Veljko Njegovan

 |  Mladina 47  |  Kultura  |  Plošča

Brian Eno: Small Craft on a Milk Sea

2010, Warp

+ + + +

Če bi morali izbirati odgovornega za nastanek in razvoj različnih glasbenih žanrov, trendov in inovacij od začetka sedemdesetih let do danes, bi bil to zagotovo britanski glasbeni producent, teoretik, vizualni umetnik in predvsem glasbenik Brian Eno, ustvarjalec, ki je vpeljal marsikatero novost v pristop k ambientalni in elektronski glasbi in s tem začaral številne mlajše generacije glasbenikov in poslušalcev. Širša publika pozna Ena kot enega izmed najvidnejših producentov 20. stoletja, dovolj je omeniti, da je na tem polju sodeloval z Davidom Bowiejem, skupinami Talking Heads, U2, Depeche Mode, Coldplay in številnimi drugimi, pomembno pa je dodati, da gre za enega izmed ustanovnih članov izrazito vplivne skupine Roxy Music in skupaj z Davidom Byrnom ustvarjalca legendarnega albuma My Life in the Bush of Ghosts. Zato tudi ne preseneča, da je Eno, ki je pionir elektronske in ambientalne glasbe, dokončno pristal pri britanski neodvisni založbi Warp. To je v glasbenem svetu povzročilo izrazito navdušenje, saj je zajeten del glasbenikov iz omenjene založbe ustvarjal (in še ustvarja) pod njegovim močnim vplivom.
Small Craft on a Milk Sea predstavlja izbor glasbenih improvizacij s skladateljem elektronske glasbe Jonom Hopkinsom in dolgoletnim sodelavcem, kitaristom Leom Abrahamsom ter delce iz soundtracka za film The Lovely Bones. Omenjeni trio se med izvajanjem glasbe bolj osredotoča na stopnjevanje zvočnih kolažev kot na samo strukturiranje skladb, pri čemer album lahko razdelimo na ambientalni in ritmični del. Ambientalni del se začne z atmosferičnimi skladbami Emerald and Lime, Complex Heaven in Small Craft on a Black Sea, ki se z različnimi instrumentalnimi prijemi nadgrajujejo v minimalistične zvočne strukture. A po tretji skladbi pride na vrsto ritmični del - »venček« eksperimentalnih, na ritmu temelječih skladb, začenši z ostro Flint March, temačno igrivo Horse in industrijsko udarno 2 Forms of Anger, prekinejo pa ga nekoliko kompleksnejše Bone Jump in Dust Shuffle ter krautrockovska Paleosonic.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.