Jani Sever

 |  Mladina 42  |  Uvodnik

Koga odlikovati

Začela so se prva TV-soočenja predsedniških kandidatov in kandidatke. Kamere so menda, razen potencialnih afer, še edini inštrument, ki lahko vpliva na končni rezultat. Čeprav so vloge v veliki meri porazdeljene že vnaprej, pa so premiki vseeno mogoči.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jani Sever

 |  Mladina 42  |  Uvodnik

Začela so se prva TV-soočenja predsedniških kandidatov in kandidatke. Kamere so menda, razen potencialnih afer, še edini inštrument, ki lahko vpliva na končni rezultat. Čeprav so vloge v veliki meri porazdeljene že vnaprej, pa so premiki vseeno mogoči.

Prvi soočenji sta možnost zamenjave mest na lestvicah priljubljenosti za zdaj zgolj nakazali. Da sta bila dogodka na POP TV in TVS predvajana vzporedno, je vsaj nenavadno in po svoje zaničljivo do interesa volilk in volilcev. Čeprav je po drugi strani res, da so bili tisti, ki se niso trudili s snemanjem in poznejšim ogledom zamujenega soočenja, prikrajšani samo za neverjetno razvlečen TV-dolgčas. Pravzaprav so bili skoraj vsi kandidati bolj ali manj videti, kot da bi bili raje kje drugje. Samo da jih ne bi mučili s kakšnimi preveč neprijetnimi vprašanji, ki jih sicer potem sploh ni bilo. Še Jelinčič je bil nekako prijazen. Ženska, Barbara Brezigar, je med vsemi temi bledimi moškimi delovala kar naenkrat skoraj osvežujoče. To je bilo po njenih prejšnjih medlih TV-nastopih tudi največje presenečenje sicer pretežno spodletelega šova. Neodvisna kandidatka ima očitno zelo močno zaledje v svojem štabu, ki je, kot kaže, poskrbel tudi za trening obnašanja pred kamerami in ji zabičal pravilo, da se denimo s "Kučanovim duhom" ne splača bosti.

Varnost, združevanje ljudi, znanje in boj proti revščini, slogani, ki govorijo o kandidatki, ki ve, kaj se prodaja. Vse seveda sproščeno, z nasmehom in žensko milino, ki je moški ponavadi ne zmorejo. Še posebej, če jih "napade" kakšen Jelinčič. Kar je Brezigarjeva mirno prenesla. Je to zmagovita formula? Vsekakor dovolj simpatična, da lahko zagotovi priliv novih glasov že tako ali tako vzpenjajoči se kandidatki. Vprašanje pa je, ali je to lahko dovolj za grožnjo absolutnemu favoritu dr. Janezu Drnovšku, ki v raziskavah javnega mnenja še vedno dobiva standardno visoke rezultate. No, do volitev je kar precej časa in kar nekaj soočenj. Čeprav se kljub temu zdi, da je za zdaj Drnovškova prednost nedosegljiva. Sam sicer nastopa kot pravo nasprotje nasmejane kandidatke. V svojem nespremenjenem stilu, ki mu je doslej vedno prinesel zmagovite uvrstitve. Igra predvsem na svojo avtoriteto, resnost, izkušnje in umirjenost. Ob tem pa se zdi, da mu z neprijetnimi vprašanji in trditvami nagajata bolj ali manj samo Jelinčič in Arhar, kar pa je glede na njun rating najbrž vendarle premalo za večji učinek.

A če se razmerje med Drnovškom in Brezigarjevo, predvsem po zaslugi slednje, torej vendarle nekoliko spreminja, je videti, da TV-soočenja napovedanih rezultatov od tretjega do šestega mesta najbrž ne morejo bistveno premakniti. Bučar je sicer zanimiv, dinamičen in realistično odkrit govornik, ki pa s svojo modrostjo in starostjo očitno lahko fascinira samo omejen krog volilk in volilcev. Jelinčič, ki je verjetno najbolj naravna TV-osebnost med vsemi, s svojo ekstremno nacionalistično in izolacionistično držo prav tako ne more računati na podporo, ki bi ga lahko ponesla do morebitnega drugega kroga. Za Arharja pa se zdi, da kljub temu, da na soočenjih z veliko vneme poskuša popraviti škodo, ki jo je utrpel ob objavi njegovih osebnih prejemkov, tega nikakor ne zmore storiti. Plača je, kot kaže, previsoka za dojemanje povprečnih volilk in volilcev, pa tudi Vzajemna ni katero koli zasebno podjetje. O četverici na začelju je skorajda škoda razglabljati. Kreft s svojim intelektualističnim pristopom pač ne vžge, podobno kot to velja za Beblerja, Cekuta in Drevenšek pa sta tako ali tako nekako odveč.

Tako se predsedniška tekma že na samem začetku omeji skoraj izključno na dva tekmeca. Drnovška, ki še vedno vodi, in Brezigarjevo, ki mu je vedno bliže. Kandidatko in kandidata. Drnovšek je, kot se zdi, torej le dobil nasprotnico, ki je pravzaprav kar prava izbira, pri kateri pa spol ne pomeni odločilne volilne razlike. Vprašanja o verouku, splavu ter denimo pravici samskih žensk do umetne oploditve sicer še niso bila postavljena, in vendar je bilo že prejšnji teden očitno, da gre med Drnovškom in Brezigarjevo za izbiro med sredino in desnico, ko je bilo na TVS zastavljeno edino provokativno vprašanje prejšnjega tedna: Komu bi kot morebitni bodoči predsedniki ali predsednica najprej podelili najvišje državno odlikovanje? Izbira med Kučanom ali ne Kučanom je bil na dlani. Bebler, Bučar, Jelinčič in Kreft niso imeli težav. Arhar nekoliko več. Tudi Drnovšek je na koncu z nekakšnim zamikom izdavil, da bi si ga Kučan zaslužil. Samo Brezigarjeva se je odločila za ne Kučana. Njen izbor seveda ni bil presenečenje. Odlikovala bi Jožeta Pučnika, ki jo seveda podpira v njeni kampanji za izvolitev.

Protikandidat Milana Kučana na prvih volitvah bi si odlikovanje seveda gotovo zaslužil. In bi ga tudi že imel, če ga ne bi sam zavrnil. Iz rok Brezigarjeve bi ga gotovo z veseljem sprejel. Najbrž pa bi, če bo Brezigarjeva postala predsednica republike, po dolgih letih za svoje odlikovance ponovno našla tudi odlikovanja, ki nekje še vedno čakajo v znameniti Bata vrečki.