Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 11  |  Kultura  |  Film

Izven igrišča

The Way Back, 2020, Gavin O’Connor 

Čudež.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Marcel Štefančič jr.

 |  Mladina 11  |  Kultura  |  Film

Čudež.

Emilio Estevez – se ga še kdo spomni? Elijev ogenj? no? – je pred skoraj tridesetimi leti v filmu The Mighty Ducks igral odvetnika, ki laže, išče “luknje”, goljufa, blefira. Na vsak način hoče zmagovati. Kompenzirati skuša svoj hokejski polom – v gimnaziji je bil velik hokejski zvezdnik, a je zamočil, saj v odločilnem trenutku ni zadel. Potem pa pijan povzroči nesrečo in sodnik ga obsodi na družbeno koristno delo – neko povsem razštelano, nedisciplinirano, neobetavno šolsko hokejsko ekipo, imenovano The Mighty Ducks, mora spraviti v red. Kar je priložnost za zmagovanje, obračun z “notranjimi” demoni – in odrešitev. Film The Mighty Ducks je bil za otroke, potemtakem otroški, ali če hočete, mladinski film. Gavin O’Connor, avtor robustnih, smrtno resnih dram (Čast in slave, Bojevnik), pa je zdaj posnel robustno, smrtno resno reimaginacijo tega Disneyjevega hita, ki je pognal številna nadaljevanja, animirano serijo in celo anaheimsko hokejsko ekipo.

V filmu Izven igrišča sta glavna Ben Affleck in parket. Affleck, alias Jack Cunningham, je bil gimnazijski košarkarski as, ki pa je v trenutku vse zamočil in se prelevil v zapitega gradbenika – bolj zapitega kot gradbenika. Res pije, res je zagrenjen in depresiven, res ga je zapustila žena, res ga je zapustilo življenje, res trpi – res potrebuje “nekaj”. Bolj se poda društvu anonimnih alkoholikov kot parketov, toda če Američan dovolj trpi, dobi vedno drugo priložnost – priložnost za comeback, odrešitev, ponovno vstajenje, ja, resurekcijo. Dobi namreč družbeno-koristni angažma na svoji nekdanji gimnaziji: treniranje povsem razštelane, nedisciplinirane, neobetavne šolske košarkarske ekipe, v kateri pa se skrivajo vsa nujno potrebna “velikonočna jajca” – od skromnega, zatrtega fanta, ki je v resnici košarkarski genij, do ošabnega solista, ki ga je treba le malce obtesati in urediti, pa bo perfektni team player. In zgube postanejo Rockyji. Zmagujejo, zmagujejo in zmagujejo. Človeka odrešijo le zmage. Bogu ga približajo le zmage. Zmage pomenijo, da ima prav. Američan postane, ko zmaguje. To gre s Trumpovim dictumom, da bodo Američani pod njegovo taktirko tako zmagovali, da jim bo dolgčas. A po drugi strani: O’Connor je pred leti posnel Čudež, film o največji ameriški hladnovojni zmagi nad komunizmom – o tem, kako je ameriška hokejska reprezentanca leta 1980 na olimpiadi v Lake Placidu razbila sovjetsko.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.