17. 4. 2001 | Mladina 15 |
Najnovejši merski vatli
Pri postavljanju krajevnih napisov v Avstiji, pri odstavljanju direktorjev, pri igranju policijske plehmuzike.
© Tomo Lavrič
Avstrijsko ustavno sodišče je pred časom razsodilo v prid dodatni postavitvi dvojezičnih krajevnih napisov na Koroškem. Najprej so bili presenetljivo zadovoljni vsi: koroški Slovenci in celo deželni glavar, ki je obljubil, da bo spoštoval odločitev najvišjega sodišča. No, gospod Jörg Haider že dolgo prakticira strategijo pozabe, pa je te dni gromko sporočil, da ne bo dal postaviti novih slovenskih krajevnih imen. Češ da ga ustavno sodišče v to ne more prisiliti. - !!!??
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
17. 4. 2001 | Mladina 15 |
© Tomo Lavrič
Avstrijsko ustavno sodišče je pred časom razsodilo v prid dodatni postavitvi dvojezičnih krajevnih napisov na Koroškem. Najprej so bili presenetljivo zadovoljni vsi: koroški Slovenci in celo deželni glavar, ki je obljubil, da bo spoštoval odločitev najvišjega sodišča. No, gospod Jörg Haider že dolgo prakticira strategijo pozabe, pa je te dni gromko sporočil, da ne bo dal postaviti novih slovenskih krajevnih imen. Češ da ga ustavno sodišče v to ne more prisiliti. - !!!??
Prvi mož Koroške in simpatizer nacistične politike se norčuje iz postave in se obnaša kot šerif, katerega edini zakon je njegova beseda.
Toda, ali mož ne kopira početij slovenske LDS? Se spominjate usode odločitve slovenskega Ustavnega sodišča (US) , ki je pred leti razsodilo, da je na referendumu o volilnem sistemu zmagal večinski sistem in parlamentu naložilo, da mora slednjega tudi uzakoniti?
Takrat je za govornico stopil Tone Anderlič, eden prvakov LDS, in izgovoril zgodovinske besede: "Ni ga Boga, ki bi mi kot poslancu ukazal, kako naj glasujem!" In hitro ga je podprl celo sam državni predsednik Milan Kučan, seveda varno skrit za konfliktom med členi ustavi, ki hkrati dajejo primat US, obenem pa poslancem zagotavljajo svobodo odločitev. Tonetu je potem v bran stopilo še nekaj pravnih ekspertov, ki so US očitali, da je prekoračilo svoja pooblastila, skratka, da ima US pravico zgolj razveljavljati zakone, ne pa vsiljevati zakonov parlamentu.
Ni naključje, da Drnovškova vlada ni protestirala pri avstrijski zaradi nespoštovanja odločb avstrijskega ustavnega sodišča. Glavar Haider bi dočakal svoj crescendo, saj bi lahko spregovoril: "V politiki do slovenske manjšine se zgolj ravnam po zgledu razumevanja ustavnih odločb v sami Sloveniji!"
Tu je najbolj vroč dogodek predlog za zamenjavo direktorja "Telekoma" g. Marjana Podobnika. Informacijski minister Pavle Gantar (LDS) ga je pojasnil, da je to potrebno zaradi preoblikovanja javnega podjetja v gospodarsko družbo. Za šefa javnega podjetja je bil O.K., za preoblikovalca nič več? Ali je LDS kot vladna stranka zamenjala vse direktorje tistih javnih podjetij, ki so se preoblikovala v gospodarske družbe??? - Ne, pravilo, ki je napravljeno posebej za odstrel M. Podobnika!!!
Zgled samopaštva LDS. Ne glede, kaj si človek misli o intelektualnih potencialih Marjanovih možganov, je reč izpeljana kot politična čistka. Gantarjev argument odstavitve namreč ni materialni dokaz finančnega fiaska pod Podobnikovim direktorjevanjem, temveč klasični trik, s katerim nezaželjenega odstaviš pod krinko strukturnih sprememb. Nekoč se LDS ni mogla znebiti nadležnega nadzorstva šefice SDK-ja gospe Romane Logar, pa so našli elegantno rešitev, da so SDK preoblikovali v dve novi instituciji in ob tem postavili novo vodstvo.
V primeru M. Podobnika se je nujno vprašati, kako je bil lahko v mandatu tretje Drnovškove vlade kar nekaj let podpredsednik vlade? Kako je bil tedaj dovolj bistre pameti, da je bil lahko vicepremier najpomembnejšega slovenskega podjetja, kot je vlada, za vodenje večjega podjetja pa nima dovolj intelektualnih kapacitet???????
Podobnikova profesionalna sposobnost je očitno nekaj, kar se ne meri z njegovimi kapacitetami, zakaj odvisna je le od števila podpornih glasov, ki jih ima v parlamentu.
Kmalu po uvedbi večstrankarskega sistema na Slovenskem je podpredsednik parlamenta pokojni Vitodrag Pukl (SDSS) v pogovoru svetoval predsednici Vrhovnega sodišča Francki Strmole, da odstopi in odide v pokoj. Njegova formalna poteza oblastnika je povzročila izbruh ogorčenja javnega mnenja. Vsebinski razlogi, da je bila omenjena gospa kot sodnica članica CK partije komunistov in bila nepretrgoma od leta 1977 predsednica vseh treh sodnih instanc (okrožne, višje, vrhovne), torej v obdobju, ko je sodstvo sodilo tudi po političnih direktivah partiji, takrat ni štelo kot utemeljen razlog zamenjave.
Tokrat pa celo politični šef odstavljanega gospod predsednik SLS Franc But ni spustil čustev jeze dlje kot do: moram izraziti začudenje. Nova LDS ima očitno povsem v rokah svoje partnerje: ko jim vsili svojo voljo, tako da jih preglasuje, so v SLS začudeni, v ZLSD pa zapretijo z referendumom. Oboji imajo strategijo ostati na oblasti za vsak oceno, njihov upor samopašnosti LDS seže le do tega, da kdaj pa kdaj javnosti naznanijo, da niso zadovoljni s spoštovanjem, ki ga do njih kaže najmočnejša stranka.
Hitreje tiktaka tudi ura odhoda policijskega direktorja Marka Pogorevca. Mož je doživel tokrat novo salvo kritik, zdaj zavoljo tega, ker je prišel na nek cerkveni jubilej kar z orkestrom policijske godbe. Nenavadna ost, zakaj pričakovali bi, da bi kdo protestiral, zakaj policija sploh ima zaposleno plehmuziko. Rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger npr. nima profesionalnega orkestra.
Če pa policija že ima plačane muzikante, potem je ja razumljivo, da bodo ti nastopali po javnih prireditvah!
No, za razliko od Anderliča Pogorevca ni vzel v bran državni predsednik. Gospod Kučan je namreč pred leti nonšalantno prikorakal na prireditev "Slovenke leta", ki jo je organiziral časnik Jana, časopisnemu dogodku v čast pa ga je čakala kar postrojena vojaška častna straža!!!