Jani Sever

 |  Mladina 45  |  Uvodnik

Konservativizem vs. malo manj konservativizma

"To bi bila dobra kombinacija. LDS - predsednik vlade, in s podporo socialdemokratov in Nove Slovenije predsednik države."
Barbara Brezigar, na POP TV

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jani Sever

 |  Mladina 45  |  Uvodnik

"To bi bila dobra kombinacija. LDS - predsednik vlade, in s podporo socialdemokratov in Nove Slovenije predsednik države."
Barbara Brezigar, na POP TV

Prvi krog volitev je mimo. Ste se odločili? In na podlagi česa? Za nazaj so stvari ponavadi bolj jasne. Zato si je morda zanimivo prebrati nekaj najbolj zanimivih odgovorov iz soočenja med favoritoma predsedniških volitev na POP TV.

Svetovnonazorska opredeljenost.

Drnovšek: Jaz se ne najdem nekako v takšnih šablonah ali v neki splošni oznaki. Res je, da sem vodil liberalnodemokratsko stranko, in to že marsikaj pove, vendar v zadnjem času v svetu različni koncepti, tudi različni politične struje nekako konvergirajo in ni več take ostre razlike.

Brezigarjeva: Če me nekako morda sprašujete po moralno-etičnem nazoru, jaz mislim, da mi vsi izhajamo iz take sredine, da so nam blizu krščanske vrednote. Ne vem ...

Pravica do splava.

Brezigarjeva: Torej, sedanja ureditev, kot ste rekli, je določena v ustavi, nobene pravice nimam, da bi sodila kakorkoli, treba je to ureditev upoštevati.

Drnovšek: Pravica do splava je zagotovljena z ustavo, seveda, jaz bi vsakomur priporočal, da je pri takšni odločitvi zelo konzervativen oziroma konzervativna. Skratka, da se ne odloča preveč zlahka za to, to je pač neka skrajna možnost, ki jo ustava zagotavlja, ki je pač ena izmed temeljnih ustavnih pravic.

Pravica do evtanazije.

Drnovšek: Jaz osebno, če povem svoje osebno razmišljanje na podlagi do sedaj ... dosedanjih spoznanj, bi bil naklonjen tej možnosti, seveda s tem, da se vgradijo ustrezne varovalke.

Brezigarjeva: Jaz bi rada tukaj opozorila, da pravzaprav imamo ljudje, jaz mislim, čisto do konca upanje in da so to zelo težka vprašanja, zelo težko bi se odločila za tak primer, da posežemo v človekovo življenje.

Gradnja mošeje v Ljubljani.

Brezigarjeva: Torej ustavo hočem v vsakem primeru brezpogojno spoštovati. Kar se tiče mošeje v Ljubljani, pa jaz mislim, da je tukaj treba najti konsenz lokalnih oblasti, seveda tudi države, in lokalnega prebivalstva.

Drnovšek: Očitno so težave tudi tam, kjer takšne ideje obstajajo, s tisto lokalno skupnostjo. Takšni primeri pravzaprav nastajajo marsikje, nek konflikt interesov, tudi če gre za kakšno drugo zadevo, ne samo za mošejo, potem je pač treba iskati naprej neko rešitev, ali najti konsenz s krajani ali morda neko drugo lokacijo, ampak morda se bo treba res bolj potruditi kot do sedaj.

Vračanje pokljuških gozdov in blejskega otoka rimskokatoliški cerkvi.

Brezigarjeva: Moje osebno mnenje ne more biti popolnoma nič drugačno kot takšno, kot določa zakon.

Drnovšek: No, jaz sem svoje mnenje že večkrat povedal in problem je, stvar je v tem, da zakon o denacionalizaciji, ki je bil sprejet že leta 91, torej že pred, če tako rečem, mojo prvo vlado, da je ta zakon precej širokogruden, najbolj od vseh tranzicijskih držav.

Zakonske zveze istospolnih partnerjev.

Drnovšek: To je eno izmed vprašanj, kjer mislim, da mora dozoreti nek širši konsenz v državi, da, tudi neka stopnja zrelosti morda. Mislim, da se to postopno dogaja. Morda so to takšni primeri, takšne zadeve, kjer bi morda prehitro tudi forsiranje nekih zakonskih rešitev naletelo na odpor. Smo že imeli tudi takšne situacije.

Brezigarjeva: Pri zakonski zvezi imam malce drugačno stališče. Namreč vedeti moramo, kaj pri nas zakonska zveza po zakonu pomeni. To je razmerje, sklenitev zakonske zveze, pomeni razmerje med moškim in žensko za ustvaritev družine.

Razlike med obema kandidatoma so bile torej že pred prvim krogom povsem jasne. Na prvi pogled majhne. V resnici pa globoke. Dovolj, da so povsem nedvoumno definirale dva politična tabora. Drnovškovo trdno zavračanje uvajanja nekakšne "domoljubne vzgoje" v šole in zavzemanje zanjo s strani Brezigarjeve, jih je naslednji dan na TVS samo dodatno potrdilo. Ne glede na končni rezultat misel na uresničitev besed Barbare Brezigar o delitvi oblasti med SDS in LDS, ki naj bi menda pričala o najširših možnih političnih alternativah, napoveduje v bližnji prihodnosti le še bolj konservativno deželo. V kateri pa paradoksalno najmočnejša kandidatka, ki zastopa krščanske vrednote, ne želi odgovarjati na vprašanje o tem, ali je sprejela cerkvene zakramente.