22. 2. 2009 | Kultura
Poti ljubezni
© Maja Delak in Luka Prinčič
Februarske dni bo tokrat popestrila umetniška poslastica domačih avtorjev. In sicer bo 23. 2. Delavski dom Trbovlje gostil slovensko premiero multimedijske predstave Maje Delak in Luke Prinčiča, z delovnim naslovom Poti ljubezni/Une façon d`aimer. Plesno-gledališki performans, ki temelji na iskanju, raziskovanju in oblikovanju jezika z vstopanjem v timsko delo dveh avtorjev z različnimi formalnimi predispozicijami, znanji in izkušnjami, bo prikazan tudi na ljubljanskih odrskih deskah. Tako bo predstava v prestolnici premierno na ogled 25. februarja v KUD-u France Prešeren, 26. februarja ter 11. in 16. marca pa bodo ponovitve.
Avtorja se bosta v predstavi s pomočjo različnih medijev vsebinsko dotikala zaprte intime, ki se razgali oziroma razkrije v srečanju, hkrati pa bo performans usmerjen v raziskovanje nasilja, ki izhaja iz nezmožnosti zavestne artikulacije notranjih trenj človeka. Hrepenenje po ljubezni, poželenje, raztelešenje, iskanje izgube telesnih spon, ki so sicer latentni, skriti, se v pravih pogojih in okoliščinah pojavijo na površju, ter manifestirajo v nasilju., takšna enosmernost pa postane kompleksen spoj potencialov, ko je prisotna zavestna želja po ozaveščanju skozi nasilje in hrepenenje. Eno od možnih poti tako predstavlja očiščenje skozi bolečino, drugo pa skozi smeh in samoironični pogled na vloge, ki jih igramo.
V predstavi Poti ljubezni, ki je nastala v produkciji Zavoda Emanat in v sodelovanju s KUD-om France Prešeren, kot izvajalca blestita Maja Delak, koreografinja in plesalka, in Luka Prinčič, glasbenik, performer in intermedijski umetnik. Omenjena, ki sta hkrati tudi avtorja predstave, sta obenem poskrbela še za glasbo, video in fotografijo, v predstavi pa sta združila različna znanja in izkušnje, ki sta jih pridobila skozi umetniško ustvarjanje in izobraževanje. Delakova je tako študirala sodobni ples na CNDC L'Esquisse v Angersu v Franciji in se izobraževala na številnih plesnih seminarjih, ki so jih vodili mednarodno uveljavljeni pedagogi. Poleg aktivnega članstva v mednarodni plesni skupini En-Knap, ter idejnega vodstva realizacije gimnazijskega programa za sodobni ples, ki ga izvaja Srednja vzgojiteljska šola in gimnazija Ljubljana, je leta 2006 ustanovila Zavod Emanat, v katerem si tako s produkcijami predstav, kakor tudi s knjižnim programom, prizadeva za afirmacijo sodobnega plesa. Prinčič pa je po drugi strani diplomiral na programu Audio Recording Arts (BA) na SAE Technology Institute v Londonu. Ob samostojnem glasbenem ustvarjanju, v okviru katerega je izdal kopico spletnih albumov pri založbah Kahvi, Mono211 in samozaložbi Nova Viator, ter v zadnjih letih vse močnejši profiliranosti na področju intermedijskih umetnosti, redno deluje tudi v gledališko-performativnem kontekstu.
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.