam je zgodila prava mala demonstracija redundance.
Začenši z očetom in sinom Čuš, ki sta vsak s pomočjo svoje nevladne stranke nasprotovala zakonu; sin kot mladi slovenski demokrat, oče kot predstavnik Zelenih. Še več sreče je imela Stranka mladih Slovenije (SMS), ki je na zadnjih volitvah kandidirala skupaj s SLS, in je imela na soočenju več kot enega predstavnika. Njihov predsednik Darko Kranjc je namreč stal poleg Igorja Jurišiča, tudi člana stranke SMS, ki je strankin predstavnik v občinskem svetu občine Ruše. A Jurišič se je na debato prijavil kot član Popotniškega združenja Slovenije, čeprav ni jasno, kakšno zvezo naj bi to društvo imelo z zakonom o malem delu. Seveda lahko k isti stranki štejemo še predstavnico SLS, Olgo Franca, in že se nam svita, kako bi lahko na naši desni strani povabljencev prihranili nekaj prostora.
Naprej. Študentsko organizacijo Slovenije (ŠOS) je predstavljal Žiga Šmid. Marko Funkl, ki se je tokrat izdajal za predstavnika Gibanja za dostojno delo in socialno družbo, pa je bil še do nedavna predsednik Zveze študentskih klubov Slovenije (ŠKIS), ene od organizacijskih oblik ŠOS-a. Prav tako je fundacija Študentski tolar, ki jo je zastopala Sanja Leban, ena od organizacijskih oblik ljubljanske študentske organizacije, ki sodi pod ŠOS.
Če takole na hitro porazdelimo debaterje, bi lahko vsaj štiri mirno črtali, če pa še pomislimo na norosti, ki jih je med oddajo streljal pojoči major Ladislav Troha - te so mimogrede srhljivo spominjale na trditve, ki jih je v nedeljo v Popovem TV Klubu ponudil poslanec SDS Branko Grims -, bi četico na desni lahko skrajšali še za kakšno mesto.
A pravila so pravila, in tako kot je nasprotnikom zakona uspelo zmanipulirati volivce, jim je uspelo po ovinkih pretentati še zakon o volilni in referendumski kampanji. Približno tako, kot je Grimsu uspelo v debato o malem delu pripeljati JLA; v nedeljo je namreč obelodanil, da je vlada demagoška, saj je izdala kovanec, na katerem je znak v vojni za Slovenijo poražene JLA. Ja, po ovinku ali dveh sta lahko tudi malo delo in jugoslovanska armada del iste zgodbe.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.