
Marcel Štefančič jr.
-
Sacha Baron Cohen je parodiral Ameriko (Borat), homofobijo (Bruno) in postdemokracijo (Diktator), tokrat, v (Ne)profesionalcu, pa parodira Jamesa Bonda, kar je rahli antiklimaks, če pomislite, da sta se s tem izčrpavala že Johnny English in Austin Powers in da je James Bond že sam – nemara najboljša – parodija Jamesa Bonda. Baron Cohen igra Nobbyja Grimsbyja, bebavega proletarca, družinskega človeka, ki se po dolgih letih združi s svojim bratom (Mark Strong), za katerega pa se izkaže, da je high-tech tajni agent št. 1, kar ju pošlje na groteskno, skatološko kombinacijo misije (GB vs. Zlo) in kulturne vojne (1 % vs. 99 %), ki se – brez heca! – konča v riti potrebnega slona. Baron Cohen hoče očitno reči: seks v bondiadah nima teže. Bond premalo zahaja med preproste ljudi, kot je Nobby, ki ima devet otrok.
-
Tumbledown je romantična komedija s twistom, ali bolje rečeno – romantična komedija, v kateri tretji noče stran. In nikoli tudi ne bo šel stran.
-
Da so na Islandiji bankirje, ki so jo pokopali, zaprli, ne preseneča: v Ovnih namreč Islandija izgleda kot dežela, kjer tržni fundamentalizem ne zastruplja le ljudi, temveč tudi živali. Gummi (Sigurður Sigurjónsson) in Kiddi (Theodór Júlíusson) sta brata.
-
»Tu je ogromno ljudi, če slučajno niste opazili,« je vzkliknil Bernie Sanders, ko je lani julija v Wisconsinu stal pred desettisočglavo množico. Vidno šokiran je bil že prej, v Minneapolisu – vse skupaj se mu je zdelo neverjetno. »Kar sapo mi jemlje. Še sam se komaj zrinem noter.« Dobil je le stojišče. Kot vsi drugi.
-
Justin Bieber umre, toda preden umre, posname še zadnji selfi – z Zoolanderjevo grimaso na obrazu.
-
Spletne cinefile je napovednik za Bogove Egipta povsem šokiral in zmedel: kaj pa je to?! Iz napovednika namreč ni bilo jasno, za kaj gre v tem bombastičnem fantazijskem spektaklu. Naj jim pomagam: Bogovi Egipta sporočajo, da imajo ljudje na voljo le še dve politični možnosti, le še dve obliki vladavine – diktaturo in diktaturo.
-
Josh Brolin, George Clooney, Ralph Fiennes, Scarlett Johansson, Channing Tatum, Tilda Swinton, Jonah Hill, Frances McDormand. V filmu Ave, Cezar! je toliko zvezd, kot da je Ben-Hur. In v nekem smislu je res – satirična reimaginacija snemanja Ben-Hura, tu naslovljenega Ave, Cezar!.
-
“Ko že misliš, da ne more biti slabše, zmanjka cigaret,” dahne Carol (Cate Blanchett), poročena, premožna, elegantna, aristokratska Newyorčanka.
-
Ko otroci ostanejo sami v noči, začnejo vrata škrtati in tla škripati – pošast ne more biti daleč. To, da se skrijejo pod posteljo, ne pomaga. To, da zamižijo, tudi ne. Grozljivke so takšne otroke – same doma, same v noči – že davno prelevile v mučenike družinskega nasilja, saj so pokazale, da je prava pošast prav družina. Spomnite se Izganjalca hudiča. Ali pa Prerokbe. Oh, in Teksaškega pokola z motorko, pa Petka trinajstega in More v Ulici brestov.
-
Leta 1944 so v Južni Karolini usmrtili 14-letnega Georgea Stinneyja. Bil je temnopolt. Umoril naj bi bil belski deklici. Prič ni bilo. Dokazov tudi ne. Prijeli so ga, ker so pač morali nekoga prijeti. Umora naj bi bil po aretaciji priznal, so rekli, a dokumenta, ki bi to potrjeval, ni bilo na spregled. Ne tedaj ne kasneje. Na sojenju krivde ni priznal. Ne da je to kaj spremenilo. V poroti so bili sami belci. In tudi na sojenju – v polni dvorani – so bili sami belci. Njegov odvetnik prič sploh ni izprašal. Porota se je odločila v desetih minutah. Od aretacije do usmrtitve je minilo le 81 dni.
