Vlado Miheljak

Vlado Miheljak

 |  Mladina 10  |  Dva leva

Tibetanske vaje

Za dušenje dušitelja

»Obravnavajo nas kot sovražnike. Zaradi preprostega razloga: neodvisni smo in dovolj pogumni, da spregovorimo, kakšna je resnica.«
— Jeroen Lenaers, poslanec Evropske ljudske stranke (Krščanskih demokratov), je v razpravi o pritiskih na medije v Sloveniji, na Poljskem in Madžarskem citiral urednika Gazete Wyborcze Adama Michnika

»Svoboda medijev, pluralizem medijev, to sta nepogrešljiva stebra evropske demokracije. Še vedno pa ni dovolj, da se o tej situaciji poroča v letnih poročilih, z lepimi besedami govori, kaj vse skupaj pomeni, in da se izrekajo grožnje. Dosti bolj bi morali ukrepati in aktiven pri tem mora postati tudi evropski svet.«
— Birgit Sippel, skupina Napredno zavezništvo socialistov in demokratov v evropskem parlamentu (S&D)

»Demokracija je v Evropi vedno bolj ogrožena. Predvsem svoboda medijev in svoboda izražanja. Madžarska, Poljska, danes tudi Slovenija ... so na tem seznamu, ki je že tako predolg ... Lahko nadaljujemo to razpravo, obtožujemo, ampak čemu bo to služilo, če ne bomo imeli nobenih konkretnih mehanizmov? Zakaj torej imamo mehanizem za pravno državo, če ga ne aktiviramo, ko gre za zaščito svobode medijev?«
— Salima Yenbou, skupina Zelenih/Evropske svobodne zveze

Ko je Janša pred letom začel prevzemati oblast in zajahal besnega konja, sem se spomnil na zanimivo priliko iz nekega intervjuja s tibetanskim voditeljem dalajlamo izpred nekaj let. Govorila je o strategiji spopada in upiranja kitajski nadvladi: če si majhen, šibek, silaka ne moreš premagati tako, da se neposredno postaviš po robu njegovi sili, moči in nasilnosti, lahko pa ga premagaš z modrostjo. Pač, Kitajska je premočna, da bi se ji mali Tibet lahko uprl. Zato je modri dalajlama naredil lucidni diplomatski načrt: Kitajska obkroža Tibet, svet naj obkroži Kitajsko; Kitajska izvaja pritisk na Tibet, svet naj izvaja pritisk na Kitajsko. Slednja je preveč odvisna od sveta, da bi v celoti ignorirala pritiske. In strategija se je vsaj do neke mere obnesla. S to priliko sem želel nakazati recept za morebitni uspešni spopad z našim avtoritarcem; da bi morali animirati in aktivirati svet proti našemu avtohtonemu samodržcu. In v času, ko gre sicer vse narobe – izdajalci volilnega telesa (SMC, DeSUS) se ne zlomijo, opozicija je izgubljena v vesolju, javnost zaradi restrikcij gibanja in zbiranja ne sme javno demonstrirati nezadovoljstva in gneva – vsaj ena stvar vsaj približno deluje. Bolj kot nas naš lokalni avtoritarec duši, stiska, tlači, žali, diskvalificira, straši, več mednarodnega gneva in kritike prestreza. Evropa je nekako začela previdno dušiti dušitelja. Dobro. Združena Evropa se je prebudila, a stanja ne gre idealizirati. Sedaj je na potezi, a šele videli bomo, ali in koliko bo načelna. Izkušnje niso ravno optimistične. Ker ni bila načelna ob prvih sistematičnih kršitvah medijske svobode, postulatov pravne države na Madžarskem in Poljskem, je dala poguma provincialnim samodržcem. In Janša je produkt tudi te ležernosti in nedoslednosti.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.