Bernard Nežmah

 |  Mladina 12  | 

Od batin nazaj proti kameni dobi

Tepeni nogometaš, guvernerjev smrtni greh, come-back naših ekspertov in kolaps sistema

Gospod je ugleden mož. Nekoč je bil poslanec združene liste, zdaj je mariborski mestni svetnik LDS in predsednik NK Maribor, večkratnega državnega prvaka. V nogometni slačilnici, daleč od oči javnosti pa je Jože Jagodnik kot kakšen kapo udaril nogometaša Martina Preglja. Ker je igral slabo, mu jih je gospodar preprosto naložil!??

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 12  | 

Gospod je ugleden mož. Nekoč je bil poslanec združene liste, zdaj je mariborski mestni svetnik LDS in predsednik NK Maribor, večkratnega državnega prvaka. V nogometni slačilnici, daleč od oči javnosti pa je Jože Jagodnik kot kakšen kapo udaril nogometaša Martina Preglja. Ker je igral slabo, mu jih je gospodar preprosto naložil!??

Samoumevno, normalno, očitno že ustaljena navada v naših krajih. Nedaleč stran na Ptuju so pred letoma varnostniki tudi tepli stavkajoče delavke "Laboda", pa tedanji ombudsman Ivo Bizjak, sedanji minister za pravosodje, ni pridirjal togoten nad dejstvom, da so plačanci slovenskih oblastnikov zopet vpeljali telesno kaznovanje podrejenih.

Tokrat tepeni nogometaš ni molčal, v sebi je začutil človeško dostojanstvo in zahteval izpisnico iz kluba, ki ga vodi pretepaški direktor.

Sicer pa se tudi novinar Miro Petek zdravi po brutalnem napadu.

Če delavke stavkajo, jih dobijo po plečih, če nogometaš igra nespametno, ga oklofutajo, če novinar piše preveč kritično, mu nalomijo lobanjo.

Kriminalisti tipajo za neznanimi Petkovimi pretepači, toda nasilneži so vendar tu na dlani pred nami, med mariborsko smetano.

O gospodu Jagodniku so vmes pricurljale zamolčane strani njegove zgodovine; nekoč je kot košarkar sredi igrišča knokavtiral sodnika in dobil dosmrtni košarkarski suspenz.

Imamo torej zgled političnega in športnega funkcionarja, ki svoja nezadovoljstva rešuje s pestmi. In predvsem politično elito, ki svojim tolerira vse. Od nikoder zahteve, da pretepač v kravati odstopi s položaja mestnega svetnika in direktorja nogometnega državnega prvaka. Živimo pač v času dominirajoče ideologije LDS, ki goji radikalno obliko strpnosti do drugačnih.

Dosedanji guverner France Arhar že desetletje velja za odličnega bančnega strokovnjaka, javno mnenje ga kuje v zvezde takoj za tremi predsedniki države, vlade in parlamenta. Toda pred letom se je prikazal na pikniku SLS, potem pa so politiki SLS govorili o njem v takšnih superlativih, da bi ga najraje videli na mestu šefa stranke in premiera države.

Brrrr, grozljivka, kako lahkomisleno je zaigral svoje častno guvernerstvo, tak človek ne more biti več patron Narodne banke!!!

Za njegove grehe ni odpustka. Si lahko mislite to pokvarjenost: mož je v prostem času kazal zanimanje za vladno stranko SLS+SKD!!!!!

Prihajajoči guverner nosi ime Mitja Gaspari. Dolgoletni financminister je nekoč odobril 112 milijonov proračunskih tolarjev za podjetje Optimizem, v lasti Vladimirja Slejka, vplivnega politika LDS. Posel je posel, vseeno kakšne barve je, toda to podjetje je potem vzel vrag in v največjo tajnost je zavito, kolikšno drobtinico denarne mase iz stečajnega postopka je dobil povrnjeno proračun.

Pretepanje soljudi, razmetavanje novcev iz državne blagajne ni ovira za karierni uspeh pod vlado LDS. Na črno listo za odstrel stopiš v hipu, ko si blizu konkurenčnim strankam.

Ne, tudi politična nevtralnost ne zadošča. Že leta deluje nevladna organizacija z imenom "Zveza potrošnikov Slovenije", ki jo vodi gospa Breda Kutin, ki je medtem nabrala številne izkušnje, kako pomagati ogoljufanim in pretentanim kupcem. No, vlada je že pred leti raje ustanovila vzporedni vladni urad za varstvo potrošnikov in denar kajpak prekanalizirala nanj. Prav te dni so postavili novo direktorico. Potem ko je nekdanja šefica urada za žensko politiko Vera Kozmik - v njenem mandatu ji je uspelo doseči, da v Drnovškovi vladi 1997 ni bilo niti ene ministrice - , na volitvah 2000 izgubila na listi LDS, nato neuspešno kandidirala za ombudsmanko, so tokrat njeni strankarski tovariši le odkrili v njej idealno žilico in kapacitete za načelovanje urada za varstvo potrošnikov.

Credo LDS je postal: na vsak položaj postavimo svojega človeka!

Včasih v spregi z združeno listo liberalnih demokratov. Kot poročajo mediji, je prvi favorit za mesto direktorja RTV SLO gospod Boris Dolničar. Mož je predvsem ekspert. V začetku osemdesetih je namreč že vodil Radio Slovenija pa časnik "Delo". Kdaj je bilo že to? To so bila tako trda leta partijskega enoumja, da si pravico do objave navadnega pisma bralcev v osrednjem časniku moral iztožiti na Vrhovnem sodišču. Medijski strokovnjak iz časov, ko so uredniki predvsem skrbeli, da se drugače misleči ja ne bi pojavili v največjih medijih!!! Takrat je urednike skrbno kadriral partijski CK, danes o njih odloča svet RTV SLO, toda reč bo precej domača: predsednik sveta je njegov nekdanji partijski sekretar Janez Kocijančič, ki je danes preoblečen v barve eksperta olimpijskega komiteja.

Ta skok nazaj v zgodovino pa ni videti le na polju oblastnega odločanja, začutiš ga lahko v vsakdanjem življenju. Stanovalcem ljubljanskih blokov na Tugomerjevi 4, 6 in 8, se je čas zavrtel kar za petdeset let nazaj. Nekega marčnega jutra, ko so lezli pod jutranjo prho, jih je oblil hladen tuš. Ko so šokirani hoteli pristaviti jutranjo kavico, jim je vzelo sapo. Po nalogu inšpektorja ministrstva za zdravstvo jim je namreč Energetika odklopila plin, ker naj bi bile napeljave v blokih sumljive varnosti. Stotinja meščanov, ki si je umislila kuhalnike in bojlerje na plin, je torej na hladnem, krepko pod sodobnim civilizacijskim standardom!

Mestna oblast, ki se sestaja z nadškofom, da naj vendarle dobrovoljno sprejme popravljeni sramotilni spomenik, se za usodo svojih meščanov ne zmeni. Županji Viktoriji Potočnik še ni prišlo na misel, da bi sklicala strokovni štab, ki bi meščanom sistemsko pomagal, da se iz bivalnih razmer takoj po drugi vojni čim prej vrnejo nazaj v 21. stoletje.

Razumljivo, za slavo takih dejanj ne rabi, saj ima časnik "Ljubljana", ki sam po sebi opeva razcvet mesta pod njenim skrbnim županjevanjem.