Bernard Nežmah

 |  Mladina 16  | 

Demonstracija gole sile

Ki jo tokrat LDS uprizarja pri kadriranju in sprejemanju zakonov.

© Tomo Lavrič

Potem ko je imel Marjan Podobnik dolge mesece status Brdavsa, so ga naposled obglavili kot predsednika "Telekoma". Pri čemer pa si rok ni hotel umazati premier Janez Drnovšek, ki se je odstavitveni seji ognil s potjo v Gradec, kjer se je raje sončil v nasmehih z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Bernard Nežmah

 |  Mladina 16  | 

© Tomo Lavrič

Potem ko je imel Marjan Podobnik dolge mesece status Brdavsa, so ga naposled obglavili kot predsednika "Telekoma". Pri čemer pa si rok ni hotel umazati premier Janez Drnovšek, ki se je odstavitveni seji ognil s potjo v Gradec, kjer se je raje sončil v nasmehih z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom.

Ob veljakih LDS pa je bil najbolj zadovoljen nekdo, ki bi moral biti besen kot ris - predsednik Podobnikove SLS gospod Franci But. Potem ko so mu odstavili strankarskega tovariša, je izrekel svoj obžalujem, napovedal, da ni za izstop iz koalicije, ter razglasil, da je zdaj čas, da se resno pogovorijo z LDS. Kot da je le zaigral nejevoljo, medtem ko mu je srce vriskalo od zadovoljstva.

Marjan Podobnik namreč ni kdorsibodi. Ko je zadnjič kandidiral na parlamentarnih volitvah 1996, je nabral 30,39% oz. 7.736 glasov, kar je bil tedaj peti dosežek v državi, za Drnovškom, Slavkom Gabrom, Janezom Janšo in Antonom Ropom. Kaj pomenijo danes te številke? Nastopil je v 3. in 6. okrožju 3. volilne enote, kjer sta štiri leta kasneje kandidirala njegova kolega Nada Skuk in Franci But. Prva je nabrala 1009 glasov, drugi 1213, oba skupaj torej 2222, ali skoraj štirikrat manj! A ne le to: vseh 11 kandidatov zdajšnje SLS je v celi volilni enoti prejelo 7.529 glasov oz. 207 glasov manj kot nekoč sam Marjan Podobnik!!!

Marjan Podobnik je kot tak simbol največje moči SLS, časa, ko sta se mu morala v vladi prilagajati tudi LDS in Janez Drnovšek. Franciju Butu tako opazni simbol ni bil po godu, zakaj z njim je vsakodnevno bilo v oči, da je sam antipod političnega voditelja.

Drnovšek (LDS), Janez Janša (SDS), Borut Pahor (ZLSD), Zmago Jelinčič (SNS) in Andrej Bajuk (NSi) so bili na volitvah paradni konji svojih strank, medtem ko But ni zbral niti toliko podpore, da bi prišel med izvoljeno devetorico SLS poslancev! Še najbolj je priljubljen med eldeesovci. Namreč, prav prijazno mrmra, ko opazuje, kako LDS in ZLSD sistematično prevzemata vplivna mesta v politiki, kulturi, gospodarstvu in športu.

Sočasno z odstavitvijo politika Podobnika iz gospodarstva je poslanec LDS Roman Jakič postal predsednik Atletske zveze Slovenije, institucije, ki je doslej niso vodili politiki. Pred njim je Tone Anderlič prišel na čelo avtomobilskih dirkačev pa skupaj s tovariši prevzel vrh NK Olimpije in še in še in še. Vse to pa ne zapre ust sekretarju LDS Gregorju Golobiču, ki prostodušno pleteniči, kako se z odstavitvijo Podobnika končuje obdobje politikov v gospodarstvu...

Pri zamenjavi Podobnika pa ostaja v igri še potencialni pravni obrat. LDS je že ob njegovi nastavitvi protestirala, češ da je Bajukova vlada protipravno odstavila prejšnjega direktorja "Telekoma". Zgodbo so medtem pozabili, toda na Vrhovnem sodišču je še vedno tožba ex-direktorja Petra Tevža, sicer tudi iz vrst LDS, ki zahteva nazaj svoj direktorski položaj. Vzemimo hipotetično, da mu ugodijo in dobi "Telekom" na čelo v.d. direktorja ob njem pa še prastarega ex-direktorja???

LDS ravna hitreje od prava. Zelo nevarna klima, v kateri je vladajoča stranka tako močna, da spore, ki jih njeni pravno rešujejo, medtem sama mimoide po zakonu močnejšega.

Po istem zakonu so pred dnevi izglasovali zakon o postopku oploditve samskih žensk z biomedicinsko močjo. Po hitrem postopku so reč opravili v dveh dneh z metodo demonstracije mišic. Zoper njihov predlog so nastopile družno sicer običajno sprte SMS, SNS, NSi, SDS ter celo vladna SLS. 5 strank je bilo tako ogorčenih, da so zapustile glasovanje, potem pa je glasovalni stroj LDS, ZLSD, Desus izglasoval zakon s 43 glasovi za. Tudi takšno nasprotovanje, ki mu je pritegnil velik del strokovnih javnosti, LDS ni ustavilo na njenem pohodu.

Tako subtilni so v skrbi za človekove pravice, da poskrbijo celo za enakopravnost med pari in samskimi ženskami. No, prav te dni je minilo že natanko dve leti, odkar je Ustavno sodišče razsodilo, da je 11. člen zakona o dohodnini protiustaven, saj družine z očimi in mačehami ne obravnava enakopravno z družinami, kjer imajo vsi otroci iste starše. Parlamentu je dalo šestmesečni rok, da zakon uskladi z ustavo, toda najprej leto in pol pod Janezom Podobnikom, sedaj pa po novega pol leta pod Pahorjem parlement še ni popravil protiustavnega zakona!!!!!

Kako bi človek lahko razumel takšno subtilnost ter agilnost pri pravici do biomehanske oploditve ter popolno ignoranco do konkretne protipravnosti in kršenje ustavnih pravic, ki se dogaja tisočem državljanov?

Še zlasti, ko pomislimo, da je rok trajanja tega zakona nadvse vprašljiv. Če na naslednjih volitvah zmaga antieldeesovska koalicija, bo ta na mah razveljavila

revolucionarni zakon, ki je bil sprejet brez iskanja družbenega konsenza.

Kot da je namen LDS predvsem demonstrirati tu in zdaj, da je ime njene stranke tesno povezano z bojem za človeške pravice. Na ravni vsakodnevnega življenja se namreč dogaja nasprotno, v spregi z verigo trgovcev so uvedli popolno liberalizacijo dela ob nedeljah, ki je udarec z macolo po tradicionalni pravici prodajalk in trgovk do nedeljskega počitka.

Danes se za substancialne pravice delavk zavzema svet krščanskih sveta v Sloveniji. Katoliški škof Anton Stres, evangeličanski škof Geza Erniša in pravoslavni paroh Peran Bošković so enoglasni nasprotniki in kritiki dela ob nedeljah, ki razbija nedeljska bivanja družine.

Liberalni pogled je kajpak modern in vzvišen nad to domačijsko logiko. Toda, ali res? Ali poslanci zasedajo tudi ob nedeljah, ministrstvo za delo Teje Petrin in državni uradi pa uradujejo tudi na gospodov dan? Tako kot se na ta dan znajde kupec v "Mecatorju", bi se lahko tudi občan oglasil na ministrstvu in povprašal, kako se pride do pojetniških kreditov v postšuštarjevi dobi.

Klasična politika dvojne morale.