Jani Sever

 |  Mladina 39  |  Uvodnik

Predigra

"Jaz si to razlagam, da je pač poletna akcija Mladine, ki se je trudila celo poletje diskreditirati gospo Brezigarjevo, nekako udarila mimo, se ni prijela, in mislim, da je to nadaljevanje te zgodbe."
Jože Hribernik, zagovornik v zadevi "Depala vas", na TVS

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jani Sever

 |  Mladina 39  |  Uvodnik

"Jaz si to razlagam, da je pač poletna akcija Mladine, ki se je trudila celo poletje diskreditirati gospo Brezigarjevo, nekako udarila mimo, se ni prijela, in mislim, da je to nadaljevanje te zgodbe."
Jože Hribernik, zagovornik v zadevi "Depala vas", na TVS

Jesen se je začela z razreševanje afer. Nekaterih novih in nekaterih starih. Primeri "Popovič", "Postojna" in "Petek" bodo, kot kaže, globoko zaznamovali slovensko politično sceno. Tu pa je še vedno tudi "Depala vas". Primeri so seveda zelo različni, druži pa jih vsaj zelo izražen sum o političnem ozadju. Vsi so seveda tudi dovolj dobro znani slovenski javnosti, da njihovo razpletanje ne bi vsaj posredno vplivalo na razpoloženje volilk in volilcev.

Medtem ko je "Depala vas" sodno končana in so znana tudi mnoga politična ozadja, je v ostalih primerih skoraj vse odprto. Je Popovičev primer političen samo zato, ker gre za župana Kopra? Za zdaj se ob njem pravzaprav resno izpostavlja predvsem vprašanje različnih pristopov policije in tožilstva, posebej denimo v primerjavi z afero SIB. Na drugi strani so sumi o političnih ozadjih primerov "Petek" in "Postojna" vsaj utemeljeni. Konec koncev sta se z njimi kar nekaj časa ukvarjali parlamentarni komisiji. Kar je očitno dobro, saj bi njuno razrešitev pomenilo samo kaznovanje naročnikov nezakonitega ravnanja in ne le malih rib. Tako v primeru Petek kot v primeru Postojna bo namreč, kot je videti, za to potrebnega še precej parlamentarnega in medijskega pritiska, nad katerim se prvi policist in prva tožilka sicer rada pritožujeta. Ne glede na to, da ga je pogosto predvsem skrb zbujajoče malo. Posebej pri odkritju "postojnskega orožja". Kljub temu da se v zvezi z zgodbo postavlja prava množica neodgovorjenih vprašanj, ta odgovornim sploh niso bila zastavljena ali pa nanje enostavno niso odgovorili. Tako politična kot medijska pozaba sta bili intenzivni. Razen v tistih primerih, ko so uredniki in novinarji prepoznali primer kot priložnost, da zaničujejo Mladinino pisanje, seveda ne da bi si pri tem postavili eno samo za vpletene neprijetno vprašanje. Dvomiti za mnoge očitno ni politično varno. Sploh če so v dvom vpleteni tisti, ki so ti pri srcu. Težave s "postojnskim orožjem" pa imajo tako ali tako praktično vse politične opcije. V primer so vpleteni tako bivši premier in sedanji predsednik države dr. Janez Drnovšek kot vse politične stranke, ki so sodelovale v delu parlamentarne preiskovalne komisije. A to se zdi samo razlog za molk ali morda celo za sporočanje legend. Na drugi strani gre ob razburjenju nekaterih enostavno samo za to, da je Mladina zapisala, da je Sova pri preiskovanju primera v kontaktu s tatovi zasledila imeni dveh "Janševih fantov" in da je bil tretji v času kraje čuvaj skladišča.

Afere seveda vedno povzročajo politične reakcije in včasih celo obračunavanja. Spremembe, ki jih napovedujejo, so enkrat velike, drugič morda zanemarljive. In vedno je tisti, ki ga afere lahko prizadenejo, nad njimi zgrožen, tisti, ki mu lahko koristijo, pa se včasih lahko pritaji in drugič na ves glas ploska. Odvisno od trenutnih političnih razmerij. Tako je, ko je Mladina pisala o Marjanu Podobniku, Janez Janša na primer predvsem molčal. Ampak to je bila samo ena od zgodb, ki se je odvijala v medijih in na sodišču. Precej več manevrskega prostora je, ko se v vse skupaj vmešajo parlamentarne komisije. Najbolje tik pred volitvami. Tudi če potem ni kakšnih velikih rezultatov, tako kot v večini primerov, tudi "postojnskem". Besede Marka Pogorevca, ki je na TVS skorajda mimogrede opozoril, da se delo parlamentarne komisije v zadevi Petek sedaj šele začenja, z iskanjem političnega ozadja, vsekakor napovedujejo živahno predvolilno kampanjo. Hkrati pa razkrivajo še eno nenavadno potezo generalnega direktorja policije. Naj bi namesto policije naročnike poskusa umora novinarja našli kar poslanke in poslanci? Ima primer Petek tovrstno politično ozadje? Ve direktor policije kaj več? Je namig veljal "nomenklaturi"? Skoraj hkrati je v javnost prišla novica, da je generalna tožilka Zdenka Cerar odredila nadzor dela tožilcev v zadevi "Depala vas", ki bo, če bo izpeljan, prav tako skoraj zagotovo imel politične posledice. Bo ugotovil, da sta pri Barbari Brezigar obstajala dva predala? Hitri za zadeve, ki bi lahko bremenile Janševe politične nasprotnike, in počasni za tiste, ki bi lahko bremenile njegove prijatelje? Ali pa bo Barbaro Brezigar opral vseh sumov pristranskosti? Se bo tudi s tem primerom ukvarjala parlamentarna komisija? Zakaj pa ne, konec koncev je to samo del političnega šova, ki občasno za povrh kljub vsemu razkrije marsikatero za javnost pomembno podrobnost o delovanju države, ki bi sicer morda ostala skrita.

Barbara Brezigar je novico o uvedbi strokovnega nadzora nad delom tožilcev, ki so se ukvarjali z zadevo "Depala vas", komentirala kot popolnoma politično. Vsega naj bi bil kriv njen uspeh na lanskih predsedniških volitvah. Zakaj razburjenje? Če je bilo vse v redu, bi se morala razjasnitve kontroverznega primera, o katerem ima v Sloveniji javnost tako zelo različno mnenje, pravzaprav razveseliti. Še posebej, ker bi do tega vsekakor moralo priti še pred volitvami, na katerih ima tožilka menda velike ambicije.