-
Moški (Kev Adams), našemljen v Božička, začne otrokom, klientom veleblagovnice, pripovedovati zgodbo o Aladinu, bagdadskih čudežih, sultanu, leteči preprogi in čarobni svetilki, toda tale francoska komedija – s petkrajcarskim humorjem, pocarskimi dialogi, vodenimi liki, homofobičnimi gegi – je na ravni pripovedovanja nekoga, ki v svoji karieri ni prišel dlje kot do veleblagovniškega Božička.
-
Dakota Johnson pusti fanta, da bi lahko uživala v samskem življenju, ki je res popolna svoboda in totalni užitek (brezplačne margarite!), še toliko bolj, ko pogleda svojo novo manhattansko prijateljico, žurersko Rebel Wilson, zelo krepko punco, ki se da dol z vsakim fantom, ki ga sreča.
-
Robinson Crusoe po brodolomu obtiči na samotnem otočku, ki izgleda rajsko. Bill Gates bi ga takoj kupil. Windowse bi delil z vami, tega raja pa ne. Še več, otoček izgleda kot Noetova barka – tu so vse živali tega sveta (na čelu s papigo po imenu Torek), s katerimi Robinson hitro najde skupni jezik, tako da zaživijo v slogi, prijateljstvu in demokraciji. Le dvema posesivnima, agresivnima mačkama se zdi, da bi bil svet lepši, če bi ta raj privatizirali, tako da napovesta sovražni prevzem.
-
“Ko so se Rolling Stonesi osamosvojili, so pobili svoje očete in matere. Prva žrtev tega je bil seveda Brian Jones,” pravi Harry (Ralph Fiennes), glasbeni producent, ki je nekoč delal z Rolling Stonesi.
-
Utelešeno zlo je atmosferska grozljivka, ki gori zelo počasi. Lahko bi tudi rekli, da zelo počasi ledeni. Toda druge možnosti niti nima. Greta (Lauren Cohan), Američanka s travmatično preteklostjo, se preseli v staro angleško podeželsko vilo, v kateri naj bi čuvala Brahmsa, sina petične družine, ki se odpravlja na počitnice, kar pomeni, da v tej razbohoteni hiši, ki je tako velika kot njene oči in tako škripajoča kot njene travme, ostane sama (Izžarevanje?), jasno, v družbi malega Brahmsa, ki pa ni živo bitje, temveč le lutka, porcelanska impersonacija osemletnega otroka, ki je izginil v plamenih.
-
“Če si reven otrok iz revne družine, potem religija veliko pomeni. Če ti duhovnik posveča posebno pozornost, potem je to velika reč. Ko ti reče, da odnesi smeti, se imaš za nekaj posebnega – kot da bi te za pomoč prosil Bog. Malce čudno se ti zdi, ko ti pove umazan vic, toda zdaj imata skupno skrivnost. Ti mu slediš.
-
Dom je dokumentarec o domu, ki ni dom, in “tujih” delavcih (Ekremu, Fadilu, Hasibu M., Hasibu U., Izetu itd.), ki so v Slovenijo verjeli še bolj kot sami Slovenci. Kot pravi eden izmed njih: “Slovenija je bila nekoč Slovenija.” Zdaj ni več.
-
Islamska država je te dni na splet poslala nov film groze in gorja, nov snuff. Spet eksekucija, le da tokrat samo ene osebe. Bradati moški v oranžnem kombinezonu kleči, »priznava« grehe, za njim pa stoji otrok – deček pri trinajstih, morda štirinajstih. Moškega, za glavo višjega, pripelje skozi gozd do morišča, rekoč: »Oh, Amerika, to so vojaki, ki jih oborožuješ in za katere zapravljaš denar. Z Alahovo pomočjo jih bomo uničili.« Moški, ki ga deček nazadnje usmrti, je menda pripadal Levantski fronti, ki ji je Islamska država nedavno očitala, da sodeluje z Ameriko in Turčijo.
-
V ringu se včasih odloča o usodi sveta, če pomislimo na Rockyja 4, v katerem sta Rocky in sovjetski terminator Ivan Drago hladno vojno zvedla na to, kar je bila – petelinjenje.
-
Larry Gaye (Mark Feuerstein) je moški, ki odpravlja ostale moške, saj lahko sam pofuka vse ženske tega sveta. Larry Gaye je tudi stevard, ki odpravlja vse ostale stevarde in stevardese, saj bi lahko sam opravil njihovo delo.
