Vanja Pirc

 |  Mladina 22  |  Kultura

Podpora za Animateko

Medtem ko Animateki zaradi odločitve filmskega sklada grozi odpoved letošnjega festivala, njen nabiralnik polnijo podporna pisma iz Slovenije in tujine

Jan Cvitkovič

Jan Cvitkovič
© Borut Krajnc

Organizatorji Mednarodnega festivala animiranega filma Animateka, ki je v petih letih obstoja postal referenčni festival animiranega filma v srednji in jugovzhodni Evropi, v teh dneh prejemajo na desetine podpornih pisem z vseh koncev sveta. Festival je namreč doletela skoraj identična usoda kot izolski Kino Otok: filmski sklad mu je drastično zmanjšal financiranje, zaradi česar je že ogrožena njegova letošnja izvedba. Filmski sklad za sofinanciranje filmskih dogodkov letos sicer res namenja smešno nizek, le 42.000 evrov težak budžet, a njegova odločitev, da sredstva tako bistveno zniža dvema perspektivnima in poleg tega še partnerskima festivaloma, ki sta si izborila prostor na mednarodnem festivalskem zemljevidu, se zdi povsem nerazumna.
Kakšne so številke? Filmski sklad je festivalu sprva odobril 10.000 evrov pomoči, potem je podporo zmanjšal na 2500 evrov, po pritožbi organizatorjev Animateke pa je znesek malo zvišal na 3250 evrov. Za primerjavo, filmski sklad je lani za sofinanciranje Animateke namenil 19.800 evrov. Kot kaže, bo Animateka zaradi mačehovskega odnosa države letos ostala tudi brez sredstev iz evropskega sklada MEDIA, iz katerega je lani dobila 26.000 evrov, saj lahko za ta sredstva zaprosi le na podlagi že zagotovljenih domačih sredstev.
Ljubitelji animiranih filmov, ki s tehnološkim napredkom le pridobivajo pomen, so nad zapletom ogorčeni. Predsednik Mednarodnega združenja animiranega filma (ASIFA) Sayoko Kinoshita je denimo opozoril, da je obstoj Animateke bistven za »mlade talentirane ustvarjalce animacij po vsem svetu«. Izraelsko-britanski ustvarjalec animiranih filmov Asaf Agranat, ki odločitve Filmskega sklada ne more razumeti, je med drugim zapisal: »Animateke nimam za najboljši slovenski filmski festival. Imam jo za najboljši vzhodnoevropski festival. To je pol Evrope - in ne poznam boljše ekipe od Animatekine za vodenje tako pomembne kulturne pridobitve.« Tudi urednik Otroškega in mladinskega programa na TV Slovenija Milan Dekleva upa, da bo »odziv stroke in ljubiteljev animacije prisilil državne uradnike, da odločitev o drastičnem zmanjšanju sofinanciranja spremenijo«.
Oče festivala Kino Otok, režiser Jan Cvitkovič, ki obsoja »novo brezumno in spolitizirano divjanje vodstva Filmskega sklada po slovenski kulturni pokrajini«, pa je ob tem kulturnemu ministru sporočil: »Po treh letih bi počasi tudi že bil čas, da gospod Vasko Simoniti končno dojame svojo funkcijo, tj. funkcijo ministra za kulturo, in preneha s podpiranjem sistematičnega uničevanja vsega, kar diši po filmu. V nasprotnem primeru bi bilo dostojanstveno, da javnosti in predvsem sebi prizna, da tej funkciji preprosto ni dorasel, in končno odstopi.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.