13. 8. 2021 | Mladina 32 | Kultura | Film
Odred odpisanih: Nova misija
The Suicide Squad, 2021, James Gunn
za +
Antiimperialistična fantazija.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
13. 8. 2021 | Mladina 32 | Kultura | Film
za +
Antiimperialistična fantazija.
Savant (Michael Rooker), karizmatični jetnik z dolgimi belimi lasmi, sedi v strogo varovani ječi in v steno jezno meče žogico, ki se potem odbija od stene do stene – nenadoma jo tako silovito zaluča, da se od stene odbije v ptička in ga ubije. Malega, ljubkega, sladkega. Ni ga več. Brez opravičil. Kar pa je obenem tudi signal, da poti nazaj ni in da bo šlo zares – na komičen, obešenjaški, grotesken način, navsezadnje, v odredu odpisanih, ki ga – v slogu Ducata umazancev – sestavijo iz samih jetnikov, ekstremnih superjunaških kriminalcev, pompoznih outsiderjev, idiotskih morilskih strojev (Task Force X), so tudi Podganarka II (Daniela Melchior), ki lahko v trenutku aktivira na tisoče podgan, Mirovnik (Jon Cena), ki hoče svetu zagotoviti mir, pa četudi bo moral pobiti še toliko “moških, žensk in otrok”, Kraljevski morski pes (Sylvester Stallone), kanibalski hibrid Žrela in Moby-Dicka, ki človeka požre v enem kosu (ne le teoretično!), Polka-Dot-Man (David Dastmalchian), psihotični mamist, ki ubija s pikčastimi vzorci, in Harley Quinn (Margot Robbie), deregulirana feministka, ki zna štikel Just a Gigolo/ Ain’t Got Nobody (via Louis Prima) preleviti v ultimativno pogrebno koračnico. Vodi jih Robert DuBois, alias Bloodsport (Idris Elba), high-tech pistolero, ki je “likvidiral” Supermana.
Ko jih pošljejo v Corto Maltese (!), fiktivno latinskoameriško otoško državico, v kateri je oblast prevzel brutalni diktator, ki ne ljubi človekovih pravic, demokracije, pravne države, medijev in Amerike (ne nujno v tem vrstnem redu), dobijo priložnost, da storijo to, kar bi storilo protestno gibanje, če bi imelo superjunaške sposobnosti in če ne bi vedno tako ponosno slavilo nenasilnosti in dostojanstvenosti – “odpisani” odstreljujejo glave, razstreljujejo telesa, trgajo, peštajo in faširajo ljudi, plačance “režima”. In pri tem brezmejno uživajo. Ko koga ubijejo, je tako, kot bi povedali vic. Smrt prelevijo v vic. V geg. Con gusto. Prav imajo: smrt je tako grozna, da je smešna. In kičasta – kot nežni, sladki, ganljivi trenutki, ki so le uvod v kozmični metaspektakel antiimperialističnega nasilja (z izkrcanjem v Prašičjem zalivu vred). Odred odpisanih, v katerem triumfirajo marginalci, razredni deklasiranci (odpisani, izbrisani, izključeni ipd.), ki se solidarizirajo s cortomalteškim odporniškim gibanjem (vodi ga ženska, Alice Braga), je duhovita, igriva, satirična, nadrealistična, vrhunska antiimperialistična fantazija (in kritika ameriške zunanje politike in njenega nation-buildinga), ki pusti, da s podganami – z destruktivnim, pisanim, vsevidnim, telepatskim imperialističnim Velikanom, ki Corto Malteseju ne privošči ne demokracije ne samostojnosti – obračunajo podgane. A to še ni vse: v Odredu odpisanih, ki mu je Deadpool pokazal, kako daleč lahko gre poletni studijski blockbuster, sile združijo globoko polarizirani superjunaki, kar seveda pomeni, da je konsenz v sodobni polarizirani družbi vendarle mogoč – vsaj o tem, da se je treba diktatorjev, produktov vulgarne populistične dobe, znebiti. Brez milosti. Svet je treba rešiti. (kino)
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.