22. 10. 2001 | Mladina 42 | Uvodnik
Radio Antraks
Antraks se je naselil tudi v Sloveniji. V svetu sta resnična in umišljena bakterija najprej udarili v časopisna in TV uredništva. Pri nas pa je umišljena, z genom panike in predsodkov mutirana inačica antraksa najprej prizadela oblastni organ, vrhovno sodišče.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
22. 10. 2001 | Mladina 42 | Uvodnik
Antraks se je naselil tudi v Sloveniji. V svetu sta resnična in umišljena bakterija najprej udarili v časopisna in TV uredništva. Pri nas pa je umišljena, z genom panike in predsodkov mutirana inačica antraksa najprej prizadela oblastni organ, vrhovno sodišče.
Kako to, da je antraks pri nas najprej lopnil oblastni organ? Dejstvo, da je oblastni organ v pošiljki, ki je pripotovala iz Združenih arabskih emiratov, prepoznal potencialno nevaren objekt, kaže na nekatere implicitne predpostavke. Združeni arabski emirati so ena najbolj urejenih, varnih, in trgovsko uspešnih držav. Zakaj bi nekdo iz Združenih arabskih emiratov ogrožal varnost slovenskega vrhovnega sodišča? Se je slovensko vrhovno sodišče s čim zamerilo Združenim arabskim emiratom? Predpostavki paničnega ravnanja oblastnega organa sta dve. Prvič, vse, kar prihaja iz arabskega sveta, je sumljivo. Niti to ni pomembno, da je sumljiva pošiljka pripotovala iz tistega dela arabskega sveta, ki po urejenosti in varnosti prekaša Slovenijo. Drugič, teroristi, ki ogrožajo varnost zahodne civilizacije, so telebani, ki žrtve sicer nedopustnega ravnanja izbirajo brez vzroka, zgolj zaradi zlobe.
Še preden je antraks prihrumel na vrhovno sodiščem, se je s terorizmom ukvarjal tudi parlament. Tudi ob razpravi, med katero je parlament sprejel resolucijo o obsodbi vseh vrst terorizma, so na dan butnile nekatere implicitne predpostavke. Zakaj Radio Slovenija kot vir pri navajanju podatkov o številu žrtev navaja Radio Kabul? Zakaj slovenski tisk objavlja karikature? Zakaj uredniki v studio vabijo nekompetentne sogovornike, ki si drznejo dvomiti o smiselnosti vstopa Slovenije v protiteroristično koalicijo? Poročila iz Washingtona ne povedo nič! So žaljiva, celo abotna. Če bodo nacionalni mediji še naprej poročali tako kot zdaj, ne bomo nikdar prišli v Nato!
Ker so pri obtoževanju medijev sodelovali tako predstavniki opozicije kot vladajoče koalicije, gre za resen pojav. Pojav je toliko resnejši, ker so ambicije slovenskih politikov, da bi cenzurirali karikature, urejali radijska poročila in izbirali goste v TV oddajah, zgolj del globalni grožnji svobodi tiska. Zato velja ponoviti, kaj sodi v opis del in nalog tiska. Medije imamo zato, da ti povedo, kaj se je zgodilo, kako se je zgodilo in zakaj se je zgodilo. Ob terorističnem napadu na WTC in Pentagon so slovenski mediji po najboljšim močeh pojasnjevali, kaj se je zgodilo in kako se je zgodilo. Na vrsti so tudi vprašanja, zakaj se je zgodilo. Zakaj so hudobneži postali hudobni? Kdaj so postali hudobni? Kdo so? So postali hudobni zgolj zaradi islama, vročega sonca in dejstva, da prihajajo iz arabskega sveta? Na kakšen način se zahod vpleta v arabski svet? Kakšni so interesi zahoda v arabskem svetu? Na kakšen način je zahod uveljavljal svoje interese? Ali so teroristične organizacije morda stranski produkt grobega načina uveljavljanja zahodnih interesov v arabskem svetu? Afganistan? Pred dobrima dvema desetletjem je bil interes zahoda, da si Sovjeti v Afganistanu polomijo zobe. Polomili so si jih. Leta 1989 so izgubili tako vojno v Afganistanu kot hladno vojno. In devetdeseta leta? Afganistan je postal idealna trasa za postavitev naftovoda od Kaspijskega morja do Indijskega oceana. Kdo je v osemdesetih letih uril afganistanske gverilce? Kdo je v devetdesetih letih sponzoriral afganistansko oblast? CIA? Multinacionalke? Zakaj?
Vsa ta vprašanja so relevantna. Nobeno od teh vprašanj ne opravičuje terorizma. Pomaga pa pri razumevanju, zakaj do terorizma prihaja. Slovenski tisk, radio in TV si našteta vprašanja zastavljajo z vso resnostjo. Tudi iskanje odgovorov na ta vprašanja prispeva k večji varnosti sveta. So si enaka vprašanja zastavili tudi v oblastnih organih? Je vlada v Srednjo Azijo poslala terenske agente, da se ti na kraju samem prepričajo, za kaj v resnici gre? Naš terenski reporter je na poti. So analitiki slovenskih vladnih agencij obiskali kakšno bolje založeno knjigarno? So brskali vsaj po internetu? Okej, to, da Sova po novem brklja po elektronski pošti določenih oseb, vemo. Za resno analizo pa bo to premalo. Ali v oblastnih krogih sploh imajo resne analize? Dejstvo, da se člani parlamenta ukvarjajo s karikaturami, ki so menda dokaz neprofesionalnosti tiska, kaže, da česa drugega od karikatur niso brali. Dejstvo, da vrhovno sodišče teroristično grožnjo vidi v pošti iz zahodno usmerjene, varne in urejene arabske države, kaže, da oblastni organi ne ločijo Dubaja od Kabula.
In, mimogrede, očitek, da program Radia Slovenija spominja na program Radia Kabul, je brezpredmeten. Radio Kabul se že nekaj let imenuje Šeriatski radio.