-
Odvetnik (Zac Efron), ki je tik pred poroko, mora na Florido odpeljati svojega dedka (Robert De Niro), nekdanjega marinca, ki hlini, da je profesor, da bi lažje pofukal katero izmed številnih hormonskih, bikinskih študentk, ki jih naplavi spring break (rad bi le “Fukal, fukal, fukal in fukal”, pravi), kar tole vulgarno road farso spremeni v fantazijsko, karaoško, seksistično, homofobično nadaljevanje komedije Preden se stegneva, v peep-show politične nekorektnosti, ki moleduje za dovoljenje, da bi črncem rekel niggaz.
-
Brooklyn, posnet po romanu Colma Tóibína, je razglednica iz petdesetih let prejšnjega stoletja. Eilis (Saoirse Ronan) se z razgledniške Irske, kjer je premalo delovnih mest za punce, preseli v razgledniški Brooklyn, kjer je delovnih mest dovolj, recimo v deluxe veleblagovnici, kamor pride s pomočjo razgledniške katoliške cerkve in razgledniške irske diaspore.
-
“Totalno so nas razvrednotili,” pravi igralec Andrej Nahtigal: “Kdo igra igralce? Politiki, poslanci! Kdo bo lepše govoril, kdo ga bo bolj sral – za velike pare.”
-
Če pomislite na vse superjunaške filme, ki preplavljajo multiplekse, zlahka izračunate, da danes v komedijah pobijejo več ljudi kot v tragedijah. Šekspirjanske tragedije maščevanja so zamenjale marvelovske komedije maščevanja.
-
Hillary Clinton je porazil socialist, ki pravi, da bi bilo treba ekonomsko neenakost odpraviti, da je sistem naravnan tako, da se družbeno bogastvo seli le navzgor, k elitam, da bi bilo treba finančnim lobijem preprečiti korumpiranje demokracije, da bi moralo biti šolstvo brezplačno ... Porazil jo je gladko. V vseh demografskih skupinah. Sanders je socializem prelevil v zmago. Sredi Amerike!
-
Marcel Štefančič jr. | foto: Miha Fras
Za Aleša sem bil prepričan, da bo umrl zadnji. Da bo hotel videti, kako se je odrezal svet, ki ga je – z vnemo bojevnika in strastjo ostroge – neprestano tolmačil, premleval, spodbujal, priganjal in zapeljeval. In da bo hotel videti, kako jo je odnesla generacija, njegova »atlantidska« generacija, generacija »balkanske brvi«, »privilegirana generacija, ki se je rodila in odrasla v Jugoslaviji«. Ali je prišla do konca. Ali so se ji udejanjile sanje. Ali je življenje dobro z njo. Ali je ostala zvesta stvarem, ki jih je izgubila. Ali svet še vedno doživlja tako intenzivno in avtentično kot v mladosti, ko ga je doživljala najintenzivneje in najavtentičneje. Ali je požrla vse solze. In ali je izpolnila pričakovanja.
-
Visoki stroški večnega življenja
»Nič ni manj človeškega od stalnega strahu, da boste umrli. Kdo pravi, da moramo umreti? Kje je dokaz? To, da so vsi drugi umrli, še ne pomeni, da boste umrli ali pa da bi morali umreti. Ko bom čez tisoč let še vedno tu, bodo še vedno rekli, da to ni mogoče,« pravi Zoltan Istvan. Najdete ga, piše Elmo Keep na portalu The Verge, med številnimi predsedniškimi kandidati, ki trenutno blaznijo po Ameriki. Istvan je kandidat Transhumanistične stranke. Ne brez razloga, saj je transhumanist. Kar pomeni, da verjame, da bodo vsi ljudje v bližnji prihodnosti – že čez 20, 30 let – živeli večno, da bodo torej zaradi vseh teh čudežnih tehnoloških revolucij postali nesmrtni.
-
Alvin in veverički: Velika alvintura
Ko veveričkam – s falsettom na helij – kapne, da si je Jason Lee, njihov oče, skrbnik in prijatelj, omislil nevesto z zoprnim pamžem, začnejo delati vse, da bi preprečile razširitev svoje “nuklearne” družine, kar jih odpelje na trip, tako da srečajo številne znane obraze, med drugim tudi režiserja Johna Watersa, avtorja filma Rožnati plamenci, v katerem je masivni transvestit Divine požrl pravi, nepotvorjeni, nedigitalni pasji drek. Veveričke po drugi strani le prdnejo. Karaoke pač.
-
Temnopolta študentka (Kali Hawk) intervjuva temnopoltega magnata Christiana Blacka (Marlon Wayans). Ona je devica – on ima rdečo mučilno sobano.
-
Volčja druščina je dokumentarec o šestih dolgolasih bratih perujsko-ameriškega rodu, ki niso zrasli med volkovi, temveč med filmi.