11. 9. 2001 | Mladina 36 |
M kot Milan
Minister, ki je med ljudstvom odkril nespamet, premier, ki demonstrativno ponižuje svoje zaveznike, regionalizacija s poudarkom na razvoju centra in predsednik v služnosti pri trgovskem gigantu.
© Tomo Lavrič
30.000 državljanov se je podpisalo pod pobudo za postavitev sedeža elektrarniškega holdinga v Maribor. Ker to na ministra za energetiko Janeza Kopača ni napravilo vtisa, si velja pogledati, kakšna je njegova teža.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
11. 9. 2001 | Mladina 36 |
© Tomo Lavrič
30.000 državljanov se je podpisalo pod pobudo za postavitev sedeža elektrarniškega holdinga v Maribor. Ker to na ministra za energetiko Janeza Kopača ni napravilo vtisa, si velja pogledati, kakšna je njegova teža.
Na zadnjih parlamentarnih volitvah se je uvrstil v parlament kot eden uspešnejših kandidatov: zanj je glasovalo 5.268 volilcev. Danes njegovi politični potezi izpričano nasprotuje vsaj šest krat več ljudi!!! V intervjuju "Magu" pove, da ta številka zanj ni pomembna, saj da je govoril z nekaterimi podpisniki in ugotovil, da o vsebinah dela holdinga ne vedo tako rekoč nič.
Minister se je torej začel sklicevati na svojo pamet. - ????? Skregano s pametjo, zakaj on ni zasedel ministrskega mesta zavoljo svojega ekspertnega poznavanja energetike, temveč zaradi tega, ker je član političnega vrha najmočnejše stranke LDS!!!
Njegov vladni in strankarski šef Janez Drnovšek je demonstriral svojo moč, ko je pristojnosti obolelega ministra za promet Jakoba Presečnika (SLS) dodelil ministru za informativno družbo Pavletu Gantarju (LDS). Svoji koalicijski partnerici je začasno odvzel ministrsko mesto in ga predal svojemu strankarskemu kolegu.
Argument je znova razumarski, češ da gre za ministra, ki je strokovno najbolj podkovan tudi na področju prometa. Toda, zakaj ni ministrskih kompetenc podelil kateremu izmed državnih sekretarjev, ki operativno vodijo prometno ministrstvo? - Ja, oni pa niso ministri in ne morejo biti odgovorni pred parlamentom.
Zanimivo, čez noč lahko Drnovšek svoje simpatikuse iz vsemogočih služb povzdiguje v ministrske svetnike, sekretarju ministrstva, ki že zdaj odloča o mnoštvu predpisov in ukrepov, pa ne more dodeliti še nekaj ministrskih kompetenc.
Njegova gesta je zato demonstrativne narave, ko daje videti, kako nadmočen je nad svojim partnerjem Francijem Butom, ko ga lahko že dnevno ponižuje. Če si prikličemo v spomin: kmalu po začetku mandata je Presečniku skrčil del ministrskih pristojnosti in jih prenesel na informacijskega ministra Gantarja, potem je ta odstavil politična direktorja "Telekoma" in "Pošte" M. Podobnika in M. Ribičevo, zdaj pa je SLS prevzel celo ministrsko mesto.
Drnovšek je bil SLS povabil v koalicijo kot partnersko stranko, zdaj pa se obnaša, kot da mu je cilj čim bolj oskubiti svojo zaveznico. Če je v antiki veljal izrek: "Boj se Danajcev, tudi ko prinašajo darove!", se aktualni prevod glasi: "Boj se Drnovška, tudi ko te povabi v koalicijo!"
Njegova druga partnerica združena lista se sicer ponaša kot promotor regionalizacije Slovenije, se pravi skladnejšega razvoja regij v odnosu do glavnega mesta. Izkupiček - takorekoč vse državne institucije imajo sedež v Ljubljani! Horizont vladnih zagovornikov regionalizma pa ne seže prek ideje, da bi po pokrajinah vzpostavili za stopnjo nižje regionalne institucije; kakopak, če bo zanje pritekel denar iz EU.
Bogokletne so zatorej zamisli, da bi del vseslovenskih institucij preselili iz prestolnice. Denimo sedež smučarske zveze v Kranj, nogometne v Maribor, hokejske na Jesenice, prestavili sedež "Mobitela" v Novo Mesto, ministrstvo za okolje v Celje, glavni carinski urad v Koper in tako naprej. Sicer pa je nekdanji SLS minister za malo gospodarstvo in turizem Janko Razgoršek postavil svoje ministrstvo v Maribor in dokazal, da je moč ministrovati tudi zunaj Ljubljane.
V Zagrebu odpira svojo veletrgovino "Mercator", kateri bo šel za otvoritvenega botra sam predsednik Slovenije. Potem, ko je s svojo prisotnostjo dal lesk novemu "Mercatorju" v Kopru, Ljubljani in Sarajevo, mu gospod Milan Kučan sledi še v Zagreb.
Prvemu možu trgovskega giganta gospodu Zoranu Jankoviću je torej uspelo, da je celo iz predsednika Kučana napravil reklamni emblem zase in za svoje podjetje. Skratka, "Mercatorjev" M kot Milan.
Naravna pot trikratnega državnega predsednika gospoda Milana Kučana vodi na mesto generalnega direktorja multinacionalke "Mercator". Nenavaden je le molk diskriminiranih slovenskih podjetij, ki ne protestirajo, ker predsednik države ne odpira tudi njihovih novih poslovnih stavb.