Porok poštenosti
"Jaz ne vidim seveda nobenega razloga za to razrešitev. Če bi se zgodila, je moja ocena, da bo izključno zaradi namenov, da se na sporen način izpelje privatizacija največ vrednega državnega premoženja."
Marjan Podobnik v Odmevih o svoji zamenjavi
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
"Jaz ne vidim seveda nobenega razloga za to razrešitev. Če bi se zgodila, je moja ocena, da bo izključno zaradi namenov, da se na sporen način izpelje privatizacija največ vrednega državnega premoženja."
Marjan Podobnik v Odmevih o svoji zamenjavi
Marjan Podobnik, direktor enega največjih državnih podjetij, ki ima v času, ko telekomunikacije dobivajo celo svoje ministrstvo, predvsem pa zaradi njihovega pomena v trenutnem svetovnem gospodarstvu, še posebno težo, je v prejšnjem tednu tudi javno začel igrati svojo novo partijo z vlado.
Bivši podpredsednik vlade je seveda v specifičnem položaju. Potem ko ga je kot predsednika stranke nasledil dr. Franc Zagožen, je SLS + SKD vstopila v dve vladi in bila vmes hudo poražena na volitvah. On pa je našel doslej očitno dovolj odmaknjeno in hkrati zelo vplivno mesto kot direktor Telekoma. Izrazil je željo, da bi se umaknil v gospodarstvo. In zgodilo se je. Pač ena od potez, ki jih je morala "Bajukova kadrovska služba", kljub negativnemu javnemu mnenju, potegniti verjetno že pri sestavljanju koalicije.
Od nove vlade, ki je po mnenju opozicije tako neusmiljeno počistila z "Bajuk-Janševimi" kadri (kljub temu da vsaj na ministrstvu za notranje zadeve ostajata kar dva ključna vodilna človeka prejšnje vladne garniture), so mnogi pričakovali, da bo tudi za Telekom poiskala novega vodjo. A Marjan Podobnik je vendarle še vedno tudi podpredsednik vladne SLS + SKD. Stranke, ki po je volitvah sicer videti med najbolj izgubljenimi. A prav v tem je morda Podobnikova prednost. Se lahko morda celo zmagoslavno vrne na njeno čelo ali vsaj ohrani odločilen vpliv na njeno politiko? Marjan Podobnik gotovo ni človek, ki bi hitro obupal, in konec koncev se lahko sklicuje tudi na danes sanjski rezultat SLS z volitev 1996. To so bili časi. Ko se je vedelo, kdo je glavni. Sedaj pri SLS + SKD verjetno tega nihče ne ve. Je to Zagožen, bo to But ali morda Janez Podobnik ali celo Arhar, ki se je pred kolobocijami s svojo podporo stranki pred volitvami zdel še najboljša izbira. Marjan Podobnik ima tudi glede tega gotovo še kakšno idejo, še kakšnega asa v rokavu
Medtem pa se je direktor Telekoma očitno odločil, da bo proti vladi nastopil kot nekakšna opozicija v gospodarstvu. Zagrozil je s tem, da je edini porok "poštene" privatizacije in razvoja, ki bi moral temeljiti na "domači pameti". Tako kot pred nekaj leti v primeru Litostroja, ko je preprečil povezovanje z multinacionalko ABB in omogočil nesluteni razmah "domače pameti"? Telekom mu je seveda še bližji. In idej je še več. Na primer tista o vračanju deležev, ki bi prav tako zavrla privatizacijo ter vsaj še za nekaj časa podaljšala monopolni položaj. Kiti pa se lahko tudi z namero o nakupu makedonskega telekoma, ki najbrž sicer ni bila njegova in sta jo, kljub njeni vsaj navidezni obetavnosti, blokirali tako Bajukova kot Drnovškova vlada.
Ideja o nakupu makedonskega telekoma je zanimiva tako zaradi morda zamujene gospodarske priložnosti kot zaradi odnosa obeh prej omenjenih vlad do direktorja - podpredsednika ene od koalicijskih strank. Je bilo ime Marjana Podobnika res tako osovraženo, da se zaradi njega o takšni priložnosti ni splačalo niti pogovarjati? Čeprav je res, da gre pač za direktorja brez ustreznih kvalifikacij, ki na to mesto najbrž ni bil imenovan zaradi svojih razvojnih idej, in čeprav menda telekom v Makedoniji ni imel ravno najboljših možnosti. Kakorkoli, nobena od vlad njegovega direktorovanja ni niti hvalila, niti problematizirala, niti ni upoštevala njegovih idej. In Marjan Podobnik vsekakor ni direktor z malo idejami. Nasprotno, včasih se zdi, da jih ima veliko preveč in da jih želi, tudi kadar so očitno brez smisla, vse realizirati
Tako sedaj, ob poskusih zaviranja postopka privatizacije in med velikimi besedami o nakupih balkanskih telekomov, razmišlja tudi o neki globoko razvojni ideji. Telekom Slovenije naj bi pod njegovim modrim vodstvom po vsej Sloveniji postavil nekakšne trgovinice s ponudbo vseh Telekomovih podjetij. WOW! In kaj naj bi tam prodajali? Kartice za telefon, telefonske imenike, mobitele, ISDN-pakete, pa majčke, pa svinčnike? Prave ideje internetnega časa. Časa, ko moderni telekomi ob neizbežni demonopolizaciji in obvezi, da odstopajo svoje vode, razmišljajo o tem, kako stopiti na trg storitev in ponudbe vsebin, od informacij in zabave do TV in avdio ponudbe.
V Sloveniji je mesto direktorja najbolj dobičkonosnega podjetja videti kot začasno "počivališče" za nezaželene politike. Začasno? Brat Podobnik je že namignil, da bi zaradi tega lahko prišlo do nesporazumov v koaliciji. Ampak kaj bi to. Samo da bo pošteno.