29. 6. 2011 | Kultura
Gromu red za zasluge
© Borut Krajnc
Predsednik republike Danilo Türk je v torek na sedežu slovenske misije pri ZN izročil red za zasluge Bogdanu Gromu. Umetnik je odlikovanje prejel za ustvarjalni opus in poslanstvo ambasadorja odličnosti slovenske kulture. Türk je ob podelitvi dejal, da je z Gromovimi umetninami živel od otroštva, saj je umetnik tudi ilustrator knjig Marka Twaina.
Türk je obenem pohvalil Gromov humor in dejal, da v Sloveniji tega primanjkuje. Poudaril je, da si šteje v čast, da lahko odlikuje umetnika z velikim številom raznovrstnih prispevkov. Umetnik je ob prejemu priznanja obljubil, da bo v naslednjih 25 letih dokončal projekte, ki si jih je še zastavil.
Grom, slikar, ilustrator, grafik in kipar, pripada eni najustvarjalnejših generacij tržaških slovenskih slikarjev. Njegovo ime je v zgodovini slovenske likovne umetnosti sicer nekoliko manj znano, saj se je leta 1957 preselil v ZDA, kjer še vedno ustvarja, piše v obrazložitvi odlikovanja.
Umetnik se je rodil leta 1918 v Devinščini pri Trstu. Študiral je na likovnih akademijah v Rimu, Perugii, Benetkah in Münchnu. Leta 1949 se je predstavil na prvi samostojni razstavi v znani tržaški galeriji Scorpione. Živel je v Pragi, Zagrebu, Subotici, Ljubljani, leta 1957 pa se je prijavil na razpis za umetniško bivanje v ZDA. Kmalu zatem se je začel posvečati plastiki in arhitekturnim rešitvam; oblikoval je mestne trge, trgovska in industrijska središča ter opremljal pomembne sakralne objekte.
Umetnikovo delo je mogoče videti v slovenski katoliški cerkvi sv. Cirila, armenski katedrali sv. Vartana, luteranski cerkvi sv. Petra, episkopalni cerkvi sv. Jakoba in rimskokatoliški katedrali sv. Jakoba v New Yorku. Leta 2008 je bila o njegovem delu pri sakralnih objektih izdana obsežna monografija Oprema sakralnih objektov v ZDA. Gromove umetnine krasijo tudi številna druga mesta v zveznih državah. Veliko slik je del prestižnih zbirk zasebnih zbirateljev, umetnikove kipe pa je mogoče videti tudi na javnih prostorih.
Že pred odhodom v ZDA je v Sloveniji ilustriral pustolovske knjige, kot sta Pustolovščine Toma Sawyerja in Pustolovščine Huckleberryja Finna. Tudi v ZDA je ostal slovenski umetnik, umetnik Krasa, s katerim je bil ves čas povezan. Ob odprtju novega slovenskega veleposlaništva v Washingtonu je Sloveniji daroval svoj kip Stražar. Leta 2008 je ob svoji 90-letnici v Ljubljani pripravil pregledno razstavo z naslovom Dva svetova, še piše v obrazložitvi.
Predsednik republike se je po podelitvi odlikovanja srečal še s slovenskimi dopisniki v New Yorku, kasneje pa se udeležil tudi sklepnega koncerta ameriške turneje skupine Perpetuum Jazzile, ki se je začela v Torontu in nadaljevala v Clevelandu, Milwaukkeeju, Nashvilleu, Pittsburghu ter na koncu v New Yorku. V slednjem je 34 članov skupine navdušilo več kot 500 članov občinstva v dvorani Gramercy Theater na Manhattnu. (STA, mh)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.