Borka

 |  Mladina 2  |  Kultura  |  Plošča

Menahan Street Band: Make the Road by Walking

2008, Daptone

+ + + + +

Newyorška scena novega (retro) soula, ki veliko črpa tudi iz tradicij funka in afrobeata, je zadnja le-
ta doživela nepričakovan razcvet. Zasluge za ta revival ima predvsem peščica glasbenikov in glasbenih delavcev, ki so zbrani okoli dveh založb, Daptone in Truth & Soul. Pred kakimi petimi leti smo opazovali (ponoven) vzpon funkerskih scen po različnih koncih sveta, zdaj je na vrsti soul. Že nekaj časa spremljamo kontinuiteto kakovostnih izdaj newyorških soulerskih plat, vrhunec, ali prelomnico, pa smo dobili s projektom Menahan Street Band, ki je v resnici nekakšna all-star zasedba scene. V njej najdemo mojstre iz obeh newyorških mini soul institucij, založb Daptone in Truth & Soul, člane skupin Sharon Jones & The Dap-Kings, El Michels Affair, Budos Band in Antibalas, sodelujeta pa tudi glavni faci omenjenih založb, Gabriel Roth in Leon Michels. Skupaj jih je zbobnal kitarist in producent Thomas Brenneck (Dap-Kings, Budos Band, Amy Winehouse), snemali pa so v njegovi dnevni sobi na ulici Menahan v Brooklynu (tam se jih je včasih gnetlo celo po sedem hkrati), od tod tudi ime. Njihov zvok je nenavaden, sicer spominja na viže skupine El Michels Affair, a je morda še bolj eksotičen, saj se skupina zgleduje po sladkem soulu Curtisa Mayfielda in hkrati tudi po jamajškem rock steadyju in ethio jazzu Mulatuja Astatkeja. Pri inštrumentalni glasbi sta najpomembnejša gruv in aranžma in na tej točki je Menahan Street Band najmočnejši. Njegovi aranžmaji so kompleksni, razvejeni in hkrati ležerni - odlika, ki jo je z izčrpnim delom za založbo Stax nakazal Isaac Ha-
yes, verjetno najgenialnejši aranžer in skladatelj žanra sploh. Celotni ustvarjalni proces albuma Make the Road by Walking je bil analogen, snemali so na trak, editirali in miksali so na starošolski način, torej z žiletko in s staro 32-kanalno mikseto. Te prakse smo pri newyorških mojstrih že vajeni, z njo se »bahajo« že leta. Brenneck uporablja tudi svoje zvijače, recimo to, da nalašč narobe vpenja strune na kitaro, na albumu pa igra še različne druge inštrumente. Skupina je zbudila pozornost že pred izidom dolgometražca, saj je naslovni komad že lani semplal Jay Z za megahit Roc Boys (and the winner is ...), ki je bil po mnenju revije Rolling Stone največji singel leta 2007.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.